Dziś Niedziela Palmowa - rozpoczyna się Wielki Tydzień

  

Niedziela Palmowa rozpoczyna okres przygotowania do przeżywania Męki Pańskiej - dzisiaj jest obchodzona w całej Polsce. We wszystkich kościołach będzie można przede wszystkim zobaczyć wielobarwne palmy wielkanocne - symbole odradzającego się życia.

Niedziela Męki Pańskiej zwana też Niedzielą Palmową to święto rozpoczynające w Kościele Wielki Tydzień.

Zostało ono ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.

Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii, a datowane są na lata osiemdziesiąte IV wieku. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na kraje chrześcijańskiego Wschodu. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.
 
W wielu miastach do dziś zachowały się uroczyste procesje, w których na osiołku przewożona była figura Jezusa, za którą podążali wierni. Niezwykle bogate tradycje wiążą się także z wykonywaniem palm wielkanocnych, mających symbolizować odradzające się życie. W wielu parafiach organizowane są konkursy na najdłuższą palmę. Palmy najczęściej są przygotowywane z wikliny i zdobione kwiatami, baziami, a nawet bibułą. Zwyczaj ten poza Polską przetrwał w południowych Niemczech oraz Austrii.
 
Od 1986 r., zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest także Światowy Dzień Młodzieży.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,wikipedia.pl


Wczytuję komentarze...

Aborcyjni aktywiści przekraczają wszelkie granice. Rozpoczęli kampanię „Dzięki Bogu za aborcję”

Zdjęcie ilustracyjne / screen ze strony ThankGodForAbortion.com

  

Aborcyjni aktywiści nie znają żadnej miary. Tym razem wykorzystują wizerunek matek z dziećmi w kampanii „Dzięki Bogu za aborcję”. Akcja ta spotkała się z gwałtownym sprzeciwem organizacji pro-life oraz wielu zwykłych ludzi.

Podczas gdy „tradycyjni” obrońcy aborcji próbują ukazać ją jako tragiczną konieczność i nie starają się przestawić tej praktyki lekceważąco, bardziej radykali działacze otwarcie celebrują aborcję robiąc z niej kpiny i szyderstwo. Przykładem jest choćby rozpoczęta w tym miesiącu w internecie i na mediach społecznościowych kampania „Dzięki Bogu za aborcję".

ThankGodForAbortion.com sprzedaje specjalne koszulki opatrzone tym napisem, w celu, jak to uzasadniono: „radosnego i autentycznego przebywania w miejscach gdzie jesteśmy oraz w odniesieniu do naszych własnych doświadczeń z aborcją”, które, jak mają nadzieję, „wyeliminują kryminalizujące piętno wokół aborcji”.

Strona grupy na Instagramie gromadzi też liczne zdjęcia zwolenników akcji noszących te koszulki, w tym jedno, które zwróciło uwagę internautów, gdyż prezentuje parę lesbijek, które nakładają koszulkę z tym napisem na małe dziecko.

"Hej mała! Nie wyglądasz słodko w tej pro-aborcyjnej koszulce! Twoje życie było bezwartościowe zaledwie miesiąc lub dwa lata temu!"

- skomentowała to zdjęcie Laura Klassen, założycielka i kierowniczka jednej z organizacji pro-life.

Wielu obrońców życia było podobnie oburzonych jak ona. Ich zdaniem akcja „Dzięki Bogu za aborcję” jest częścią fali projektów takich jak „Wykrzycz swoją aborcję”, które są zakorzenione w teorii, że „pozytywne” narracje dotyczące aborcji są kluczem do utrwalenia jej i zmiany wizerunku w opinii publicznej. Chce się to osiągnąć m. in. przez podkreślanie domniemanych korzyści osobistych i społecznych z aborcji oraz odrzucanie wszelkich sugestii, że praktyka ta jest mniej niż zdrowa.

Okazuje się jednak, że tego rodzaju akcje mają niewielki wpływ na sprzeciw większości wobec aborcji, gdyż nie uwzględniają głównych powodów, dla których sprzeciwia się ona tej zabójczej praktyce mianowicie: współczucia dla dzieci zagrożonych tą procedurą.

Organizacje pro-life od dawna twierdziły, że takie manipulacje społecznym wizerunkiem aborcji są dokładniejszym odwzorowaniem prawdziwych poglądów jej głównych obrońców. Ukazują one także prawdziwe powody sprzeciwu proaborcyjnych organizacji nawet wobec nawet skromnych ograniczeń aborcji, jak okresy oczekiwania na wyniki badań ultrasonograficznych nienarodzonego dziecka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: lifesitenews.com, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl