„Dama” w reżyserii Marii Dłużewskiej to filmowy szkic życia śp. Marii Kaczyńskiej. Od kołyski w leśniczówce na Wileńszczyźnie i poruszającej trosce ojca, po wspieranie męża prezydenta i śmierć w Smoleńsku. Poznajemy tu m.in. historię patriotycznej i inteligenckiej rodziny, z której pochodziła Pierwsza Dama.

Maria Kaczyńska była córką Lidii i Czesława Mackiewiczów. Urodziła się w Machowie. Po II wojnie światowej jej rodzina została przymusowo wysiedlona z Wileńszczyzny. Mackiewiczowie osiedlili się na Ziemiach Odzyskanych, w Człuchowie. – Pomyślałam, że taka tułaczka polskich inteligentów to coś, za co warto się wziąć. O napisaniu książki przeważył pewien znak: ostatnią żyjącą osobą, która pamięta panią Marię Kaczyńską, jak miała dwa miesiące, jest pani Lidia Lwow, towarzyszka życia mjr. Łupaszki. Teza filmu i książki „Dama” jest następująca: wszystko jedno, gdzie człowieka rzuci los, jeżeli niesie pewien system wartości, to inteligentem zostaniemówiła autorka filmu w Radiu Wnet. Ojciec Marii Czesław Mackiewicz walczył w Okręgu Wilno Armii Krajowej i działał w organizacji wojskowej „Wilki”. Jeden z jego braci (wuj Marii) walczył pod Monte Cassino, drugi zaś był ofiarą zbrodni katyńskiej. W 1949 r. Ojciec Marii został skazany na pięć lat więzienia za działalność w AK. W wyniku amnestii kara została anulowana.

Maria Dłużewska kładzie duży nacisk na to, byśmy mieli szansę poznać wartości, jakimi kierowała się rodzina Marii Kaczyńskiej. Robi to, przedstawiając świadectwa jej bliskich znajomych i rodziny. Obok niezbędnej faktografii mamy tu też emocjonalne opowieści o ojcu, który bardzo angażował się w opiekę nad maleńką Marią. Widzimy troskę matki, która postanawia przeprowadzić się z rodziną do Rabki, by dbać o zdrowie chorującej córki. Zapiski z pamiętnika o szkolnych perypetiach Marii, wspomnienia jej koleżanek z czasów studenckich, kiedy to nasza bohaterka wolała kupić bilet do filharmonii niż obiad... Zbudowany przez Marię Dłużewską portret najwspanialszej polskiej Pierwszej Damy jest portretem polskiej inteligentki.