Komorowski broniąc sprzedaży kolejki na Kasprowy Wierch - kłamie. Jakie są fakty o PLK

  

- Przed wojną kolejka na Kasprowy Wierch też nie była własnością państwa polskiego - mówił prezydent Bronisław Komorowski w Radio Kraków, odnosząc się do sprzedaży terenów PLK spółce z Luksemburga. To co mówi kandydat PO jest jednak kłamstwem. Przed 1939 r. PKL były spółką państwową. Największym udziałowcem Spółki były Polskie Koleje Państwowe.

Bronisław Komorowski w końcówce kampanii wyborczej postawił na promocję w otoczeniu polskich gór. Oszczędzając na środkach kampanijnych na Kasprowy Wierch udał się jako prezydent, nie kandydat Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Wjechał nawet z fotoreporterami na Kasprowy Wierch, gdzie wręczył ordery i odznaczenia sportowcom i osobom zasłużonym w popularyzowaniu sportów narciarskich i wspinaczkowych.

W styczniu br. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wyraziło zgodę na sprzedaż ziemi Polskich Kolei Linowych z Kasprowym Wierchem spółce Polskie Koleje Górskie, której w 99,77 procentach właścicielem akcji jest spółka Altura z Luksemburga. W rozmowie z Radiem Kraków, Komorowski odniósł się do skandalu związanego ze sprzedażą kolejki. Polityk w tej sprzedaży nie widzi problemu. - Przed wojną też nie była własnością państwa polskiego. Polskie Koleje Linowe dokonały wyboru najatrakcyjniejszej dla siebie oferty - stwierdził Komorowski. To nieprawda.Największymi udziałowcami Spółki były Polskie Koleje Państwowe – 51% i Stocznia Gdańska – 35.5% oraz Liga Popierania Turystyki, Polskie Biuro Podróży „Orbis”, Towarzystwo Krzewienia Narciarstwa. Inicjatorem projektu budowy KL Kasprowy Wierch był Minister inż. Aleksander Bobkowski, który z energią i uporem usuwał rozliczne przeszkody i śmiało realizował podjęte przez siebie przedsięwzięcie - czytamy na oficjalnej stronie Polskich Kolei Linowych, w zakładce "historia - okres międzywojenny".

Na mijanie się z prawdą przez Bronisława Komorowskiego uwagę zwróciła dziennikarka Marzena Paczuska. - ​Jeżeli PKP w 1935r. były w 51% właścicielem spółki budującej kolejkę na Kasprowy to spółka nie była państwowa? - pyta dziennikarka za pośrednictwem serwisu społecznościowego Twitter.com
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Odpowie za dewastację historycznego pomnika

/ Lubuska Policja

  

Policjanci ze Szprotawy (Lubuskie) zatrzymali mężczyznę podejrzanego o dewastację pomnika upamiętniającego spotkanie Ottona III z Bolesławem Chrobrym. 33-latek pomalował pomnik farbą, za co usłyszał zarzut znieważenia monumentu i spowodowania straty w wysokości 7 tys. zł.

Jak poinformował Arkadiusz Szlachetko z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu, mężczyzna został zatrzymany we wtorek, kilka dni po tym, jak pomalował farbą pomnik i tablicę pamiątkową, znajdujące się przy ul. Małomickiej w tym mieście.

33-latek ze Szprotawy spowodował straty w wysokości 7 tys. zł na szkodę urzędu miasta. Usłyszał zarzut z art. 261 kodeksu karnego mówiącego o tym, że "kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności".

"Dzięki pracy policjantów nieodpowiedzialny mężczyzna poniesie konsekwencje swojego zachowania. Nie ma społecznego przyzwolenia na znieważenie i dewastację pomników oraz miejsc pamięci historycznej"

– podkreślił Szlachetko.

Pomnik upamiętnia spotkanie niemieckiego cesarza Ottona III z księciem Polski Bolesławem Chrobrym. Miało one miejsce w marcu 1000 r., kiedy Otton udawał się na Zjazd Gnieźnieński. Książę Bolesław wyjechał mu na spotkanie i towarzyszył podczas podróży do Gniezna.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl