Prof. Jan Żaryn: W 1920 r. zdaliśmy egzamin z polskości

  

To był zwycięski sprawdzian z polskości.  Poza częścią mniejszości narodowych, które nie były tak silnie związane z duchem polskim - chcącym aby na tym terenie było państwo suwerenne - to zdecydowana większość obywateli różnych warstw społecznych opowiedziała się za ochroną i obroną świeżo odzyskanej państwowości. To było zwieńczenie tej długiej drogi tworzenia się nowoczesnego narodu - ocenia w rozmowie z portalem niezalezna.pl znaczenie Bitwy Warszawskiej historyk prof. Jan Żaryn.

Obchodzimy 95. rocznicę Bitwy Warszawskiej, ale cały 1920 rok jest ważny w ciągu narodowych zdarzeń prowadzących do budowania wspólnoty narodowej...

Zgadza się. To powszechne „tak” dla nowopowstałego państwa, które można postrzegać jako budowanie nowoczesnego narodu, który powstawał przecież bez własnego państwa. Rok 1920 pamiętamy z perspektywy najważniejszych postaci: Piłsudskiego, Rozwadowskiego czy Hallera. Trzeba wspomnieć dowódców czy polityków, którzy rządzili wówczas Polską. Oni byli u władzy w tragicznej sytuacji zagrożenia bolszewickiego dla naszego kraju. Wincenty Witos był premierem rządu narodowego, wicepremierem był Ignacy Daszyński, wcześniej premier Władysław Grabski próbował zyskiwać dla Polski głos zachodnich państw dla zagrożonej od Wschodu ojczyzny.

Trudna walka z bolszewikami okazała się sprawdzianem dla polskości?
To był zwycięski sprawdzian z polskości. Poza częścią mniejszości narodowych, które nie były tak silnie związane z duchem polskim - chcącym aby na tym terenie było państwo suwerenne - to zdecydowana większość obywateli różnych warstw społecznych opowiedziała się za ochroną i obroną świeżo odzyskanej państwowości. To było zwieńczenie tej długiej drogi tworzenia się nowoczesnego narodu.

Ta zjednoczona wspólnota obroniła wówczas przed komunizmem Europę Zachodnią.
To jest bardzo ważne, bo pokazuje, że nie jesteśmy przypadkowi, ale stanowimy trwały element bezpieczeństwa ogólnoeuropejskiego. Ten trwały i bezpieczny kontynent europejski musi pozostać z Polakami takimi, jacy byliśmy i mam nadzieję – jesteśmy, czyli gotowymi do obrony tożsamości i państwowości. Naród rozwija się stale i ten proces trwa nadal. Wielka Nowenna czy powstanie Solidarności tworzyły naszą tożsamość. Rok 1920 ma wymiar wewnętrznej wspólnoty jak i wymiar zewnętrzny. Każda próba rozmiękczenia naszej wspólnoty narodowej jest groźna dla nas oraz dla wspólnoty europejskiej.

Przed nami uroczyste obchody 15 sierpnia…
My właśnie jesteśmy tacy, że 15 sierpnia mówimy o Cudzie nad Wisłą, o przywiązaniu do naszej opiekunki, jaką jest Matka Boska. Mówimy  o naszym przywiązaniu do chrześcijaństwa jako przywiązaniu do porządku etycznego, który wyprowadzamy z wiary. Nie można tego destabilizować.

CZYTAJ WIĘCEJ: Plan obchodów 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej
 
Jest pan zaangażowany w powstanie w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej Łuku Triumfalnego, będącego symbolem zwycięstwa Polaków nad bolszewikami.
Inicjatorem jego budowy jest Jan Pietrzak i osoby, które z nim współpracują. Moje Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza od początku tej inicjatywy włączyło się w pomoc Janowi Pietrzakowi. Jest to jedna z ważniejszych inicjatyw tworzenia polskiej polityki historycznej na dziś. Idea Łuku ma swoją wizję artystyczną, architektoniczną i intelektualno-patriotyczną. Wizja architektoniczna wiąże się z wykorzystaniem Wisły jako zaplecza krajobrazowego Łuku, który mógłby wieńczyć symbolicznie dwa brzegi rzeki. Wymowa historyczna wiąże się z wydarzeniem, które powinno nastąpić w 2020 r. i powinno odbyć się z udziałem najważniejszych przedstawicieli świata zachodniego. Głównym patronem powinna być Kancelaria Prezydenta RP. To powinno być na najwyższym poziomie. Przesłaniem tego powinien być akt dziękczynienia wobec tych, którzy pomogli nam z innych państw, a także akt dziękczynienia wobec naszego narodu, który ochronił naszą wspólnotę. My zdaliśmy wówczas ten egzamin jako nowoczesny europejski kraj.

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Mandaty za łamanie zakazu gromadzenia się

/ pixabay.com

  

- 40 wykroczeń naruszających zakaz gromadzenia się i przemieszczania odnotowali w miniony weekend funkcjonariusze w powiecie krakowskim. Skontrolowali także ponad 100 autobusów - poinformował rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Rzecznik wskazał, że prawie na wszystkie osoby, które złamały zakaz policja nałożyła mandaty karne, a wobec jednej z nich skierowała wniosek o ukaranie do sądu. Nie udzielono żadnych pouczeń.

Policja skontrolowała także ponad 100 autobusów - funkcjonariusze sprawdzali, czy w pojazdach nie znajduje się zbyt wiele osób, jednak nie ujawnili żadnych nieprawidłowości. Ponadto nie odnotowali sytuacji, w których nieletni poruszaliby się bez opiekuna, ani przypadków złamań kwarantanny.

Gleń wyjaśnił, że w związku z nowymi obostrzeniami, na ulicach powiatu krakowskiego pojawiło się więcej patroli, a policja wraz ze strażnikami miejskimi i żołnierzami pilnuje, czy są one należycie przestrzegane.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts