Policjanci z Leszna zatrzymali nieletniego, podejrzanego o zgwałcenie kobiety w jednym z leszczyńskich kościołów. Do zdarzenia doszło kilka dni temu w centrum miasta. Zatrzymany to 15-letni mieszkaniec miejscowości, wcześniej notowany za czyny karalne, także seksualne.

Do zdarzenia doszło 15 sierpnia. Do przebywającej w kościele kobiety podszedł młody chłopak, który używając siły zgwałcił ją, a następnie ukradł pieniądze.

Policjanci natychmiast zajęli się ustalaniem, kim był napastnik. W sprawę zostali zaangażowani eksperci kryminalistyki KWP w Poznaniu. Przygotowano portret pamięciowy podejrzanego oraz zabezpieczono nagrania z monitoringu.

Funkcjonariusze sprawdzali także wszystkie informacje napływające od mieszkańców i przeglądali policyjne bazy danych. Na tej podstawie wytypowali podejrzanego, który wyglądem odpowiadał rysopisowi podanemu przez pokrzywdzoną.

Jak się okazało, zatrzymany i przywieziony do Komendy Miejskiej Policji w Lesznie nastolatek, był w przeszłości notowany za przestępstwo o charakterze seksualnym. Sąd rodzinny w Lesznie stwierdził demoralizację i umieścił wówczas nieletniego w ośrodku wychowawczym.

Nieletni przebywa obecnie w Policyjnej Izbie Dziecka. Materiały zebrane w sprawie zostaną przekazane do sądu rodzinnego i nieletnich w Lesznie z wnioskiem o umieszczenia podejrzanego w schronisku dla nieletnich.

W opinii policjantów, zatrzymany nastolatek powinien odpowiadać za swoje czyny tak jak osoba dorosła, ponieważ ma skończone 15 lat, a czyny których się dopuścił kwalifikują się do tej procedury. W takiej sytuacji grozi mu do ośmiu lat więzienia.