Andrzej Duda na spotkaniu z artystami: Odzyskać kulturę, odzyskać państwo!

Magdalena Piejko

Kierowniczka działu „Kultura” w „Gazecie Polskiej”. Związana także z telewizją Republika, gdzie wydaje m.in. program „10.04.2010. FAKTY”.

Kontakt z autorem

  

Na dzisiejszym spotkaniu ludzi kultury w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Andrzej Duda nakreślił polityki kulturalnej, którą zamierza wprowadzić w Polsce. - Trzeba nadrobić 26 lat, podczas których Polska nie umiała zadbać o swoją historię i wizerunek na świecie- stwierdził w swoim wykładzie dotyczącym państwotwórczej roli kultury kandydat opozycji na prezydenta.

- To, jak ważna jest polityka kulturalna państwa, doświadczyliśmy właśnie w minionych dniach - przypomniał Duda, nawiązując do skandalicznej wypowiedzi szefa FBI zrównujących Polaków z nazistowskimi oprawcami. - To są owoce braku jakiejkolwiek polityki kulturalnej - podkreślił Duda. - Polska potrzebuje zmiany władzy i głębokiej naprawy - dodał.

Jako jedno z pierwszych zadań, które stawia sobie kandydat na prezydenta, jest wybudowanie Muzeum Historii Polski. - Nowoczesne muzeum zbudowane na doskonałym wzorcu, jakim jest Muzeum Powstania Warszawskiego, objęłoby wszystkie etapy naszej historii i jasno pokazało, kto był zdrajcą, a kto bohaterem, także w historii najnowszej, i jak w związku z tym układają się nasze losy - podkreślił. Duda mówił także o konieczności powstania Muzeum Kresów i Muzeum Ziem Zachodnich oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

- Jeżeli było nas stać na mauzoleum żołnierzy sowieckich, to powinno być nas stać na wybudowanie mauzoleum Żołnierzy Wyklętych, musimy odzyskać naszych bohaterów i oddać im cześć - zaznaczył, stanowczo podkreślając szczególną rolę misji prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Kandydat na prezydenta mówił także o roli lokalnych bibliotek. - Czas na renesans bibliotek, one także pełnią bardzo ważną funkcję kulturotwórczą,  młodzi chcą czytać, musimy powstrzymać zamykanie takich placówek - nawoływał Duda. 

Polityk przedstawił  zebranym autorski pomysł na stworzenie przy niektórych polskich ambasadach sieci „diamentowych ambasad”, które miałyby dbać o wizerunek Polski za granicą. Krytycznie odniósł się także do funkcjonowania systemu ochrony dóbr kultury. 

Po wstępie Andrzeja Dudy głos zajęli artyści. - Musimy pamiętać, że to, co robimy teraz, wyda plon dopiero w przyszłości - mówił jeden z najważniejszych polskich jazzmanów Piotr Baron, wyrażając swoje oburzenie wobec obrażania imienia Polski przez rodzimych artystów.  
- Tylko mecenat państwa jest w stanie przeciwstawić się innym, często finansowanym z zewnątrz instytucjom wpływającym na kształt kultury - podkreślił z kolei pisarz, poeta i publicysta „Gazety Polskiej” Bogdan Urbankowski - Mam nadzieję, że to spotkanie różnych, często skonfliktowanych ze sobą i konkurujących środowisk przyniesie coś trwałego - podsumował Urbankowski. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Te sondaże nie pozostawiają złudzeń. Prawo i Sprawiedliwość na prowadzeniu w walce o PE

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Partia Jarosława Kaczyńskiego niezmiennie na prowadzeniu! Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w ten weekend, obóz rządzący zdobyłby 42,2 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 39,3 proc. głosów, a 6,1 proc. głosów uzyskałaby Wiosna Roberta Biedronia - wynika z najnowszego sondażu. Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy wzrosło o 3,7 proc.

Najnowszy sondaż Estymator został zrealizowany dla DoRzeczy.pl. [polecam:https://niezalezna.pl/263727-prawo-i-sprawiedliwosc-odjezdza-opozycji-polacy-surowo-ocenili-brak-pomyslow-koalicji-obywatelskiej]

Jak dodano, próg przekracza jeszcze Ruch Kukiz'15, na który chce głosować 5,2 proc. badanych. Oznacza to spadek o 1,8 proc. poparcia w porównaniu z badaniem z lutego.

Wynik koalicji rządzącej stanowi poprawę w stosunku do tych badań, w których PiS uzyskał 38,5 proc. poparcia - ich poparcie wzrosło więc o 3,7 proc. Wynik Koalicji Europejskiej jest wyższy o 6,1 proc. w porównaniu z poprzednim sondażem. Z kolei Wiosna Biedronia od ostatniego sondażu straciła 4,1 proc. poparcia.[polecam:https://niezalezna.pl/263679-najnowszy-sondaz-prawo-i-sprawiedliwosc-zyskuje-koalicja-europejska-traci]

Pod progiem znalazła się Konfederacja: Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy z wynikiem 3,4 proc. (wzrost o 0,2 proc.), Lewica Razem z poparciem 1,9 proc. (wzrost o 0,1 proc) oraz Polska Fair Play Bezpartyjni, na którą głosować chce 1,1 proc.

"Gdyby wybory potoczyły się zgodnie z tymi prognozami, to Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 24 mandaty, a Koalicja Europejska mogłaby liczyć na 22 mandaty. Trzecia w zestawieniu Wiosna dostałaby 6 mandatów, a ruch Pawła Kukiza 3 mandaty" - czytamy na stronie.

Badanie przeprowadzono w dniach 20-21 marca 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1005 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaki komitet wyborczy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl