Milionów Polaków nie stać na wakacje

Aż 14,5 mln Polaków nie wyjedzie w tym roku na wakacje. Najczęstszą przyczyną rezygnacji z urlopu są problemy finansowe. Niektórzy muszą wręcz wybrać – albo wypoczynek, albo np.

Pit1233
Aż 14,5 mln Polaków nie wyjedzie w tym roku na wakacje. Najczęstszą przyczyną rezygnacji z urlopu są problemy finansowe. Niektórzy muszą wręcz wybrać – albo wypoczynek, albo np. remont mieszkania. Połowa niewyjeżdżających twierdzi, że na wakacje ich nie stać.

To oczywiście dramat społeczny, że tylko połowa Polaków może pozwolić sobie na wypoczynek. I choć przybyło w stosunku do roku ubiegłego milion osób deklarujących wyjazd na wakacje, to jednocześnie grupa pozostających w domu wzrosła o pół miliona. Powody, które zmusiły ich do rezygnacji z wakacji, to problemy zdrowotne, brak urlopu w pracy lub zatrzymały ich inne obowiązki. Miliony Polaków muszą też wybrać albo wakacje, albo wydanie pieniędzy na inny cel, np. remont mieszkania – wynika z badania firmy ubezpieczeniowej Mondial Assistance. Średnio na wyjazd w tym roku trzeba wydać w wypadku pobytu zagranicznego 2,6 tys. zł na osobę, tj. o 250 zł więcej niż w poprzednim sezonie. Wydatki na urlop krajowy się nie zmieniły i szacuje się je na ok. 1320 zł na osobę. Ze względu na to, że pobyt za granicą kosztuje dwa razy więcej niż w kraju, tylko jedna trzecia wyjeżdżających na wakacje decyduje się spędzić je za granicą – podał Tomasz Frączek, prezes zarządu Mondial Assistance. W związku z tym, że wycieczka zagraniczna znacznie uszczupla domowe portfele, dominują przede wszystkim wyjazdy dwuosobowe (45 proc. wyjeżdżających). Także niektórzy single decydują się na zwiedzenie świata (25 proc. wyjeżdżających). A zatem wynika z tego, że tylko 30 proc. turystów wyjeżdża pełną rodziną.

Na zagraniczny urlop decydują się przede wszystkim osoby w wieku poniżej 60 lat, mieszkające w dużych miastach, posiadające wyższe wykształcenie lub studiujące. Najczęściej wyjeżdżają Polacy w wieku 18–29 lat. Emeryci wybierają pobyty w kraju – jeśli w ogóle wyjeżdżają – bo z polską emeryturą trudno przecież zawojować świat.

Biura turystyczne uwzględniają sytuację materialną Polaków i różnicują swoją ofertę, tak aby różne grupy klientów: single, rodziny z dziećmi, bardziej lub mniej zamożni, mogły skorzystać z ich usług.

Ale i tak połowa tegorocznych urlopowiczów wybiera się za granicę, samodzielnie organizując wyjazd. Poza sezonem urlopy są tańsze, ale wciąż miesiące wakacyjne cieszą się powodzeniem u wczasowiczów. Zwłaszcza pierwsze tygodnie lipca będą najbardziej intensywnym okresem w biurach podróży. Ofert jest tak dużo, że tyko w Wakacje.pl są propozycje ponad 100 organizatorów. Jest zatem w czym wybierać, byle tylko pieniądze na wakacje znalazły się w domowym budżecie. Większość wyjeżdżających oszczędza na urlop przez cały rok. Tylko co trzeci z nich jest w stanie pokryć koszt wakacji z bieżących dochodów. Najbardziej smutne jest to, że miliony Polaków, które w tym roku z powodów finansowych zostały zmuszone zostać w domu, ostatni raz wybrały się na wakacje kilka lat temu.

Przyjeżdżam też do tych, którzy na wakacje nie pojadą, bo rodziców nie stać na to, by ich dzieci mogły na te wakacje pojechać. Moim marzeniem jest, by wszystkie dzieci w Polsce miały równe szanse, żeby lato spędzać na wakacjach – powiedziała podczas swojej kampanii wyborczej Beata Szydło, wiceprezes PiS-u, kandydatka tej partii na premiera. Odniosła się w swoim programie wyborczym do tego, że Polska została finansowo przełamana na pół – połowę Polaków stać na wakacyjny wyjazd, a już na szaleństwa urlopowe mogą sobie pozwolić jedynie nieliczni.

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie,newseria.pl

Dorota Skrobisz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo