Prezydent Duda na spotkaniu państw grupy Arraiolos. Nieformalne rozmowy o uchodźcach

  

W poniedziałek Andrzej Duda wraz z żoną Agatą rozpoczął wizytę w Niemczech. Prezydent bierze tam udział w spotkaniach państw grupy Arraiolos (Austria, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Polska, Portugalia, Słowenia, Węgry oraz Włochy). Choć wszystkie spotkania oficjalnie dotyczą polityki spójności, edukacji i wychowania, to jednak faktycznie głównym tematem rozmów jest nadchodzący szczyt Unii Europejskiej na temat uchodźców.

Prezydent Andrzej Duda na szczycie grupy Arraiolos w Niemczech miał zaplanowane cztery spotkania bilateralne z głowami państw Włoch, Finlandii, Łotwy oraz Słowenii. Cześć rozmów już odbył, część spotkań odbędzie się po wykładzie w zamku Wartburg. Przed wykładem Andrzej Duda rozmawiał również z prezydentem Portugalii.

Jeśli kryzys uchodźców ma być rozwiązywany u źródła, to państwa Europy muszą zaangażować się w Syrii. W Syrii już jest zaangażowana Rosja, która przerzuca swoje siły z Donbasu i z Krymu, a to bezpośredni łączy te dwa kryzysy. O tym, między innymi, dyskutują na zamku Wartburg głowy państw grupy Arraiolos. To nie jest grupa decyzyjna, ale tu również wykuwa się to, o czym będzie mowa na szczycie unijnym

– relacjonował dziennikarz telewizji Republika Michał Rachoń.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zapowiadał w czasie poniedziałkowej konferencji, że jutro Andrzej Duda odbędzie dwa spotkania – z prezydentem Włoch i z prezydentem Łotwy. Dzisiejsze rozmowy dotyczyły natomiast kryzysu migracyjnego oraz kryzysu na Wschodzie.

W obu tych kryzysach potrzebna jest europejska odpowiedź. Europa musi być silna i nie może być bezradna. Dzisiaj to wygląda tak, że Europa, będąc silną, jest jednocześnie bezradna wobec tych dwóch kryzysów i to należy przezwyciężyć. O tym rozmawiamy także w kuluarach

– zaznaczał Szczerski.

Spotkanie odbywa się w Erfurcie oraz Eisenach. We wtorek w pierwszej z tych miejscowości odbędzie druga sesja plenarna dotycząca edukacji. Również na wtorek zaplanowano konferencję prasową z udziałem prezydentów państw grupy Arraiolos.

Zobacz fotogalerię:


fot. Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl


fot. Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl


fot. Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl


fot. Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl


fot. Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl


fot. Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl


fot. Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVN24,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nożownik z Oslo to terrorysta?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/PublicDomainPictures

  

Zatrzymano 20-letniego obywatela Rosji, który w czwartek w Oslo zaatakował nożem kobietę - poinformował norweski wywiad, według którego napaść ta mogła mieć podłoże terrorystyczne.

Do zdarzenia doszło w supermarkecie w centrum norweskiej stolicy ok. godz. 13. Kobieta została zaatakowana, kiedy płaciła za zakupy.

Nie mogę wdawać się w szczegóły przesłuchania, ale on (zatrzymany) powiedział, że chciał dokonać zamachu terrorystycznego i zabić więcej ludzi 

- oświadczyła szefowa norweskiego wywiadu (PST) Benedicte Bjoernland w czasie konferencji prasowej.

Ofiara ataku znajduje się w szpitalu. Jej stan lekarze oceniają jako krytyczny - wskazała Bjoernland.

Dodała, że policja bada możliwe powiązania zatrzymanego z islamskimi ekstremistami.

Szefowa służb poinformowała, że obywatel Rosji przybył do Norwegii w czwartek, przejeżdżając przez Szwecję.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl