Lekarze brali łapówki od firmy farmaceutycznej

  

Łódzka prokuratura okręgowa przesłała do sądu akt oskarżenia w związku z postępowaniem prowadzonym wspólnie z CBA. Chodzi o wręczanie lekarzom łapówek przez firmę farmaceutyczną.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi prowadzili postępowanie w sprawie udzielania lekarzom korzyści majątkowych przez jedną z firm farmaceutycznych.

Sprawa dotyczy lat 2010-12. W trakcie prowadzonego śledztwa ustalono, że korzyści majątkowe od 500 do 2000 zł były przekazywane lekarzom poprzez zawieranie fikcyjnych umów na szkolenia dla innych lekarzy oraz pacjentów, które w rzeczywistości się nie odbywały. Wszystko wskazuje na to, że przedstawiciele firmy w zamian za wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia oczekiwali od lekarzy wzrostu liczby wypisanych recept na preparaty firmy

– informuje Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA.

W związku ze sprawą, do Sądu Rejonowego dla Łodzi – Widzewa został skierowany akt oskarżenia przeciwko dziesięciu osobom. Oskarżonym prokuratura przedstawiła 72 zarzuty korupcyjne wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych.

Postępowanie zostało wszczęte w oparciu o materiały zgromadzone przez agentów CBA.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: cba.gov.pl,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Zarejestrowano trzy komitety wyborcze. Na listach jednego z nich było 65 zmarłych osób

zdjęcie ilustracyjne / Piotr Galant / Gazeta Polska

  

PKW zarejestrowała trzy komitety wyborcze kandydatów na prezydenta: Stanisława Żółtka, Piotra Stanisława Bakuna oraz Wojciecha Podjackiego. PKW przekazała też prokuraturze wykaz podpisów popierających komitet Podjackiego, ponieważ znalazły się w nim dane 65 osób, które od lat nie żyją.

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w PKW, w czwartek Komisja zarejestrowała kolejne trzy komitety wyborcze: Stanisława Żółtka, Piotra Stanisława Bakuna oraz Wojciecha Podjackiego.

Wcześniej komitet Podjackiego został wezwany do usunięcia wad zgłoszenia. Jak wynika z uchwały PKW, chodziło m.in. o niewystarczającą liczbę podpisów niezbędnych do utworzenia komitetu wyborczego - do zawiadomienia dołączono 603 prawidłowe podpisy, a 638 - nieprawidłowych. Wśród nich znalazły się 62 podpisy osób, które nie żyją od wielu lat.

PAP zapytała PKW, czy Komisja podjęła jakieś działania w związku z posłużeniem się przez komitet Podjackiego danymi osób nieżyjących. PKW poinformowała o przekazaniu do prokuratury wykazu podpisów osób popierających utworzenie komitetu wyborczego Wojciecha Podjackiego "celem ewentualnego podjęcia stosownych działań".

W trakcie weryfikacji podpisów stwierdzono 65 przypadków podpisów osób, których zgon nastąpił w czasie, gdy udzielenie poparcia w tych wyborach nie było jeszcze możliwe, często wiele lat przed zarządzeniem wyborów

- głosi dokument skierowany do prokuratury. Ponadto, PKW stwierdziła, że w wykazie znalazło się 112 przypadków podpisów osób, które obecnie noszą inne nazwisko, niż wymieniono na karcie poparcia - chodzi o kobiety, które zmieniły stan cywilny, a w związku z tym także nazwisko.

PKW zarejestrowała dotąd łącznie dziesięć komitetów wyborczych:

  • kandydata PSL na prezydenta Władysława Kosiniaka-Kamysza,
  • kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka,
  • prezydenta Andrzeja Dudy,
  • kandydatki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej,
  • kandydata Lewicy Roberta Biedronia,
  • publicysty Szymona Hołowni
  • b. polityka PO Leszka Samborskiego,
  • Stanisława Żołtka,
  • Piotra Stanisława Bakuna,
  • Wojciecha Podjackiego.

Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są: pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne. Ponadto, do zgłoszenia dołącza się podpisy 1000 obywateli popierających kandydata. Na utworzenie komitetu wyborczego jest czas do 16 marca.

Aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich, trzeba zebrać 100 tys. podpisów; jest na to czas do 26 marca. Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts