Premiera filmu „Dama” o śp. Marii Kaczyńskiej. „To hołd oddany prezydentowej”. ZDJĘCIA

Magdalena Piejko

Kierowniczka działu „Kultura” w „Gazecie Polskiej”. Związana także z telewizją Republika, gdzie wydaje m.in. program „10.04.2010. FAKTY”.

Kontakt z autorem

  

Warszawska premiera filmu Marii Dłużewskiej „Dama” przyciągnęła do kina „Wisła” przy placu Wilsona bardzo liczną widownię. Ostatni goście musieli oglądać film na stojąco. – Ten film pokazuje coś, czego nam teraz bardzo w polskiej polityce brakuje, to jest ludzi z klasą – mówił redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz przed pokazem.

Po filmie Maria Dłużewska przedstawiła ekipę, która pracowała przy filmie: muzyków, operatorów i bohaterów. Gościem honorowym wieczoru była Lidia Lwow-Eberle, żołnierz AK i sanitariuszka V Brygady Wileńskiej, którą widownia przyjęła oklaskami na stojąco.


fot. Konrad Falęcki

Na scenie pojawili się także występujący w filmie Jan Tomaszewski, Maciej Chojnowski (fotograf pary prezydenckiej), Ewa Petrykiewicz (dyrektor wspieranego przez prezydentową liceum im. Stanisława Kostki). Licealiści wykonali hymn V Brygady Wileńskiej AK oraz utwór „Żegnaj Wilno”.

Ten film nie pozwoli, żeby zaginęła pamięć o tych, którzy zginęli w Smoleńsku, mimo tego, że jest wiele osób, którzy bardzo chcą żebyśmy o nich zapomnieli – mówił po filmie Jan Tomaszewski, dziękując autorce. Tomasz Sakiewicz zaprosił wszystkich na coroczne spotkanie. – W poniedziałek, 13 kwietnia, pod pałacem prezydenckim na pamiątkę ostatniego pożegnania prezydentowej, którą tłumy żegnały rzucając kwiaty, będziemy, jak co roku układać tulipany. Serdecznie państwa tam zapraszam – mówił red. Sakiewicz.


fot. Konrad Falęcki

To zderzenie dwóch niezwykłych osobowości – Marii Kaczyńskiej i reżyser Majki Dłużewskiej sprawiło, że film jest bardzo przejmujący, bardzo się ciesze, że powstał – komentowała w kuluarach reżyserka Anna Ferenc

Ten film moim zdaniem jest bardzo potrzebny bo mówi o tym, co wydawałoby się już powiedziane, ale w zupełnie inny sposób, opowiada emocjami i jest wyjątkowy jeszcze pod jednym względem – jest to opowieść o losie polskiej inteligencji – stwierdził producent filmu Robert Kaczmarek. – Ten film mi uzmysłowił, że takich opowieści o Polkach jest zdecydowanie za mało. To, co się dzieje teraz dobrego, stoi na kobietach. Ten film to jest hołd oddany prezydentowej, ale też wszystkim kobietom tzw. drugiego planu, bez których nic by się nie stało – dodał Kaczmarek.


fot. Konrad Falęcki

Zobacz wideo:Film można nabyć wraz z najnowszym numerem tygodnika „Gazeta Polska”, który od środy jest dostępny w kioskach.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Prezydenci Polski i Litwy o znakomitych relacjach obu krajów. "Mamy wiele wspólnych spraw"

Zdjęcie ilustracyjne / screen z TVP Info

  

Relacje między Polską a Litwą jeszcze nigdy nie były tak dobre. - Mówi się, że nasze stosunki są tak dobre, że aż strach żeby czegoś nie zepsuć. Więc mam nadzieję, że tego nie zepsujemy - mówił dziś prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Z kolei prezydent Andrzej Duda podkreślił: - Dzięki naszej współpracy, dzięki rozmowom, będziemy tą dobrą relację rozwijali. Obaj prezydenci udzielili wywiadu w programie "Gość Wiadomości".

W 2017 roku na Górze Zamkowej, zwanej też Górą Giedymina, rozpoczęto badania archeologiczne, w trakcie których znaleziono szczątki powstańców styczniowych straconych na Placu Łukiskim. Źródła historyczne wskazują, że powieszono tam bądź rozstrzelano łącznie 21 osób, ale odnaleziono szczątki tylko 20. Dziś na wileńskim Cmentarzu na Rossie odbyły się uroczystości pochówku uczestników powstania styczniowego, w tym dwóch jego przywódców. Trumny ze szczątkami powstańców spoczęły w kryptach w centralnej kaplicy cmentarza.

W programie "Gość Wiadomości" gościli prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Wywiad przeprowadzony został w Wilnie. Prezydent Duda odniósł się do dzisiejszych uroczystości pogrzebowych.

- Ja zawsze powtarzam w takich sytuacjach, że to oni zachowali godność, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dziś, jako narody kłaniamy się i dziękujemy im za akt bohaterstwa, że stawali w obronie w walce o wolność naszą i waszą. Prezydenci Polski i Litwy wspólnie idą za trumnami naszych bohaterów, to jest wielki przekaz, pokazanie jedności naszej wspólnoty w naszej części Europy, także ogromnego związku historycznego pomiędzy naszymi narodami

- mówił prezydent Andrzej Duda.

Eksperci podkreślają, że relacje między Polską a Litwą są lepsze, niż kiedykolwiek. Potwierdził to też prezydent Nauseda.

- Mówi się, że nasze stosunki są tak dobre, że aż strach żeby czegoś nie zepsuć. Więc mam nadzieję, że tego nie zepsujemy. Mamy wiele wspólnych spraw, które w sposób naturalny nas jednoczą

- mówił przywódca Litwy, zaznaczając przy tym, że Polskę i Litwę łączy jeszcze to, że gospodarki obu krajów rozwijają się szybciej niż gospodarki wielu innych państw Unii Europejskiej.

O dobrych relacjach z Litwą mówił też prezydent Andrzej Duda, który przypomniał przyjaźń, jaka łączyła byłych prezydentów - śp. Lecha Kaczyńskiego i Valdasa Adamkusa.

- Bardzo się ucieszyłem, że pan prezydent w pierwszą podróż zagraniczną udał się do Polski. To był wielki sygnał polityczny. Już wtedy było wiele pytań o przyjaźń pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego z panem prezydentem Adamkusem. Myślę, że nasza relacja z panem prezydentem też się w tym kierunku rozwija. Wczoraj mieliśmy przemiłe spotkanie, spędziliśmy razem wieczór, rozmawialiśmy o różnych sprawach i powiedziałbym, że o polityce niewiele

- dodał, mówiąc, że rozmowy dotyczyły głównie utrzymywania dobrych relacji pomiędzy obywatelami obu państw.

- Dzięki naszej współpracy, dzięki rozmowom, będziemy tą dobrą relację rozwijali. Ona jest, tylko trzeba ją budować, poprawiać. Widzę ewidentnie, że z obydwu stron taka wola jest i myślę, że będzie to z pożytkiem dla ludzi.

- zakończył Duda.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl