Słuchowisko o niemocy, chciwości, złych ludziach i tajemnych władcach

  

Na taśmie słyszymy, jak szef CBA przyznaje, że on i minister skarbu państwa są wobec patologii bezradni. Że nawet gdy zaczną sprawdzać wątpliwe umowy, to nic z tego nie wyniknie. „Najwyżej odkryją Sienkiewicza i innych gości” – oświadcza Wojtunik.

Do wolnościowych rocznic, które Polacy wspominają w pierwszych dniach czerwca, dopisuję dziś kolejną. 4 czerwca obchodzimy pierwszą rocznicę słynnej rozmowy Elżbiety Bieńkowskiej z Pawłem Wojtunikiem. To ważna rozmowa i wiele mówi o dzisiejszej Polsce. Poznając ukryte mechanizmy władzy, zyskujemy wiedzę, a wiedza jest sitem, na którym zatrzymuje się kłamstwo i manipulacja.

Odporność na manipulację poszerza naszą wolność i podmiotowość, bo przecież powiedziane jest, że poznanie prawdy wyzwala.

Nagranie jest dostępne w sieci. Trwa 2 godziny 6 minut i 48 sekund. Polecam gorąco wysłuchanie całości, to lektura obowiązkowa, cała masa wątków. Jeżeli brak czasu, proponuję skupić się na dwóch fragmentach.

1. godzina, 20. minuta nagrania – pani wicepremier Bieńkowska z nieskrywaną troską w głosie diagnozuje sytuację w górnictwie. Mówi, że jest tam „banda na bandzie”, a jej rozmówca potakuje i dopowiada, jakie to bandy. Bieńkowska wskazuje winę Ministerstwa Gospodarki, mówi, że pieniądze ze sprzedaży kopalń są przeżerane. Przyznaje, że szarpała za rękaw sekretarza stanu Tomczykiewicza, który stwierdził, że Piechociński na nic mu nie pozwala. Wspomina, że ostrzegała premiera (Donalda): „Jak się tym nie zajmiemy, to będzie rewolucja”. Dziś wiadomo, z jakim skutkiem. W górnictwie „pierdyknęło” na dobre, a działania naprawcze to wygaszanie. Z kolei szef CBA Paweł Wojtunik nie pozostaje jej dłużny. Opowiada, co się dzieje w spółkach skarbu państwa (1. godz., 40. min, 20. s nagrania). Mówi o kwocie 250 mln, wydanej na doradztwo przez PZU „z wolnej ręki”, poza procedurą przetargową. O milionie euro wypłaconym przez KGHM za 2-miesięczną obsługę dla jakiejś kancelarii prawnej o zagranicznej, trudnej do powtórzenia nazwie. Słychać jego oburzenie i przekonanie, że te pieniądze wydano w sposób nieuzasadniony. Opisuje, jak ostrzega Włodka (ministra skarbu), że jeśli zrobią audyt, to minister może tego politycznie nie wytrzymać, bo wszyscy się na niego rzucą. Słyszymy, jak szef CBA przyznaje, że on i szef resortu są wobec tych patologii bezradni. Bo nawet gdy zaczną sprawdzać wątpliwe umowy, to nic z tego nie wyniknie. „Najwyżej odkryją Sienkiewicza i innych gości” – oświadcza Wojtunik. W tym kontekście pojawia się też nazwisko Wojciecha Brochwicza, który „na zasadzie tradycji, od zawsze miał taką abonamentową” umowę. Z rozmowy wyłania się obraz rządu, którego wicepremier, minister i najważniejszy policjant do walki z korupcją są za słabi, by zatrzymać rozkradanie publicznych pieniędzy. Widzą patologie, nadużycia i ewidentną kradzież, wiedzą, gdzie te pieniądze wypływają. Mało tego, znają nazwiska osób powiązanych z kancelariami żerującymi na spółkach skarbu państwa i nic nie mogą zrobić. Kim więc są ci bezkarni ludzie? Jak to się dzieje, że w mechanizmach realnej władzy są silniejsi niż wicepremier, konstytucyjni ministrowie czy szef służby do walki z korupcją? Z czego wynika ich pozycja, daleko potężniejsza niż pozycja rządu? Dlaczego w sejmowej komisji, która podobno wyjaśnia aferę taśmową, jako ekspert zatrudniony jest Piotr Niemczyk, bliski kolega panów Brochwicza i Sienkiewicza, na których skarży się Wojtunik?

* * *

Gdy wiele wskazuje, iż po jesiennych wyborach w Polsce może dojść do zmiany władzy, rodzi się pytanie: czy opozycja zdaje sobie sprawę, że nawet jeśli wyborcy odsuną od władzy rządzącą Platformę, trzeba będzie jeszcze odsunąć tych, co od Platformy są potężniejsi?

Co zrobią ci silniejsi od Platformy, by nie utracić swoich pozycji?

Jakich użyją środków, by zagwarantować sobie przetrwanie?
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts