Wiemy, ile zapłacono na aukcji za obraz, który zniknął z Pałacu Prezydenckiego

„Gęsiarka” Romana Kochanowskiego – obraz, który znajdował się w Pałacu Prezydenckim i zniknął stamtąd w czasie prezydentury Bronisława Komorowskiego – został sprzedany na aukcji.

screen
„Gęsiarka” Romana Kochanowskiego – obraz, który znajdował się w Pałacu Prezydenckim i zniknął stamtąd w czasie prezydentury Bronisława Komorowskiego – został sprzedany na aukcji. Cena wywoławcza wynosiła 12 tys. zł, ale nabywca ostateczni zapłacił za niego mniej.

Obraz Kochanowskiego, którego powstanie datowane jest na 1881 r., w tzw. „systemie ewidencji majątku Kancelarii Prezydenta RP” znajdował się z datą przychodu 1979 r. Jak poinformowała nas kancelaria, „Gęsiarka” przed tym, jak trafiła do Pałacu Prezydenckiego, znajdowała się w zbiorach Urzędu Rady Ministrów i była elementem ekspozycji pałacu w Otwocku Wielkim.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Gęsiarka". Obraz skradziony z Pałacu Prezydenckiego – już został sprzedany

Trudno powiedzieć, jak dokładnie obraz z Pałacu Prezydenckiego trafił na aukcję, ale faktem jest, że to samo dzieło 10 czerwca trafiło na sprzedaż, z ceną wywoławczą 12 tys. zł jako „własność prywatna”. Skontaktowaliśmy się z dyrektorką domu aukcyjnego „Rempex”, Anną Bielawską, by ustalić, kto dał obraz Kochanowskiego do sprzedaży, jednak – powołując się na ochronę danych osobowych – nie podała nam nazwiska. Wiemy jedynie, że „Gęsiarkę” na aukcji nie wystawiła instytucja, a „osoba prywatna”.

Nie było również wiadomo, za ile obraz sprzedano, informacja ta jednak znalazła się na stronie „Rempexu”. Z zestawienia wynika, że za „Gęsiarkę” zapłacono 10 tys. zł, czyli o 2 tys. mniej, niż wynosiła cena wywoławcza. Nabywca zaproponował taką sumę, gdy nie znaleźli się chętni na zakup obrazu. Ostatecznie wystawiający "Gęsiarkę" na sprzedaż przystał na ofertę.


fot. rempex.com.pl/print screen


fot. rempex.com.pl/print screen

CZYTAJ WIĘCEJ: Po publikacji niezalezna.pl: Kancelaria Prezydenta złoży zawiadomienie do prokuratury ws. "Gęsiarki"

Jak w sobotę podał portal niezalezna.pl, Kancelaria Prezydenta chce, aby śledczy zbadali sprawę obrazu. Jest to wynik naszej publikacji, w której ujawniliśmy szczegóły sprzedaży obrazu, który zaginął za kadencji Bronisława Komorowskiego. Jak poinformowała nas dyrektor biura prasowego odpowiednie zawiadomienie KPRP zostanie złożone w poniedziałek.

Więcej na ten temat w poniedziałkowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”.
 

 Źródło: niezalezna.pl

 

sp,plk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo