Kongres USA żąda broni dla Ukrainy. A Polacy pomagają uchodźcom

  

Koniec żartów. Zarówno Republikanie, jak i Demokraci, reprezentanci dwóch głównych sił politycznych w amerykańskim kongresie wezwali do dozbrojenia Ukrainy, która ich zdaniem stanęła w obliczy „niesprowokowanej agresji rosyjskiej” .

Zdaniem Kongresmanów, wysłanie przez Stany Zjednoczone broni do Kijowa pomoże Ukrainie wzmocnić zdolność  do obrony suwerennego terytorium. Prezydent USA Barack Obama póki co zwleka z podjęciem ostatecznej decyzji, ale za chwilę może to się zmienić. Za wysłaniem śmiercionośnego uzbrojenia obstaje nie tylko Kongres, ale i wielu ekspertów.

Sprawa jest tym poważniejsza, że źródła NATO informują o kolejnych przerzutach broni przez niekontrolowaną przez Kijów granicę ukraińsko-rosyjską. Mówił tym naczelny dowódca sił w Europie, amerykański generał Philip Breedlove. - Wszystkie metody pomocy, jakimi dysponują USA czy inne kraje powinny być brane pod uwagę - stwierdził Breeedlove.

Decyzja Kongresu wpisuje się w te słowa. Sytuację zaognia fakt, że na nieobjęte działaniami wojennymi terytoria Ukrainy trafia coraz więcej dywersantów z Rosji i kontrolowanych przez nią tzw. „republik ludowych” – donieckiej, ługańskiej, których zadaniem jest sianie niepokoju, przeprowadzanie zamachów oraz dywersja antyukraińska.

Tymczasem w Polsce trwa kolejna odsłona akcji „Jestem Polakiem – Pomagam Ukrainie”. Inicjatywę stowarzyszenia „Pokolenie” z Katowic wspierają media Strefy Wolnego Słowa oraz Telewizja Republika. Jak przekonują organizatorzy, pomoc trafi do ludzi, którzy naprawdę jej potrzebują.

– Pomagamy ludziom, cywilom, którzy przez rosyjską agresję stracili cały swój dobytek, a często bliskich i rodziny. Jeśli wysyłamy jakąś pomoc do batalionów ochotniczych, są to ludzie dobrze nam znani, do których mamy zaufanie. Gwarantujemy, że żadna pomoc nie zostanie zmarnotrawiona, ani nie dostanie się w niepowołane ręce. Pamiętamy także o Polakach Ukrainy, którzy często walczą za swoją ojczyznę w batalionach i armii ukraińskiej - przekonują wolontariusze z „Pokolenia”

Jeśli również Państwo chcą wesprzeć akcję „Jestem Polakiem – Pomagam Ukrainie” prosimy o wpłaty na podane konto:

Stowarzyszenie Pokolenie ul. Drzymały 9/4 40-059 Katowice
Numer konta: ING Bank Śląski
89105012141000002319853707

Przelew zagraniczny: Stowarzyszenie Pokolenie ul. Drzymały 9/4 40-059 Katowice
Numer konta: SWIFT/BIC: INGBPLPW IBAN: PL89105012141000002319853707
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


700 przypadków naruszenia kwarantanny ostatniej doby w Polsce

zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 145 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie, w ok. 700 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował dzisiaj rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Z informacji przekazanej przez KGP wynika, że ostatniej doby policjanci sprawdzili ponad 145 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie.

Ciarka zaznaczył, że podczas kontroli, w około 700 przypadkach policjanci stwierdzili uchybienia, które w ocenie funkcjonariuszy kwalifikują się do ukarania.

Dodał, że policjanci otrzymali również ponad 70 próśb o pomoc, m.in. w sprawie zakupu żywności, wyniesienia śmieci z domu, czy wysłania przesyłki.

- Osoby, które naruszają prawo i unikają kwarantanny muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami, podobnie jak osoby gromadzące się w większej liczbie niż dwie, czy naruszające obostrzenia w zakresie przemieszczania się

- ostrzegł Ciarka.

Rzecznik dodał, że sytuacje takie zdarzają się przeważnie w dużych miastach, jednak - jak zaznaczył - sytuację tę ograniczyło ostatnie pogorszenie się pogody.

- Zawsze reagujemy w takich sytuacjach - podkreślił.

Zaznaczył, że osoby poddane kwarantannie będą kontrolowane w wybranych przez policję porach, bez zapowiedzi i wyrywkowo - nawet kilka razy dziennie. Dodał, że na ulicach będzie można zobaczyć więcej policjantów pełniących służbę z funkcjonariuszami innych służb, "którzy bezwzględnie będą egzekwowali przepisy dotyczące ograniczenia w przemieszczaniu się".

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Trwa 14 dni. W jej czasie nie wolno opuszczać miejsca zamieszkania.

W związku z wprowadzeniem stanu epidemii zwiększono kary za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny z 5 do 30 tys. zł. Wprowadzono również mechanizm śledzenia, czy dana osoba przebywa w domu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts