Nagroda Rejtana – dar wolnych Polaków

Wierzymy, że jest potrzebna aktywność społeczna i obywatelska. To od niej będzie zależała jakość naszego życia.

Marcin Pegaz
Wierzymy, że jest potrzebna aktywność społeczna i obywatelska. To od niej będzie zależała jakość naszego życia. Musimy być strażnikami własnej wolności – mówi „Codziennej” Andrzej Ewert, wiceprezes Fundacji Obrony Wolności Słowa, która właśnie rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na Nagrodę Rejtana dla Jarosława Marka Rymkiewicza.

Nagroda Rejtana została ustanowiona w tym roku przez Fundację Obrony Wolności Słowa. – Ma być ona wyrazem wdzięczności narodu polskiego. Dlatego organizujemy zbiórkę publiczną w celu uhonorowania wybitnych twórców, ludzi kultury i działaczy społecznych, którzy swoim zaangażowaniem, postawą patriotyczną i obywatelską przyczyniają się do ocalenia ideałów polskości w życiu publicznym. Mówimy tu o odwoływaniu się tradycji, historii, przywiązaniu do języka i wiary, która jest fundamentem naszej tożsamości narodowej – mówi „Codziennej” Andrzej Ewert. Jak dodaje wiceprezes fundacji, w ocenie jej członków głos Jarosława Marka Rymkiewicza jest w tej chwili w przestrzeni publicznej głosem najważniejszym. Tłumaczy też, że wyrazistość postawy

Jarosław Marek Rymkiewicz ma być pierwszym laureatem Nagrody Rejtana. Fundacja ma aspiracje, by zebrać dla pisarza kwotę 100 tys. zł. Wręczenie ma nastąpić pod koniec września. W kapitule przyznającej nagrodę są: prof. Zdzisław Krasnodębski (socjolog, filozof społeczny, publicysta, wykładowca akademicki), prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog), Wojciech Wencel (poeta, felietonista, eseista i krytyk literacki) i prof. Andrzej Zybertowicz (socjolog, publicysta, nauczyciel akademicki).

– „Bycie Polakiem, to coś najpiękniejszego, co mnie spotkało w życiu” – mówi Rymkiewicz. A my odwołujemy się do ludzi, którzy tak właśnie myślą. Podpisujemy się pod takimi sądami – mówi wiceprezes Fundacji Obrony Wolności Słowa, który ma nadzieję, że to hasło połączy ludzi, którzy zechcą być fundatorami Nagrody Rejtana. – Chcemy przebudować państwo. W Polakach są pokłady dobroci i solidarności, ale też czynu – mówi Andrzej Ewert.

Prezesem Fundacji Obrony Wolności Słowa jest Krzysztof Wyszkowski. Cele i działalność fundacji opisana jest na stronie www.polskastart.com. Portal powstał, by wspomóc rozwój gospodarczy i kulturowy kraju. W jaki sposób można się włączyć w działalność fundacji? Należy zgłosić swój projekt, a fundacja zorganizuje zbiórkę pieniędzy na jego sfinansowanie. Wśród projektów, które chce wspierać, są m.in. filmy historyczne, książki, akcje społeczne, niezależne media, pomoc prawna, wynalazki, badania naukowe. Działacze fundacji, odwołując się do dotychczasowych spektakularnych sukcesów naszych rodaków na arenie międzynarodowej (wynalazek umożliwiający produkcję procesorów, przyczynienie się do powstania internetu, skonstruowanie komputera Apple) zachęcają, by Polacy uwierzyli w swoje możliwości i rozwinęli skrzydła. „Będę wdzięczny za okazaną przez Państwa hojność i każdą pomoc” – pisze na stronie www.polskastart.com prezes Krzysztof Wyszkowski. Twórcy fundacji podkreślają, że nie chodzi wyłącznie o pomoc finansową.

Zbiórka pieniędzy na Nagrodę Rejtana dla Jarosława Marka Rymkiewicza
Fundacja Obrony Wolności Słowa, ul. Władysława Andersa 12/5, 81-831 Sopot
 
wpłaty krajowe:
ING Bank
47105017641000009030397054
 
wpłaty zagraniczne:
ING Bank
(IBAN) : PL47105017641000009030397054
SWIFT (BIC): INGBPLPW
 
Wpłat można dokonywać natychmiastowo za pośrednictwem strony
http://polskastart.com/wesprzyj-nas

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Sylwia Krasnodębska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo