Apel "Gazety Polskiej" po oburzającym wyroku sądu: Nie dajmy się WSIokom!

Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał oburzający wyrok nakazujący "Gazecie Polskiej" przeproszenie Milana Suboticia, choć równocześnie przyznał, że dziennikarze "GP" mieli prawo ujawniać w 2006 r.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał oburzający wyrok nakazujący "Gazecie Polskiej" przeproszenie Milana Suboticia, choć równocześnie przyznał, że dziennikarze "GP" mieli prawo ujawniać w 2006 r. informacje na temat tajnej współpracy redaktora TVN z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi. Po tym orzeczeniu do czytelników mediów ze Strefy Wolnego Słowa zwrócił się Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

O wyroku portal niezalezna.pl informował trzy dni temu: "Mimo że dziennikarze GP Tomasz Sakiewicz i Katarzyna Gójska Hejke już półtora roku temu wygrali proces wytoczony im przez Milana Suboticia, wczoraj sędziowie instancji odwoławczej uznali, że GP nie powinna pisać o jego współpracy z WSI  po 1993 r."

Przypominaliśmy, że wcześniej (w styczniu 2014 r.) zapadł wyrok oddalający pozew Suboticia jako całkowicie bezzasadny.

"Sąd podkreślił wówczas, że gazeta miała prawo do publikacji opartej na Raporcie z weryfikacji WSI. Wyrok stwierdzał, że dziennikarzy upoważniało do tego istnienie tego dokumentu urzędowego i zawarte w nim informacje. Subotić od tego orzeczenia się odwołał.

W czwartek Sąd Apelacyjny zmienił w jednym punkcie rozstrzygnięcie sądu I instancji. Uznał, wbrew SO, że gazeta pisząc o związkach Suboticia z tajnymi służbami nie powinna zamieszczać stwierdzenia, że tajna współpraca miała mieć miejsce po 1993 r. Sędziowie Maciej Kowalski, Ewa Stefańska i Grażyna Kramarska orzekli, że autorzy artykułu mają przeprosić dziennikarza na łamach „Rzeczpospolitej” i „Gazety Wyborczej”.

Po tym wyroku do czytelników mediów ze Strefy Wolnego Słowa zwrócił się Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej"

Szanowni Państwo,
jak Państwo wiedzą "Gazeta Polska" i skupione wokół niej media podejmują tematy, którymi inni boją się zajmować. Staramy się m.in. wskazywać wpływ służb specjalnych na media. Niestety, choć wygraliśmy proces dotyczący artykułu „WSI na Wizji“ przed Sądem Okręgowym w Warszawie to Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił częściowo wyrok nakazując naszym dziennikarzom umieszczenie przeprosin w „Gazecie Wyborczej“ i „Rzeczpospolitej“, co łącznie może stanowić kwotę nawet 250 tys. zł. Mając odmienny pogląd na temat publikacji przeprosin wydawca „Gazety Polskiej“ będzie zmuszony wykonać ten wyrok, niemniej jednak potrzebuje na ten cel kwoty znacznie przekraczającej swoje możliwości. Stąd też wraz z Fundacją Niezależne Media będziemy starali się zebrać tę kwotę.

Zwracamy się do Państwa z apelem o pomoc i wpłaty na Fundację Niezależne Media.

Dziękujemy za dotychczasową pomoc – to dzięki Wam istnieje Strefa Wolnego Słowa.


FUNDACJA NIEZALEŻNE MEDIA
ul. Filtrowa 63/43
02­056 Warszawa
Bank Pekao SA
Nr konta: 62 1240 1053 1111 0010 5517 7864

TYTUŁEM – DAROWIZNA NA RZECZ FUNDACJI NIEZALEŻNE MEDIA
Z dopiskiem: Nie dajmy się WSIokom

DANE DO PRZELEWU Z ZAGRANICY
FUNDACJA NIEZALEŻNE MEDIA
ul. Filtrowa 63/43
02­056 Warszawa
POLAND
Nr konta: PL 62 1240 1053 1111 0010 5517 7864
Swift code: PKOP PL PW

TYTUŁEM – AS A DONATION FOR „FUNDACJA NIEZALEŻNE MEDIA”
Z dopiskiem: Nie dajmy się WSIokom

 

 


Źródło: niezalezna.pl

gb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo