Planujemy dodruk DVD, ale nie tylko to świadczy o ogromnym sukcesie widowiska „Podziemna Armia Powraca”. Za każdym razem, kiedy robimy pokaz, ludzie reagują bardzo entuzjastycznie - z Przemysławem Miśkiewiczem ze Stowarzyszenia Pokolenie, rozmawia Sylwia Krasnodębska.

Minęło już ponad dwa miesiące od wydania płyty DVD „Podziemna Armia Powraca”. Szybko wyczerpali Państwo pierwszy nakład.
I dlatego wkrótce planujemy dodruk, ale nie tylko to świadczy o ogromnym sukcesie widowiska. Za każdym razem, kiedy organizujemy pokaz płyty – czy to w sali kinowej, na spotkaniu w salce katechetycznej, czy przy okazji koncertu – ludzie reagują bardzo entuzjastycznie. Sytuacje, gdy po pokazie podchodzą do nas uczestnicy, nie potrafiąc ukryć wzruszenia, zdarzają się za każdym razem. Dla mnie bardzo ważne jest też to, że przy okazji pokazów „Podziemnej Armii” udało się zainteresować ludzi naszymi wcześniejszymi produkcjami czyli „16.12.81” i „Za wolność 1863”.

Widowiska patriotyczne stały się już Państwa, czyli Stowarzyszenia Pokolenie, specjalizacją?
Stowarzyszenie Pokolenie ma swoją siedzibę w Katowicach, dlatego bardzo zależało nam na tym, by w 30. rocznicę zbrodni na kopalni „Wujek” przygotować widowisko związane z tym tematem, które dotrze zwłaszcza do ludzi młodych. Udało się nam namówić do współpracy m.in. bardzo obecnie popularnego ze względów pozaartystycznych Pawła Kukiza, który w sposób przejmujący zaśpiewał piosenkę Jacka Kaczmarskiego, zaczynającą się od słów: „Kary nie będzie dla przeciętnych drani”, co w scenerii kopalni i wobec nierozliczonej zbrodni zabrzmiało szczególnie przejmująco. Oprócz niego wystąpili: Anna Serafińska, Muniek Staszczyk, Ryszard Rynkowski, De Press, Olgierd Łukaszewicz, Janusz Yanina Iwański z zespołem i Luxtorpeda. Widowisko jest oczywiście połączone z wizualizacjami, które pokazują nam całą historię PRL‑u, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń grudnia ’81.

Mają też Państwo w swoim dorobku widowisko w stylu hiphopowym, prawda?
W 2013 r. przypadała 150. rocznica Powstania Styczniowego. Współpracujący z nami Łukasz Kobiela, prawdziwy spirytus movens wszystkich naszych działań z tej dziedziny, zaproponował, żebyśmy tym razem pokazali wydarzenia sprzed półtora wieku w sposób najlepiej trafiający do dzieci i młodzieży. Tym razem obok Pawła Kukiza, Luxtorpedy i Yaniny z zespołem, na scenie pojawiły się gwiazdy hip-hopu Tadek Polkowski, Bosski Roman, Hemp Gru, Bas Tajpan i Pięć Dwa Dębiec. Za komentarz powinno wystarczyć, że na koncert, który miał miejsce w Sosnowcu, przyszło ok. 4000 młodych ludzi.

W obecnych warunkach zdobywanie środków na waszą działalność jest chyba mocno skomplikowane, jak Pan ocenia stosunek państwa polskiego do dziedzictwa historycznego?
III Rzeczpospolita nie dorobiła się żadnego pomysłu na politykę historyczną. Organizacje takie jak Stowarzyszenie Pokolenie nie mają szans na wsparcie ze strony ministerstw. Jeszcze kilka lat temu przy okazji ważnych dla naszej historii rocznic, było to możliwe, ale z roku na rok jest coraz gorzej. Dlatego tak ważne jest aby w naszym kraju zaszły zmiany polityczne. Wynik wyborów prezydenckich oprócz innych szalenie ważnych dla Polski aspektów, zdecyduje na przyszłość czy działalność historyczna  będzie wspomagana przez władzę czy nie. A to tak naprawdę jest bardzo ważne i decyduje o przyszłości.  Szczególne miejsce w naszej działalności zajmuje najnowsza historia Polski. Będąc patriotami chcemy przekonać zarówno społeczeństwo jak i rządzących, że historia naszej Ojczyzny jest naszym najlepszym towarem eksportowym i powinniśmy ją pokazywać przy wszystkich możliwych  okazjach zarówno w kraju jak i za granicą. Obecnych władz nie udało nam się przekonać do niczego. Bronisław Komorowski, który sam jest historykiem, zupełnie nie jest zainteresowany historią, zaś prawnikowi Andrzejowi Dudzie jest ona dużo bliższa.

Płyty DVD: „16.12.81”, „Za wolność 1863”, „Podziemna Armia Powraca” do nabycia na www.pokolenie.org.pl. Zamówienia telefoniczne 32 209 00 02. Informacje oraz sprzedaż Michał Szczepański 73 756 85 97 mejl: wydawnictwo@pokolenie.org.pl