Niepokorni twórcy nagrodzeni. Złoty Opornik za film „Wolność i Niezawisłość”

Złoty Opornik VII Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” otrzymał Sławomir Górski za film „Wolność i Niezawisłość”.

Robert Krauz
Złoty Opornik VII Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” otrzymał Sławomir Górski za film „Wolność i Niezawisłość”. – My jesteśmy Żołnierze Niezłomni, twórcy i organizatorzy tego festiwalu są ludźmi niezłomnymi – powiedział podczas sobotniej gali Józef Bandzo „Jastrząb”, żołnierz Łupaszki.

Złoty Opornik, główna nagroda festiwalu, za „umiejętność syntezy, kreatywne wykorzystanie nowoczesnych środków wyrazu i niezwykłe walory edukacyjne” trafiła do Sławomira Górskiego za film „Wolność i Niezawisłość”. – Chciałbym podziękować Najświętszej Panience, która była noszona na ryngrafach, twórcom, którzy ze mną go robili – mówił laureat odbierając nagrodę.

Źródło – nagroda dla ludzi, którzy swoją prace i pasją przywracają pamięć o bohaterach i źródłem inspiracji dla twórców – powędrowała dla Kazimierza Krajewskiego i mecenasa Grzegorza Wąsowskiego z Fundacji „Pamiętamy”. – Walka o pamięć nie jest kwestią przeszłości, stawką w tej walce jest przyszłość – podkreślał odbierając nagrodę mec. Wąsowski. W tym roku po raz pierwszy nagrodzono twórców radiowych. Za dokument radiowy „Czarny temat Regina” wyróżniono Jolantę Rudnik. Główną statuetkę za reportaż radiowy odebrał Mariusz Kamiński za reportaż „O zabijaniu”.

Nagroda im. Janusza Krupskiego – nagroda przyznawana za odwagę trud w poszukiwaniu tematów trafiła do twórców filmu „Jaster, tajemnica Helu”. – Ta nagroda honoruje wszystkich ludzi, którzy walczą o prawdę, o Jastera i takich ludzi jak on – mówiła reżyserka. W tej kategorii wyróżniono także Rafała Mierzejewskiego za film „Brygada” oraz Dariusza Walusiaka za film „Rączy”. Nagroda główna w tej kategorii powędrowała do Macieja Pawlickiego za film „Stella”. Publiczność gorąco przyjęła główną bohaterkę filmu Stellę Zylbersztajn.

Wyróżnienia w głównym konkursie festiwalu – „Złotym Oporniku” – otrzymali Małgorzata Walczak i Marek Tomasz Pawłowski za film „Jaster” , Dariusz Walusiak za film „Rączy” oraz Marta Dzido za film „Solidarność według kobiet”

Galę VII Festiwalu NNW prowadzili Maja Barełkowska i Jan Pospieszalski. Po raz pierwszy został objęty honorowym patronatem prezydenta, którego podczas gali reprezentował Maciej Łopiński.
 

 


Źródło: niezalezna.pl

Magdalena Piejko
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo