Kongres USA żąda broni dla Ukrainy. A Polacy pomagają uchodźcom

  

Koniec żartów. Zarówno Republikanie, jak i Demokraci, reprezentanci dwóch głównych sił politycznych w amerykańskim kongresie wezwali do dozbrojenia Ukrainy, która ich zdaniem stanęła w obliczy „niesprowokowanej agresji rosyjskiej” .

Zdaniem Kongresmanów, wysłanie przez Stany Zjednoczone broni do Kijowa pomoże Ukrainie wzmocnić zdolność  do obrony suwerennego terytorium. Prezydent USA Barack Obama póki co zwleka z podjęciem ostatecznej decyzji, ale za chwilę może to się zmienić. Za wysłaniem śmiercionośnego uzbrojenia obstaje nie tylko Kongres, ale i wielu ekspertów.

Sprawa jest tym poważniejsza, że źródła NATO informują o kolejnych przerzutach broni przez niekontrolowaną przez Kijów granicę ukraińsko-rosyjską. Mówił tym naczelny dowódca sił w Europie, amerykański generał Philip Breedlove. - Wszystkie metody pomocy, jakimi dysponują USA czy inne kraje powinny być brane pod uwagę - stwierdził Breeedlove.

Decyzja Kongresu wpisuje się w te słowa. Sytuację zaognia fakt, że na nieobjęte działaniami wojennymi terytoria Ukrainy trafia coraz więcej dywersantów z Rosji i kontrolowanych przez nią tzw. „republik ludowych” – donieckiej, ługańskiej, których zadaniem jest sianie niepokoju, przeprowadzanie zamachów oraz dywersja antyukraińska.

Tymczasem w Polsce trwa kolejna odsłona akcji „Jestem Polakiem – Pomagam Ukrainie”. Inicjatywę stowarzyszenia „Pokolenie” z Katowic wspierają media Strefy Wolnego Słowa oraz Telewizja Republika. Jak przekonują organizatorzy, pomoc trafi do ludzi, którzy naprawdę jej potrzebują.

– Pomagamy ludziom, cywilom, którzy przez rosyjską agresję stracili cały swój dobytek, a często bliskich i rodziny. Jeśli wysyłamy jakąś pomoc do batalionów ochotniczych, są to ludzie dobrze nam znani, do których mamy zaufanie. Gwarantujemy, że żadna pomoc nie zostanie zmarnotrawiona, ani nie dostanie się w niepowołane ręce. Pamiętamy także o Polakach Ukrainy, którzy często walczą za swoją ojczyznę w batalionach i armii ukraińskiej - przekonują wolontariusze z „Pokolenia”

Jeśli również Państwo chcą wesprzeć akcję „Jestem Polakiem – Pomagam Ukrainie” prosimy o wpłaty na podane konto:

Stowarzyszenie Pokolenie ul. Drzymały 9/4 40-059 Katowice
Numer konta: ING Bank Śląski
89105012141000002319853707

Przelew zagraniczny: Stowarzyszenie Pokolenie ul. Drzymały 9/4 40-059 Katowice
Numer konta: SWIFT/BIC: INGBPLPW IBAN: PL89105012141000002319853707
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Matematyka obowiązkowa na maturze

/ Geralt

  

Matematyka nadal będzie przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, tak jak w większości krajów europejskich - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej odnosząc się do wniosków Najwyższej Izby Kontroli.

NIK zwróciła się Ministerstwa Edukacji Narodowej o rozważenie możliwości zawieszenia egzaminu maturalnego z matematyki, jako obowiązkowego dla wszystkich uczniów. Zawieszenie, jak mówił we wtorek prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski, miałoby trwać do czasu poprawy skuteczności nauczania tego przedmiotu w szkołach. NIK po skontrolowaniu nauczania matematyki w szkołach oceniła, że pozostawia ono wiele do życzenia.

W opinii resortu, postulowane przez NIK "zawieszenie" obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki byłoby powtórką fatalnej decyzji podjętej w 1982 r., bez żadnego uzasadnienia naukowego.

W informacji resortu edukacji podniesiono, że nowa podstawa programowa, będąca efektem reformy edukacji podkreśla rozwijanie kompetencji innowacyjnych uczniów, m.in. przez stosowanie innowacyjnych metod nauczania, jak np. metoda projektu, a także wykorzystywanie w szkole nowych technologii.

"Wyłączenie, choćby czasowe, egzaminu z matematyki z części obowiązkowej egzaminu maturalnego zniszczyłoby obiektywne i porównywalne w skali kraju narzędzie rekrutacyjne polskich szkół wyższych"

– podkreśla MEN. Resort podnosi, że o obecny kształt tego narzędzia, z obowiązkowym egzaminem z matematyki, polskie środowisko akademickie, zarówno przedstawiciele nauk ścisłych, jak i humanistycznych, zabiegało przez wiele lat.

W komunikacie MEN podkreślono, że matematyka uczy logicznego myślenia i je porządkuje, co ułatwia rozwiazywanie problemów, a przede wszystkim – rozwija wyobraźnię. Umiejętności kształcone głównie w ramach zajęć z matematyki są niezbędne do rozwiązywania problemów w wielu dziedzinach i dyscyplinach naukowych takich jak: medycyna, inżynieria, biznes i ekonomia czy informatyka.

MEN akcentuje, że obiektywne i renomowane porównania międzynarodowe pokazują, że kształcenie matematyczne w polskich szkołach jest na dobrym poziomie.

"Nie istnieją żadne obiektywne, naukowo zweryfikowane przesłanki do natychmiastowego wprowadzania programów naprawczych w zakresie nauczania matematyki. Trudno dostrzec, jak obowiązkowa matura z matematyki mogłaby, choćby w najmniejszym stopniu, przeszkadzać w doskonaleniu procesu nauczania matematyki. Warto zauważyć, że nawet ekspert opracowujący na zamówienie NIK opinię o nauczaniu matematyki w Polsce, stoi na stanowisku, że obowiązkowa matura z matematyki powinna zostać zachowana"

– głosi stanowisko resortu.

Resort podnosi, że już w podstawie programowej dla I etapu edukacyjnego (klasy I-III szkoły podstawowej) w treściach nauczania edukacji matematycznej zawarto zapisy dotyczące osiągnięć w zakresie stosowania matematyki w sytuacjach życiowych oraz w innych obszarach edukacji. Służyć ma temu wykorzystywanie przez ucznia warcabów, szachów i innych gier planszowych lub logicznych do rozwijania umiejętności myślenia strategicznego, logicznego, rozumienia zasad itd., jak również tworzenia własnych strategii i zasad organizacyjnych. "Tak jak dotychczas, podstawa programowa zakłada wprowadzenie do matematyki już w wychowaniu przedszkolnym, a następnie przyjazne i łagodne przechodzenie uczniów w klasach I-III szkoły podstawowej do zagadnień matematycznych. Klasa IV jest wyraźnie zaznaczonym rokiem przeznaczonym na propedeutykę nauczania przedmiotowego" - informuje MEN.

Resort przypomina, że realizacja podstaw programowych jest pod stałym nadzorem. Za jakość procesu dydaktycznego prowadzonego w szkole odpowiada dyrektor szkoły, który weryfikuje również wszystkie programy nauczania realizowane w szkole przez nauczycieli. W nowych podstawach programowych dobitnie zaznaczono korelację przedmiotową, która zapewnia spójność i efektywność nauczania oraz motywuje nauczycieli do stosowania metody projektu.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekonuje, że egzaminy gimnazjalny i ósmoklasisty z matematyki oraz egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym to jedyne, rzetelne narzędzia służące weryfikacji poziomu wiadomości, a także umiejętności uczniów, m.in. w zakresie kompetencji matematycznych.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl