Z OSTATNIEJ CHWILI

AS Roma triumfatorem piłkarskiej Ligi Konferencji. • • •

Dobre dla Europy?

Trudno powiedzieć, czy przypadkowo, ale sprawa uchodźców przykryła absolutnie skandaliczną umowę podpisaną niedawno z błogosławieństwem Kremla, jak i (choć nieoficjalnie) kilku stolic zachodni

Trudno powiedzieć, czy przypadkowo, ale sprawa uchodźców przykryła absolutnie skandaliczną umowę podpisaną niedawno z błogosławieństwem Kremla, jak i (choć nieoficjalnie) kilku stolic zachodniej Europy, z Berlinem na czele. Wbrew oficjalnym sankcjom antyrosyjskim oraz antymonopolistycznemu prawu unijnemu podpisano porozumienie o utworzeniu spółki Gazpromu i kilku koncernów (w tym dwóch z Niemiec, a także z Francji, Austrii oraz z Wielkiej Brytanii/Holandii), mającej zbudować kolejne dwie nitki gazociągu Nordstream z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku. Komisja Europejska zdominowana przez Niemcy zapewne nie zrobi nic, by anulować tę intratną umowę. To nieważne, że uderza ona bezpośrednio w podstawy bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy (a także Polski i Słowacji). Ważne, że dzięki niej Niemcy umocnią się jako kraj numer 1 na rynku energetycznym w Unii.

Polski rząd nie może pozostać, jak dotychczas, bierny w tej sprawie. Musi wraz z innymi krajami naszego regionu domagać się od Komisji Europejskiej rozwiązania umowy o Nordstream2 jako niezgodnej z prawem unijnym i godzącej w nasze podstawowe interesy ekonomiczne.

 


Źródło:

Maciej Pawlak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo