Sensacyjny raport: 1 200 000 - tylu Polaków wyemigruje w ciągu roku

Ponad milion młodych ludzi planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyemigrować z kraju w poszukiwaniu godnego życia - pisze „Gazeta Polska”. Z ogromnym hukiem upada mit „zielonej wyspy”.

GP
Ponad milion młodych ludzi planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyemigrować z kraju w poszukiwaniu godnego życia - pisze „Gazeta Polska”. Z ogromnym hukiem upada mit „zielonej wyspy”. Jeżeli nic się nie zmieni, na jego zgliszczach pozostanie przerażający krajobraz, który wypełnią puste przedszkola, opustoszałe dzielnice i miasta. – Takiej spirali emigracji najbardziej potrzebnych dla rozwoju Polski ludzi i tak aroganckiej władzy skupionej tylko na jej utrzymaniu jeszcze nie mieliśmy – alarmuje prof. Krystyna Iglicka-Okólska, naukowiec, jedna spośród niewielkiego grona osób badających problem masowego exodusu młodych.

1,2 mln Polaków w ciągu najbliższego roku zdecyduje się na emigrację zarobkową. Takie dane wynikają z raportu spółki zajmującej się kapitałem ludzkim Work Service, zatytułowanym „Migracje zarobkowe Polaków”, wydanym w marcu tego roku. Według niego najbardziej zainteresowani wyjazdem z Polski są ludzie młodzi, poniżej 35. roku życia. – Stanowią oni niemal 2/3 wszystkich osób, które rozważają wyjazd za granicę. Tę lukę bardzo trudno będzie wypełnić bez przyciągnięcia do Polski wykwalifikowanych imigrantów – twierdzi Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service.

Dane te potwierdzają wcześniejsze statystyki prowadzone przez sondażownię Milward Brown, która podała, że tylko 17 na 100 Polaków nie myśli o emigracji z kraju. Stanęliśmy pod ścianą. Emigranci, którzy już wyjechali, są przykładem, za którym idą następni pozbawieni perspektyw w Polsce młodzi ludzie. Taki jest mechanizm – twierdzi prof. Iglicka-Okólska.

Jak mówi, wyjeżdżają dokładnie ci, od których zależy rozwój kraju. – Emigruje cały kwiat narodu, wypycha się młodych, którzy mogą wprowadzać innowacje, patenty, pociągnąć naukę, poprzez zakładanie działalności budować dobro gospodarcze kraju, uczyć nowe pokolenia. Ten proces jest zabójczy dla Polski – alarmuje ekspertka.

Więcej w tygodniku „Gazeta Polska”.

 

Źródło: Gazeta Polska

Magdalena Piejko
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo