Koczowanie w parku to sztuka

  

W parku Bródnowskim zamieszkała artystka. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie z pieniędzy podatków za akcję pt. „Zadomowienie” zapłaciło ponad 11 tys. zł. Założeniem niecodziennej wystawy jest wcielenie się w bezdomną. Jak mówi "Gazecie Polskiej Codziennie" kurator wystawy, artystka robi to z pełnym zaangażowaniem.

Artystka Honorata Martin rozbiła w parku szałas i wprowadziła się do niego na dwa tygodnie. Jej akcja pt. „Zadomowienie” jest elementem projektu „Park Rzeźby na Bródnie: Rozdział VII”. Kurator nadaje temu dziełu wyjątkowych cech i zachwyca się pomysłem. – Artystka ma ważną misję do spełnienia: zjednać sobie społeczność, umożliwić zdarzenia, które mają nie tylko charakter artystyczny, ale też służą umacnianiu więzi sąsiedzkich mieszkańców Targówka. Ważne jest w tym wypadku podążanie za intuicjami artystki. Artystka wchodzi w nową przestrzeń, rozpoznaje ją, i na podstawie tego procesu tworzy pracę artystyczną. Honorata Martin jest osobą zaangażowaną i świadomą złożoności relacji między sztuką i społeczeństwem. Nie tworzy w oderwaniu od życia codziennego i ludzi. W efekcie projekt w parku Bródnowskim rozwija się intensywniej, niż sobie wyobrażaliśmy. Struktura szałasu, który zbudowała artystka w parku, przyciągnęła ludzi. Obecność nowej mieszkanki przestrzeni parkowej nie mogła pozostać niezauważona. Gdyby ta struktura miała drzwi, można by powiedzieć, że one się nigdy nie zamykają. Artystka dostaje prezenty od mieszkańców: listy, wiersze, truskawki, herbatę. Można powiedzieć, że mieszkańcy czują się za nią odpowiedzialni – mówi w rozmowie z „Codzienną” Sebastian Cichocki, główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Według informacji, które zdobyła „Codzienna”, muzeum zapłaciło za projekt 11 400 zł, z tego honorarium dla Honoraty Martin za dwutygodniowy performance wynosi 4400 zł. Jak podał portal Targówek.info: „Rada Dzielnicy Targówek w kwocie dokładnie 22 400 zł dofinansowała przygotowanie wystawy prac pani Martin oraz imprezę towarzyszącą zakończeniu jej projektu, zaplanowaną na 5 lipca 2015 r. (uchwała podjęta na Sesji X/15 Rady Dzielnicy Targówek w dniu 16.06.2015 r.) ”. W rozmowie z „Codzienną” rzecznik urzędu dzielnicy Rafał Lasota stanowczo zaprzeczył, jakoby urząd zapłacił honorarium artystce. Katarzyna Jędruszczak, naczelniczka Wydziału Promocji w dzielnicy, podkreśliła w rozmowie z nami, że jedyny wkład finansowy dzielnicy dotyczy imprezy organizowanej na zakończenie akcji. W ramach imprezy 5 lipca przygotowano mieszkańcom piknik z poczęstunkiem, warsztaty dla dzieci i projekcję filmu.

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie".
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

MSZ uspokaja ws. turystów

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

- Stan zdrowia osób rannych w wypadku autokaru w Egipcie w okolicach Marsa Alam jest niezagrażający życiu - poinformowała dziś rzeczniczka MSZ Ewa Suwara. Jak dodała, jedna z czterech poszkodowanych osób została już wypisana ze szpitala.

Suwara przekazała, że z czterech poszkodowanych osób jedna została już wypisana ze szpitala, a pozostałe trzy pozostają w szpitalach.

"Podkreślam słowa szpitalach, ponieważ wczoraj wieczorem jedna z tych trzech osób została przewieziona do szpitala w Hurghadzie, gdzie przeszła jeszcze wczoraj wieczorem operację. Natomiast dwie pozostałe osoby pozostały w szpitalu w Marsa Alam i z tych dwóch osób jedna ma przechodzić dzisiaj operację"

- poinformowała Suwara.

Dodała, że jeśli chodzi o stan zdrowia wszystkich poszkodowanych osób, "to można określić (go) jako niezagrażający życiu". Poinformowała, że wśród tych czterech osób jest jedna kobieta i trzech mężczyzn.

Rzeczniczka MSZ podkreśliła, że służba konsularna jest na miejscu w kontakcie z rezydentem biura, z policją i osobami pracującymi w szpitalu.

"Oczywiście okoliczności wypadku są ustalane przez miejscowe władze" - zaznaczyła Suwara.

[polecam:https://niezalezna.pl/293671-powazny-wypadek-autobusu-z-polskimi-turystami-w-egipcie-swiadkowie-mowia-o-rannych]

O wypadku jako pierwszy poinformował portal TVP Info. Do zdarzenia miało dojść w sobotę ok. godz. 18. Jak podał portal, w autokar wiozący 16 polskich turystów uderzyła jadąca z dużą prędkością ciężarówka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl