Z OSTATNIEJ CHWILI

NBP: Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych • • •

Pożyczki z parabanków topią samorządy

Zadłużonej gminy Ostrowice nie da się uratować – doszedł do wniosku wojewoda zachodniopomorski. I zwrócił się z wnioskiem do premier Ewy Kopacz o wprowadzenie zarządu komisarycznego.

Olga Shevchenko (freeimages.com)
Zadłużonej gminy Ostrowice nie da się uratować – doszedł do wniosku wojewoda zachodniopomorski. I zwrócił się z wnioskiem do premier Ewy Kopacz o wprowadzenie zarządu komisarycznego. Gmina popadła w kłopoty, bo zadłużała się w parabankach. Szans na inne finansowanie nie miała, podobnie jak wiele innych samorządów w Polsce - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Wojewoda zachodniopomorski Marek Tałasiewicz uznał, że plan ratunkowy przygotowany przez gminę nie daje jej szansy na wyjście z sytuacji krytycznej. Gmina, mimo że jest niewypłacalna, nie może zbankrutować. Wojewoda wystąpił więc do premier Ewy Kopacz z wnioskiem o zawieszenie organów gminy i wprowadzenie zarządu komisarycznego. Jego zdaniem w programie naprawczym w planowanych dochodach nie zaprezentowano żadnych kalkulacji ani dokumentów potwierdzających prawidłowość ich wyliczenia. Są one wysoce niepewne lub wręcz nawet niemożliwe do zrealizowania.

Wojewoda uznał, że działania naprawcze, zainicjowane jeszcze w 2014 r., nie doprowadziły do poprawy stanu finansów. – Gmina chciała postawić na budowę siłowni wiatrowych, lecz wojewoda uznał, że są to inwestycje obarczone wysokim ryzykiem niepowodzenia. Gmina znajduje się bowiem w obszarze Natury 2000, a w takich miejscach nie można budować farm wiatrowych – twierdzi Tałasiewicz. Jego zdaniem trudno liczyć na to, że pomysł zyska akceptację Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Tymczasem samorządowcy twierdzą, że mieli już inwestorów na budowę farm wiatrowych, a wpływy pojawiłyby się w 2018 r.

Wojewoda zarzucił władzom Ostrowic, że nie przedstawiły żadnych kalkulacji dla budowy stacji paliw, ośrodka wypoczynkowego, ośrodka szkolenia praktycznego personelu obsługi ruchu lotniczego, przystani żeglarskiej wraz ze stocznią jachtową i pensjonatu. Ponadto proponowane obniżenie diet radnych oraz wynagrodzeń wójta nie będą miały wpływu na poprawę sytuacji gminy.

Nie ma więc zdaniem wojewody wyjścia i trzeba wprowadzić zarząd komisaryczny.

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie".

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Dorota Skrobisz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo