„On przewidywał, on walczył..." Idee śp. Lecha Kaczyńskiego na ukraińskich uczelniach

Olga Alehno

Szefowa działu „świat” w „Gazecie Polskiej Codziennie”. W tygodniku „Gazeta Polska” kieruje działem „Światowa prasa o Polsce”.

Kontakt z autorem

  

W Kijowie, w 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej, odbyła się prezentacja zbioru przemówień śp. Prezydenta. - Dla nas Lech Kaczyński jest tym człowiekiem, tym drogowskazem, z którego powinniśmy być dumni. Znaczenie idei i strategii [dotyczących naszego regionu – przyp. red.] powinniśmy rozumieć – powiedział Arsenij Puszkarenko, ukraiński działacz społeczny, lider partii Odrodzenie Ukrainy.
 
Prezentacja odbyła się w Ukraińskim Medialnym Centrum Kryzysowym, które zostało utworzone w marcu 2014 r., w celu przeciwstawienia się rosyjskiej propagandzie w warunkach wojny w Donbasie. Właśnie w Centrum codziennie odbywają się konferencje prasowe rzecznika ukraińskich sił antyterrorystyczny (ATO) Andrija Łysenki.
 
Zbiór wydano pt. „On przewidywał, on walczył, on wiedział”. „Teksty wystąpień, zaprezentowane w broszurze, są bardzo solidne, one w wielu kwestiach określały ukraińską kwestię i przyszłość” – czytamy na portalu Centrum. Jak stwierdził podczas prezentacji Arsenij Puszkarenko, redaktor zbioru, Lech Kaczyński był wielkim przyjacielem Ukrainy. Broszura z tekstami przemówień prezydenta została wydana w nakładzie 350 sztuk i zostanie bezpłatnie rozpowszechniona na ukraińskich uczelniach.


fot.: facebook.com/arsen.pushkarenko - okładka broszury
 
Jak dodał, prezydent Kaczyński zawsze miał swoje stanowisko wobec polityki Rosji i wieloma działaniami wspierał Ukrainę, aby była ona pomyślnym krajem w europejskiej rodzinie. – Jego idea Partnerstwa Wschodniego, w którym są Polska, Ukraina, kraje bałtyckie, Białoruś, Mołdawia, dotychczas jest żywa. I ona dla Ukrainy jest nawet bardziej aktualna, niż nasz słaby ruch w kierunku Unii Europejskiej, który widzimy w ciągu ostatnich 20 lat. Przecież zachodnia i wschodnia części Ukrainy różnią się mentalnie, i należy prowadzić politykę jednoczenia i porozumienia. Właśnie pomysł Partnerstwa Wschodniego mógłby być alternatywą – powiedział Puszkarenko.
 
Obecna podczas prezentacji prezydent Międzynarodowej Fundacji Humanistycznej Iryna Wereszczuk wyraziła przekonanie, że Ukraina powinna studiować doświadczenie działalności Lecha Kaczyńskiego. Ona także przypomniała, że Lech Kaczyński osobiście przyjechał do Tbilisi podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 r. Wsparł Gruzję i pomógł w uregulowaniu sytuacji. - Polska wspierała Ukrainę wtedy i wspiera teraz, będą jej adwokatem w Europie stwierdziła Wereszczuk.

Tego dnia na Twitterze Puszkarenko zacytował w języku ukraińskim słynne powiedzenie Lecha Kaczyńskiego z 2008 r.: „Wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę!”.


 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

W najbliższą niedzielę nie zrobimy zakupów

zdjęcie ilustracyjne / Markus Spiske; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

W niedzielę, 20 października sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. W tym miesiącu handlowa niedziela przypadnie 27 października.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel w niedziele w tym roku jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl