Wściekły atak na Węgrów na portalu Lisa: "Śmieszny mały kraik", "złośliwe państewko"

  

Tomasz Lis i prof. Wojciech Sadurski przypuścili na portalu natemat.pl ostry atak na Węgry. I to nie tylko na na ich obecną politykę, lecz na same państwo węgierskie, Węgrów oraz ich wspaniałą kulturę. Powód? Działania rządu w Budapeszcie wobec imigrantów.

Prof. Wojciech Sadurski pisze o sobie: "Filozof prawa i konstytucjonalista, publicysta, bloger". Na portalu natemat.pl, którego jest stałym współpracownikiem, napisał tekst pod wymownym tytułem "Po co komu Węgry?". Sadurski twierdzi w nim, że Węgrzy znęcają się nad "umęczonymi, umordowanymi uchodźcami" - i chwali jednocześnie Niemców, którzy według niego "pokazują dziś Europie, co to znaczy honor i wielkie serce". 

Filozof prawa z portalu Lisa nazywa Węgry "śmiesznym kraikiem", w którym "madziarzy [autor wbrew zasadom ortografii pisze to słowo z małej litery - przyp. Niezalezna.pl] pokazali reszcie Europy i świata złą, nienawistną, pozbawioną cienia empatii postawę".

Co jeszcze na temat Węgier i ich kultury ma do powiedzenia prof. Sadurski? Według niego to:

Małe, złośliwe państewko – przesiąknięte kompleksami i poczuciem żalu do całego świata (Trianon); tonące w toksycznej atmosferze połączenia smuty z agresywnością wobec słabych. Tłusta, niezdrowa kuchnia, marne wina, przereklamowana stolica z wdziękiem zapyziałych lat 1970-tych, marna muzyka – czy ktoś wytrzymał od początku do końca jeden utwór Zoltana Kodaly? No dobrze, Bartok, ale też kiczowaty. Jako peryferium europejskiego imperium, biedniejszy kuzyn Wiednia i Pragi, jako państwo Unii Europejskiej – powód do wstydu i zażenowania.


Dalej Sadurski, który na muzyce i winie zna się najwyraźniej tak jak na ortografii, ciągnie:

Orban buduje dziś mur od spodu, ale ponieważ kraik jest mały, miałbym propozycję, by pociągnął wzdłuż całej granicy. Tak odgrodzone od Europy Wegry niech zamienią się w jakiś skansen autorytaryzmu i złośliwości, gdzie będzie można zadumać się nad małością ludzkiego ducha, a potem skosztować gulaszu, zakąsić salami, i popić Tokajem. Ale w małych ilościach, bo szkodliwe dla zdrowia.


Do tekstu Sadurskiego odniósł się na tym samym portalu Tomasz Lis, pisząc:

Zgadzam się z większością tez i obserwacji z tekstów Wojciecha Sadurskiego i Wojciecha Łazarowicza. 


Wśród refleksji Lisa znalazła się i taka:

Nie unicestwiam sensu znanego powiedzenia, że bratankami są Polacy i Węgrzy. Otóż są. Węgrzy, na czele z ich władcą Orbanem, właśnie się kompromitują. My też. A pani Szydło mówi nawet, że Orban postępuje dobrze. Czyli mamy tu braterstwo świadome, a nie przypadkowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Skuter wjechał pod pociąg. Na miejscu pracuje siedem zastępów straży pożarnej

Zdjęcie ilustracyjne / p.o./niezalezna.pl

  

Jeden mężczyzna nie żyje, drugi został przewieziony do szpitala po zderzeniu skutera z szynobusem. Do wypadku doszło dzisiaj po południu w miejscowości Szebnie w powiecie jasielskim (Podkarpackie) – podała podkarpacka policja.

Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji podkreślił, że według wstępnych ustaleń dwóch mężczyzn jadących skuterem na niestrzeżonym przejeździe kolejowym zderzyło się z szynobusem.

Rzecznik podkarpackich strażaków mł. bryg. Marcin Betleja uściślił, że kierujący skuterem wjechał pod szynobus relacji Rzeszów-Jasło.

„Skuterem jechało dwóch mężczyzn w wieku około 30 lat. Jeden z nich zmarł, drugi został zabrany do szpitala” – mówił Betleja.

Wilk zaznaczył, że nie wiadomo na razie, jakich obrażeń doznał mężczyzna i jaki jest jego stan.

Betleja przekazał, że na miejscu pracuje siedem zastępów straży pożarnej, a strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Okoliczności wypadku wyjaśnia policja wraz z prokuratorem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl