Andrzej Duda na spotkaniu z artystami: Odzyskać kulturę, odzyskać państwo!

Magdalena Piejko

Kierowniczka działu „Kultura” w „Gazecie Polskiej”. Związana także z telewizją Republika, gdzie wydaje m.in. program „10.04.2010. FAKTY”.

Kontakt z autorem

  

Na dzisiejszym spotkaniu ludzi kultury w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Andrzej Duda nakreślił polityki kulturalnej, którą zamierza wprowadzić w Polsce. - Trzeba nadrobić 26 lat, podczas których Polska nie umiała zadbać o swoją historię i wizerunek na świecie- stwierdził w swoim wykładzie dotyczącym państwotwórczej roli kultury kandydat opozycji na prezydenta.

- To, jak ważna jest polityka kulturalna państwa, doświadczyliśmy właśnie w minionych dniach - przypomniał Duda, nawiązując do skandalicznej wypowiedzi szefa FBI zrównujących Polaków z nazistowskimi oprawcami. - To są owoce braku jakiejkolwiek polityki kulturalnej - podkreślił Duda. - Polska potrzebuje zmiany władzy i głębokiej naprawy - dodał.

Jako jedno z pierwszych zadań, które stawia sobie kandydat na prezydenta, jest wybudowanie Muzeum Historii Polski. - Nowoczesne muzeum zbudowane na doskonałym wzorcu, jakim jest Muzeum Powstania Warszawskiego, objęłoby wszystkie etapy naszej historii i jasno pokazało, kto był zdrajcą, a kto bohaterem, także w historii najnowszej, i jak w związku z tym układają się nasze losy - podkreślił. Duda mówił także o konieczności powstania Muzeum Kresów i Muzeum Ziem Zachodnich oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

- Jeżeli było nas stać na mauzoleum żołnierzy sowieckich, to powinno być nas stać na wybudowanie mauzoleum Żołnierzy Wyklętych, musimy odzyskać naszych bohaterów i oddać im cześć - zaznaczył, stanowczo podkreślając szczególną rolę misji prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Kandydat na prezydenta mówił także o roli lokalnych bibliotek. - Czas na renesans bibliotek, one także pełnią bardzo ważną funkcję kulturotwórczą,  młodzi chcą czytać, musimy powstrzymać zamykanie takich placówek - nawoływał Duda. 

Polityk przedstawił  zebranym autorski pomysł na stworzenie przy niektórych polskich ambasadach sieci „diamentowych ambasad”, które miałyby dbać o wizerunek Polski za granicą. Krytycznie odniósł się także do funkcjonowania systemu ochrony dóbr kultury. 

Po wstępie Andrzeja Dudy głos zajęli artyści. - Musimy pamiętać, że to, co robimy teraz, wyda plon dopiero w przyszłości - mówił jeden z najważniejszych polskich jazzmanów Piotr Baron, wyrażając swoje oburzenie wobec obrażania imienia Polski przez rodzimych artystów.  
- Tylko mecenat państwa jest w stanie przeciwstawić się innym, często finansowanym z zewnątrz instytucjom wpływającym na kształt kultury - podkreślił z kolei pisarz, poeta i publicysta „Gazety Polskiej” Bogdan Urbankowski - Mam nadzieję, że to spotkanie różnych, często skonfliktowanych ze sobą i konkurujących środowisk przyniesie coś trwałego - podsumował Urbankowski. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Po deszczach powstały osuwiska

/ http://kppsp.cieszyn.pl

  

Obfite deszcze spowodowały w środę powstanie dwóch osuwisk w Beskidach. W Lesznej Górnej zwały ziemi zbliżyły się na ok. 50 m do trzech domów. Strażacy zapewnili, że nie są one obecnie zagrożone. W Koniakowie ziemia osunęła się na drogę. Strażacy już oczyścili ją ze zwałów błota i udrożnili.

Rzecznik cieszyńskiej straży pożarnej st. kpt. Michał Pokrzywa poinformował, że w Lesznej Górnej ze skarpy osunęła się ziemia na szerokości ok. 10 m i długości 40 m. "Osuwisko zatrzymało się w odległości ok. 50 m od trzech budynków mieszkalnych. Nie są one bezpośrednio zagrożone" – zapewnił strażak.

W Lesznej Górnej pracowało pięć zastępów strażaków. "Nasze działania polegały na zabezpieczeniu terenu i sprawdzeniu, czy nie powstały nowe pęknięcia, które wskazywałyby na możliwość ponownego przemieszczenia się zwałów ziemi. W tej chwili nie ma tam większego zagrożenia" - powiedział Pokrzywa.

Ziemia osunęła się także w rejonie wyciągu narciarskiego na Ochodzitej w Koniakowie. Błoto zablokowało na pewien czas przebiegającą pod stokiem drogę na długości ok. 100 m. Na jezdni zalegała warstwa ok. 30 cm namokłej ziemi. Z żywiołem walczyło pięć zastępów strażaków. Żeby udrożnić szosę wykorzystano koparkę i ładowarkę.

Strażacy ułożyli na długości 100 m wzdłuż drogi zaporę z 250 worków z piaskiem, aby ziemia nie osunęła się na nią ponownie.

Synoptycy prognozują, że w najbliższych godzinach oraz nocą ze środy na czwartek deszcz w regionie będzie nadal padał, co może się przyczynić do wzrostu zagrożenia powodziowego. Aktualnie pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w całej południowej części województwa: w powiatach bielskim, cieszyńskim, żywieckim i mieście Bielsko-Biała.

Wieczorem poziom ostrzegawczy na południu województwa śląskiego osiągnęła rzeka Wisła w Ustroniu (180 cm). O 3 cm stan ten przekroczyła Biała Wisełka w Wiśle (93cm), o 6 cm Koszarawa w Pewli Małej (156 cm), a o 22 cm Biała w Czechowicach-Dziedzicach (212 cm). 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl