Wkrótce nowa powieść Marka Hłaski

Po wakacjach ukaże się nieznana książka Marka Hłaski pt. „Wilk”. Jest to nieopublikowany debiut słynnego pisarza - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Zbigniew Kresowaty
Po wakacjach ukaże się nieznana książka Marka Hłaski pt. „Wilk”. Jest to nieopublikowany debiut słynnego pisarza - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Zapomniana przez wszystkich powieść została odnaleziona w archiwach Zakładu Narodowego Ossolińskich we Wrocławiu, w którym przeleżała prawie 60 lat. Napisana została dla wydawnictwa Iskry. Autor podpisał umowę w 1953 r. Jak donosi portal Booklips.pl, Radosław Młynarczyk, autor opracowania i komentarza do książki, wskazał trzy powody, dla których Hłasko mógł zaniechać ukończenia prac nad powieścią.


„Pierwszy to odwilż roku 1956, dzięki której pisarze mogli pozwolić sobie na nieco większą swobodę twórczą. Hłasko, zyskujący już wówczas opinię skandalisty, mógł niechętnym okiem patrzeć na utwór o wyraźnie socjalistycznym wydźwięku. Całkiem prawdopodobne, że nie był też z powieści zadowolony”.


Trzecim powodem był najprawdopodobniej fakt, że młodemu autorowi ciążyła już przyjęta wcześniej stylizacja na zwykłego robotnika. Hłasko od 1954 r. publikował fragmenty „Wilka” w czasopismach literackich.

– „Wilk” zostanie wydany w dwóch wersjach, naukowej i popularnej. Edycja naukowa, wydana w nieco mniejszym nakładzie, zostanie zaopatrzona w komentarze naukowe i przypisy, będzie także dostępna dla wszystkich czytelników


– powiedziała portalowi Polskatimes.pl Edyta Woźnica z Wydawnictwa Iskry.

 

 


Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Robert Tekieli
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo