Adam Michnik udzielił wywiadu niemieckiej gazecie "Die Welt". I szeroko opowiedział o "wybuchu postaw ksenofobicznych" w Polsce w związku z kryzysem uchodźczym. Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" znalazł jednocześnie słowa uznania dla kanclerz Angeli Merkel. Jej działania określił jako "szlachetne" i "mądre".

Głównym tematem rozmowy Adama Michnika z niemiecką prasą była oczywiście sprawa imigrantów z Bliskiego Wschodu i zachowania się Polski w tej sprawie.

Michnik zdradził Niemcom:

"Opinia publiczna w naszym kraju jest podzielona. Z jednej strony mamy tolerancję i otwartość. Z drugiej - musimy sobie radzić z wybuchem postaw ksenofobicznych. Są one wspierane przez manipulacje części klasy politycznej. To bardzo niebezpieczne".


Naczelny "Gazety Wyborczej" wytłumaczył również niemieckiej gazecie, dlaczego Polacy boją się imigracji:

"Jestem redaktorem naczelnym gazety, która walczy z ksenofobiczną histerią. Ale jest wytłumaczenie tych lęków: Polska za sprawą Hitlera i Stalina stała się krajem jednorodnym etnicznie. Jeśli ktoś jest np. ciemnoskóry, wygląda egzotycznie. Wielu ludzi odczuwa strach, bo tego nie znają, bo jest to dla nich nowe".


Nie mogło zabraknąć oczywiście skarg na Prawo i Sprawiedliwość: "Ich stanowisko jest nacjonalistyczne, ksenofobiczne i zakłamane" - stwierdził Adam Michnik. Jednocześnie pochwalił działania niemieckiej kanclerz Angeli Merkel: "Myślę, że postępuje właściwie. Jej podejście do tej sprawy jest szlachetne i mądre".