Jan Tomasz Gross w „Die Welt” stwierdził, że Polacy w czasie II wojny światowej zabili więcej Żydów niż Niemców. W tej sprawie przeciwko Grossowi, jak i samej gazecie, wpłynął do sądu pozew. Ale za obrażanie Polaków wzięła się teraz brytyjska prasa. Na łamach „Belfast Telegraph" dr Kevin McCarthy zarzuca nam wrodzony antysemityzm. Według niego ta nasza „cecha” była powodem, dla którego Niemcy obozy koncentracyjne zlokalizowali właśnie w Polsce. Czego to jeszcze nie wymyślą…

Autor tekstu zaczyna od ataku: „Nie zaprzeczajcie, odegraliście swoją rolę w tragedii Auschwitz”.

„Rzeczywiście, antysemityzm był tak głęboko zakorzeniony w historii Polski, że w dniu 4 lipca 1946 roku - zaledwie 16 miesięcy po wyzwoleniu obozu Auschwitz - rozwścieczona polska społeczność w Kielcach rozpoczęła serię brutalnych pogromów. W mieście zamordowanych zostało 50 osób ocalałych z Holocaustu"

- napisał dr McCarthy. Odwołuje się oczywiście do pogromu kieleckiego. McCarthy nie poprzestaje jednak na Kielcach. Idzie o krok dalej i „wyjaśnia”, dlaczego niemieckie obozy koncentracyjne stworzono na terytorium Polski.

„Wrodzone antysemickie poglądy na świat były powodem, dla jakiego Niemcy zlokalizowali obozy koncentracyjne właśnie w Polsce”

- napisał dr Kevin McCarthy. Dodał, że może być to „przykre dla współczesnych Polaków, ale nie można temu zaprzeczyć".
 


(Fot. print screen belfasttelegraph.co.uk)

Protest przeciwko autorowi i wydawcy „Belfast Telegraph" koordynuje Jan Niechwiadowicz, założyciel Polish Media Issues (PMI) – podała telewizjarepublika.pl. na podstawie informacji "Polish Express", polskiego tygodnika wydawanego na Wyspach.