Darmowy transport, obiad i czterogodzinne warsztaty na temat uchodźców – tak instytucja podległa resortowi Teresy Piotrowskiej będzie próbowała urabiać dziennikarzy. Sądząc po programie warsztatów, chodzi o to, aby przedstawiciele mediów informowali o nielegalnych imigrantach zgodnie z linią rządu i unijnych instytucji.

Najwyraźniej rząd nie jest zbytnio zadowolony z przekazu medialnego dotyczącego uchodźców. Postanowiono więc pokazać dziennikarzom, co mają na ten temat pisać i mówić.

Na swoich stronach internetowych Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Urząd do Spraw Cudzoziemców i Polskie Forum Migracyjne zachęcają dziennikarzy do udziału w warsztatach na temat imigrantów. Warsztaty odbędą się w przyszły wtorek, w ośrodku dla uchodźców Dębak pod Warszawą.

Już po samym programie widać, że zamiar organizatorów jest jasny – nakierować media na właściwy tor. Tematy warsztatów to: „Ja, muzułmanka” – spotkanie z uchodźczynią, „Moje życie w Polsce” – poznaj historie uchodźców oraz „Fakty i mity” – eksperci o uchodźcach.

Wśród propozycji jest też warsztat o tym, jak to jest być uchodźcą, możliwość nagrywania ekspertów i zadawania pytań, a także rozmowy z uchodźcami.

Ciekawostką jest, że choć informacja na temat warsztatów ukazała się dopiero w czwartek, 24 września, to organizatorzy już piszą o dużym zainteresowaniu. Zastrzegają więc sobie prawo do rejestrowania uczestników zgodnie z kolejnością potwierdzonych zgłoszeń oraz tworzenia list rezerwowych.

Teraz wystarczy obserwować, jaki przekaz na temat uchodźców będą od najbliższej środy serwowali dziennikarze, którzy wezmą udział w warsztatach.