Giertych na antyPiS-owskiej liście wyborczej, pod patronatem Komorowskiego?

  

Bronisław Komorowski przechodzi do ofensywy? – Powtarzają mu, że dostał 8 milionów głosów i namawiają, by wziął patronat nad listą wyborczą do Senatu, taką listą anty-PiS – mówi portalowi Fakt.pl rozmówca z Pałacu Prezydenckiego. Według portalu po Warszawie krąży plotka, że może powstać komitet, który wesprze prezydent. Wymieniany jest w tym kontekście m.in. Roman Giertych i Marek Borowski.

Rozmówca Fakt.pl z Platformy Obywatelskiej przyznaje, że projekt listy jest w fazie konsultacji. Platforma nie chce formalnie wspierać niektórych kandydatów, ani nie chcą oni przyklejać się do PO, bojąc się, że im to zaszkodzi. Jednak Komorowski miałby być patronem inicjatywy i zagwarantować, że w okręgach, w których wystartują jego kandydaci, Platforma nie będzie robić mu konkurencji i nie wystawi nikogo.

Kogo mógłby poprzeć prezydent? Wymieniany jest Roman Giertych i Marek Borowski.
 Wczoraj Komorowski potwierdził, że zaraz po zakończeniu kadencji prezydenckiej złoży wniosek o rejestrację Instytutu Bronisława Komorowskiego, który będzie działał jako fundacja.


 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,fakt.pl


Wczytuję komentarze...

Niespodzianki nie było. Senat za odrzuceniem nowelizacji ustawy o sądach

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Senat, zgodnie z przewidywaniami, był za odrzuceniem nowelizacji ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym. Głosowało 99 senatorów, za odrzuceniem nowelizacji było 51, przeciw - 48.

Uchwalona 20 grudnia przez Sejm nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Ponadto nowelizacja wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia Sądu Najwyższego. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów Sądu Najwyższego.

Nowe przepisy są krytykowane przez opozycję, Rzecznika Praw Obywatelskich i część środowiska sędziowskiego. Negatywne opinie prawne w sprawie niektórych proponowanych rozwiązań wyrazili m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i Sąd Najwyższy.

Dziś nastąpiło przejście od słów do czynów. Po krytyce doszło do głosowania, w trakcie którego 51 senatorów opowiedziało się za odrzuceniem nowelizacji ustawy. Ustawa trafi teraz do Sejmu, który może odrzucić senatorskie weto bezwzględną większością głosów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts