Wzmożony ruch lotniczy w Moskwie. Prezydencki helikopter przy centrum antykryzysowym. Gdzie jest Putin?

  

Nad Moskwą zaczęło latać zadziwiająco dużo śmigłowców – informują tamtejsi internauci. Mowa o wojskowych i prezydenckich helikopterach. Maszyny pojawiają się przy rządowych instytucjach, m.in. przy centrum antykryzysowym, oraz na dachu Łubianki - dawnej siedzibie NKWD, potem KGB dziś FSB. W obliczu nieobecności Władimira Putina - już od tygodnia unika kamer – mówi się, że na Kremlu „coś się dzieje”.

„Rosyjski Monitor” pisał za anonimowym informatorem z centralnego szpitala klinicznego administracji prezydenckiej, że Władimir Putin przeszedł udar mózgu. CZYTAJ WIĘCEJ

W związku z przedłużającą się nieobecnością prezydenta FR przed kamerami, odwoływaniem kolejnych oficjalnych spotkań, w Moskwie huczy od plotek. Jedni piszą o chorobie(udarze mózgu?), mówi się też o operacji plastycznej głowy państwa. Jedno jest pewne. Tak długa nieobecność prezydenta Putina zaczęła być podejrzana.
 
W tym samym czasie zaobserwowano zwiększony ruch prezydenckich i wojskowych helikopterów przy rządowych budynkach w Moskwie. Absencja Putina i nasilenie w ruchu powietrznym nad Moskwą zostały połączone przez internautów.
 
Ochroną prezydenta i Kremla zajmuje się Służba Łączności Specjalnej - elitarna struktura w ramach także elitarnej Federalnej Służby Ochrony (FSO). „System specjalnej łączności prezydenta jest powiązany z systemem dowodzenia siłami zbrojnymi Rosji, w tym siłami szybkiego reagowania, obrony przeciwlotniczej i siłami strategicznymi (jądrowymi)” - czytamy na tvn24.pl.
 
Według internautów śmigłowce widziano również na dachu Łubianki (dawna siedziba NKWD, potem KGB dziś FSB - Federalna Służba Bezpieczeństwa), w okolicach ulicy Marii Uljanowej, nad Nabrzeżem Preczisteńskim, w dzielnicy Dmitrowskiej. Rozpoznane helikoptery to Mi-8 (śmigłowiec wielozadaniowy) oraz Ka-26.

W internecie zamieszczono film. Widać na nim helikopter Służby Łączności Specjalnej prezydenta lądujący przy centrum zarządzania kryzysowego. Śmigłowiec z tej samej służby miał lądować we czwartek również na Kremlu.

Zobacz wideo

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvn24.pl,niezalezna.pl,fakt.pl,twitter.com


Wczytuję komentarze...

Tłumaczka Tuska zwolniona z tajemnicy. Fitas-Dukaczewska będzie zeznawać ws. rozmowy z Putinem?

Władimir Putin / kremlin.ru

  

Postanowieniem wydała postanowienie o zwolnieniu tłumaczki Donalda Tuska z tajemnicy. Pełnomocnik Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej mec. Paweł Murawski poinformował, że otrzymał już treść postanowienia. Przypomnijmy, że już raz prokuratura wydała takie postanowienie, jednak w marcu uchylił je warszawski sąd okręgowy.

Fitas-Dukaczewska od 1999 r. do 2015 r. pracowała jako tłumaczka języka angielskiego i rosyjskiego ze wszystkimi kolejnymi polskimi rządami i prezydentami. W 2010 r. była tłumaczką premiera Donalda Tuska podczas wizyty w Katyniu 7 kwietnia oraz w Smoleńsku 10 kwietnia - w rozmowach z premierem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem.

Nie mogę wypowiadać się na temat treści uzasadnienia postanowienia, jest ono objęte tajemnicą śledztwa. Mogę tylko powiedzieć, że rozważamy złożenie ewentualnego zażalenia, termin na zażalenie mija 7 dni od doręczenia postanowienia pełnomocnikowi. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie złożyli takiego zażalenia, bo zakładam, iż podstawy decyzji prokuratury są zbliżone do tych, które były rozważane wcześniej
- poinformował mec. Paweł Murawski.

Pytany o termin ewentualnego przesłuchania, powiedział, że na razie Fitas-Dukaczewska nie została wezwana na przesłuchanie w charakterze świadka.

Pierwszą decyzję prokuratora o zwolnieniu tłumaczki z tajemnicy na potrzeby śledztwa warszawski sąd okręgowy uchylił w marcu.

Sąd uzasadnił decyzję tym, że prokurator w wystarczającym stopniu nie uzasadnił istnienia przesłanki dobra wymiaru sprawiedliwości dla takiego zwolnienia. (...) Pani świadek nie może składać zeznań w zakresie, w jakim jest związana tajemnicą.
- tłumaczył wówczas pełnomocnik tłumaczki mec. Mikołaj Pietrzak.

Z kolei prok. Bartosz Biernat powiedział, iż z argumentacji sądu wynika, że „nie jest jeszcze zamknięta droga” do przesłuchania tłumaczki.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik poinformowała później, że „prokuratura, szanując decyzję sądu, wyda kolejne postanowienie o zwolnieniu z tajemnicy tłumaczki, uwzględniając poniedziałkowe stanowisko sądu”.

Sąd nie zakwestionował możliwości przesłuchania tłumaczki (...) - świadka, który odwiedził Smoleńsk w dniu katastrofy, a więc 10 kwietnia 2010 r. Wskazał jednocześnie na konieczność szerszego uzasadnienia przesłanek przemawiających za takim przesłuchaniem dla dobra wymiaru sprawiedliwości.
- zaznaczyła prok. Bialik.

Na początku stycznia br. przesłuchanie w prokuraturze tłumaczki Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej - jako świadka w śledztwie dotyczącym decyzji podejmowanych bezpośrednio po katastrofie smoleńskiej i dotyczących jej badania - zostało przerwane do czasu rozstrzygnięcia przez sąd postanowienia prokuratora o zwolnieniu tego świadka z tajemnicy.

Jak przekazywała wtedy Prokuratura Krajowa, ponieważ Fitas-Dukaczewska odwołała się do przepisu mówiącego o tajemnicy służbowej, „prokurator wydał postanowienie o zwolnieniu świadka z tajemnicy oraz tajemnicy wynikającej z dysponowania informacją o klauzuli poufne i zastrzeżone”.

„Jednocześnie prokurator zdecydował o przerwaniu przesłuchania, aby tę kwestię mógł rozstrzygnąć sąd, do którego pani Fitas-Dukaczewska zapowiedziała wniesienie zażalenia na postanowienie o uchyleniu tajemnicy.”
- informowała prokuratura.

PK wyjaśniła wówczas także, że celem śledztwa, w którym świadkiem jest Fitas-Dukaczewska - prowadzonego równolegle z głównym postępowaniem dotyczącym przyczyn katastrofy smoleńskiej - jest „możliwie dokładne ustalenie okoliczności, w jakich zapadały ważne dla jej wyjaśnienia decyzje, w tym zwłaszcza związane z przekazaniem Federacji Rosyjskiej prawa do badania przyczyn katastrofy”. Art. 129 Kodeksu karnego przewiduje karę do 10 lat więzienia dla osoby, która w stosunkach z rządem obcego państwa działa na szkodę RP.

O ponownym postanowieniu prokuratury w tej sprawie, jako pierwsze poinformowało Radio Zet.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, Radio ZET

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl