Książka Doroty Kani, Jerzego Targalskiego i Macieja Marosza znalazła się na drugim miejscu listy bestsellerów w czerwcu według rankingu „Magazynu Literackiego Książki”. Choć premiera odbyła się dwa i pół miesiąca temu, zainteresowanie książką nie słabnie. Mało tego, jej pojawienie się na rynku podniosło również sprzedaż pierwszej części serii, poświęconej mediom.

Jak dowiedziała się „Codzienna”, do księgarń trafiło ponad 60 tys. egzemplarzy II tomu „Resortowych”. Rośnie też stale sprzedaż tomu pierwszego – „Resortowych dzieci. Media”. Z naszych informacji wynika, że tylko w maju i czerwcu sprzedano 3,5 tys. egzemplarzy pierwszej części. Przypomnijmy, że książka poświęcona mediom miała premierę ponad półtora roku temu. Całkowita sprzedaż pierwszej części wynosi ok. 157 tys. egzemplarzy.

„Resortowe dzieci. Służby” w rankingu „Magazynu Literackiego Książki”, zawierającym dane ze sprzedaży czerwcowej, znalazły się na drugim miejscu. Jak poinformowała nas Ewa Zając z przygotowującej ranking Biblioteki Analiz, lista powstaje na podstawie wyników sprzedaży w ok. 300 księgarniach całego kraju, w tym w sieciach Empik i Matras. – Pod uwagę bierzemy wyniki sprzedaży z 30 dni, zamykamy listę 15 dnia miesiąca poprzedzającego wydanie aktualnego numeru „Magazynu”. O kolejności na liście decydują punkty przyznawane za miejsca 1–5 w poszczególnych placówkach księgarskich, przy czym za pierwsze miejsce dajemy 5 punktów, za piąte 1 – tłumaczy Ewa Zając.

Sekretarz redakcji „Magazynu Literackiego Książki” Krzysztof Masłoń nie jest zaskoczony tak dobrym wynikiem „Resortowych”. – Sukces „Służb”, drugiej części „Resortowych dzieci”, jest tym bardziej znaczący, że w przeciwieństwie do poprzedniego tomu – „Mediów”, bohaterami książki są postaci mniej znane czy wręcz unikające rozgłosu. Czytelnika kupującego tę książkę nie przyciągają widniejące na okładce sylwetki osób, lecz nazwiska autorów i tytuł są wystarczającą wskazówką, o czym traktuje to 900-stronicowe dzieło, po którego lekturze, jeśli mieliśmy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do proweniencji systemu, w jakim żyjemy od 1989 r., pozbędziemy się ich.

Niesłabnące zainteresowanie dwoma pierwszymi tomami serii „Resortowe dzieci” pokazuje, że Polacy chcą wiedzieć, kim są ludzie, którzy stworzyli III RP. Książki są oparte na dokumentach – sądzę, że właśnie to jest najbardziej atrakcyjne dla czytelnika – mówi „Codziennej” współautorka serii Dorota Kania. Kolejny tom serii „Resortowe dzieci” będzie dotyczył polityków i ukaże się w 2016 r.