Laur dla Jarosława Marka Rymkiewicza. Trwa zbiórka na Nagrodę Rejtana

  

Jego integralna postawa, zwłaszcza po tragedii smoleńskiej, ożywiła romantyczną figurę wieszcza narodowego, przywracając tysiącom Polaków godność i dumę – mówią o laureacie Nagrody Rejtana, Jarosławie Marku Rymkiewiczu, organizatorzy konkursu. Trwa zbiórka publiczna na nagrodę pieniężną dla pisarza. Zostanie ona wręczona wieszczowi na jesieni.

Od początku III RP Jarosław Marek Rymkiewicz przełamuje dominującą w życiu publicznym pedagogikę wstydu. W porywających esejach autor „Samuela Zborowskiego” ukazuje wspaniałość i ciągłość polskiej historii, odbudowując wspólnotową tożsamość, rozbitą przez komunistyczną i postkomunistyczną propagandę – czytamy na stronie Fundacji Obrony Wolności Słowa www.polskastart.com. Jej prezesem jest Krzysztof Wyszkowski. W kapitule przyznającej nagrodę są: prof. Andrzej Nowak (historyk sowietolog, publicysta, nauczyciel akademicki), Wojciech Wencel (poeta, felietonista, eseista i krytyk literacki), prof. Andrzej Zybertowicz (socjolog, publicysta, nauczyciel akademicki) i prof. Zdzisław Krasnodębski (socjolog, filozof społeczny, publicysta, wykładowca akademicki).

Jak tłumaczą pomysłodawcy, Nagroda Rejtana ma być wyrazem wdzięczności narodu dla wybitnych twórców, ludzi kultury i działaczy społecznych, którzy swoim zaangażowaniem, postawą patriotyczną i obywatelską przyczyniają się do ocalenia ideałów polskości w życiu publicznym. – Mówimy tu o odwoływaniu się do tradycji, historii, przywiązaniu do języka i wiary, która jest fundamentem naszej tożsamości narodowej. Głos Jarosława Marka Rymkiewicza jest w tej chwili w przestrzeni publicznej w naszej ocenie głosem najważniejszym – tłumaczy „Gazecie Polskiej” Andrzej Ewert, wiceprezes fundacji. „Bycie Polakiem to coś najpiękniejszego, co mnie spotkało w życiu” – mówi Rymkiewicz. Odwołujemy się do ludzi, którzy tak właśnie myślą. Podpisujemy się pod takim myśleniem – mówi wiceprezes Fundacji Obrony Wolności Słowa, który ma nadzieję, że to hasło połączy ludzi, którzy zechcą być fundatorami Nagrody Rejtana.
 

Zbiórka pieniędzy na Nagrodę Rejtana dla Jarosława Marka Rymkiewicza
Fundacja Obrony Wolności Słowa, ul. Władysława Andersa 12/5, 81–831 SOPOT

wpłaty krajowe:
ING Bank
47105017641000009030397054

wpłaty zagraniczne:
ING Bank
(IBAN): PL47105017641000009030397054
SWIFT (BIC): INGBPLPW

Wpłat można dokonywać natychmiastowo za pośrednictwem strony http://polskastart.com/
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Wypadek kolumny policyjnych motocykli

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Piotr Drabik/CC BY-SA 2.0

  

Do wypadku w kolumnie motocykli z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie doszło w miejscowości Krubin. Jeden z motocyklistów nie wyhamował i uderzył w jadące przed nim dwa motocykle. Te potrąciły kolejny, powodując efekt domina - poinformowała Justyna Stopińska z legionowskiej policji.

Do zdarzenia doszło w piątek w godzinach popołudniowych. Jak informuje Stopińska, w skład kolumny wchodziło 16 motocykli, którymi jechali kursanci oraz wykładowcy z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Przed kolumną policyjnych motocykli jechało auto osobowe. Kiedy osobówka zasygnalizowała zamiar zmiany kierunku jazdy, motocykliści zaczęli hamować.

"Jeden z motocyklistów nie wyhamował i uderzył w jadące przed nim dwa motocykle. Te z kolei uderzyły w kolejny powodując efekt domina"

- powiedziała Stopińska.

Jeden z motocyklistów trafił do szpitala z urazem nogi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl