Do weekendowego wydania „Gazety Polskiej Codziennie” dołączony będzie śpiewnik pieśni powstańczych z tekstami m.in. takich utworów, jak „Pałacyk Michla”, „Chłopcy silni jak stal”, „Warszawskie dzieci” i „Hej, chłopcy”. Pieśni te będą śpiewane przez pracowników redakcji „Codziennej” i artystów Teatru Muzycznego od Czapy 1 sierpnia o godz. 18 przed bramą cmentarza na Powązkach.

Gorąco zapraszamy do wspólnego śpiewu i zachęcamy, by zabrać ze sobą śpiewnik dołączony do weekendowego wydania naszej gazety. W stolicy tradycyjnie odbywać się będzie wiele imprez kulturalnych upamiętniających bohaterskich powstańców. Na wszystkie wymienione w tekście wydarzenia wstęp jest wolny.

Morowe Panny Wyklęte

Twórczyniami tekstów są same artystki, które inspirowały się losami kobiet walczących i pomagających w powstaniu. O warstwę muzyczną zadbał Dariusz „Maleo” Malejonek wraz z zespołem Maleo Reggae Rockers. Muzycznie mamy tu mieszankę stylów – od rocka, przez reggae, po rap. Wspólnym mianownikiem wszystkich utworów jest opowieść o losach kobiet w Powstaniu Warszawskim. Na scenie: Kasia Kowalska, Ania Rusowicz, Marika, Monika Borzym, Kasia Malejonek, Marcelina, Ania Szafraniec, Ola Nowak i Lilu. Wstęp wolny!

2 sierpnia, godz. 17, Warszawa, plac wewnątrz Zieleniaka, ul. Grójecka 95

Muzyka z „Czasu honoru”

W przeddzień 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędzie się koncert z muzyką z kultowego serialu „Czas honoru”. Pomysłodawcą wydarzenia jest Bartosz Chajdecki, autor muzyki. Kompozytor otrzymał za nią nominację do nagrody IFMCA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Muzyki Filmowej). Podczas koncertu usłyszymy słowa z wierszy i poematów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta czy Leszka Aleksandra Moczulskiego. Orkiestrze oraz chórowi będą towarzyszyli odtwórcy głównych ról z serialu: Antoni Pawlicki (Janek) oraz Olga Bołądź (Celina). Wstęp wolny!

Jutro, godz. 20, Warszawa, pl. Krasińskich

Piosenka z barykad

Koncert zorganizowany jest z okazji 71. rocznicy masowego mordu dokonanego przez Niemców w drugim dniu Powstania Warszawskiego na kilkudziesięciu Polakach przebywających w klasztorze jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i dla upamiętnienia walk Pułku Baszta na Mokotowie. Piosenki powstańcze zaśpiewa przy akompaniamencie Janusza Kani Agnieszka Pawlik-Regulska – wnuczka słynnego „Kolumba” Krzysztofa Sobieszczańskiego, członka Kedywu. Koncert poprowadzi historyk i rekonstruktor Magdalena Stulgis. Wstęp wolny!

2 sierpnia, godz. 18, Warszawa, sanktuarium pw. św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61