​VIII Katyński Marsz Cieni

  

W niedzielę 12 kwietnia 2015 r. w przeddzień 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej przejdzie ulicami Warszawy VIII Katyński Marsz Cieni. Jest on milczącym hołdem Polakom zamordowanym na Wschodzie. Marsz organizuje Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław” i Instytutu Pamięci Narodowej. 

W dniu 12 kwietnia spod Muzeum Wojska Polskiego o godz. 15.00 wyruszą członkowie grup rekonstrukcyjnych w mundurach oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji. Marsz Przejdzie w milczeniu przez serce Warszawy: Trakt Królewski, Stare Miasto i pl. Krasińskich do pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, oddając hołd polskim żołnierzom, którzy 75 lat temu zostali zamordowani przez Sowietów.Kolumnę będzie prowadził oryginalny samochód NKWD tzw. „czarny woron” (tego typu samochody woziły polskich oficerów przez las katyński). Podczas Marszu na postojach będzie czytana korespondencja z obozów, lista poległych oficerów czy wspomnienia o heroicznej postawy duchownych.  

Organizatorzy podkreślają, że specyficzna formuła Marszu zawiera wymowną ciszę i skupienie. Jest on hołdem i symbolicznym towarzyszeniem polskim oficerom w ich ostatniej drodze. Marsz nie ma charakteru politycznego.

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Więzienie za znieważenie Auschwitz

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Kary 1 roku oraz ośmiu miesięcy więzienia wymierzył we wtorek krakowski sąd okręgowy Adamowi B. i Mikicie V., oskarżonym o znieważenie miejsca pamięci Auschwitz oraz zabicie owcy. Pozostali uczestnicy akcji zapłacą grzywny. Wyrok jest prawomocny.

Krakowski sąd okręgowy obniżył tym samym karę wymierzoną przez sąd pierwszej instancji. Skazał dwóch głównych organizatorów akcji Adama B. i Mikitę V. na 1 rok oraz osiem miesięcy więzienia. Orzeczono wobec nich także m.in. kilkuletni zakaz posiadania zwierząt. Pozostali oskarżeni zostali skazani m.in. na grzywny w wysokości 7,5 tys. zł. Wśród nich są Polacy, Białorusini i obywatel Niemiec.

Sprawa dotyczy wydarzeń z 2017 r., kiedy kilkanaście młodych osób rozebrało się do naga przed bramą główną byłego niemieckiego obozu i brutalnie zabiło owcę. Na wieńczącym bramę napisie "Arbeit macht frei" zawieszona została płachta ze słowem "Love". Młodzi ludzie twierdzili, że był to rodzaj artystycznej wypowiedzi będącej protestem antywojennym. Wskazywali, że ich celem nie było znieważenie historycznego miejsca pamięci, a poprzez swój performance chcieli zwrócić uwagę na problem przemocy.

Oskarżeni odwołali się od wyroku sądu pierwszej instancji, dlatego nad sprawą pochylił się sąd drugiej instancji. Wtorkowy wyrok jest prawomocny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl