​Andrzej Duda: "Armia Europejska tylko wtedy, gdy nie będzie osłabiać NATO"

  

Jestem żelaznym zwolennikiem stworzenia Armii Europejskiej tylko w momencie, gdy nie będzie ona prowadziła do osłabienia Sojuszu Północno-Atlantyckiego – mówił dziś Andrzej Duda podczas wizyty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Kandydat PiS na prezydenta odniósł się w ten sposób do kwestii ewentualnej budowy Armii Europejskiej.

- Pomysł powołania takiej armii jest pomysłem, który padł bardzo dawno temu. Natomiast rzeczywiście wcześniej nie był traktowany zbyt poważnie, dziś zaś został podniesiony znów przez pana przewodniczącego Junckera. W tej chwili sprawie armii nadawany jest bieg, ale nie ma jeszcze konkretnych rozwiązań w tym zakresie, jest natomiast wiele znaków zapytania - mówił Duda, wskazując jednocześnie, że sam pomysł już spotkał się z krytyką.

Krytycy pomysłu, wykazywał Duda, podkreślają, iż najpierw potrzebna jest strategia odnośnie bezpieczeństwa i dopiero, gdy taka będzie, można będzie mówić o Armii Europejskiej.

- Sprawa Armii ma być omawiana szczegółowo na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, prawdopodobnie w czerwcu - poinformował Duda.

Z punktu widzenia Polski, wykazywał, najważniejsze jest to, byśmy mieli jak największe gwarancje bezpieczeństwa, by bezpieczeństwo Polski było wzmacniane.

- Jestem zwolennikiem takiego rozwiązania tylko w momencie, gdy nie będzie ono prowadziło do osłabienia Sojuszu Północno-Atlantyckiego, który jest największym gwarantem bezpieczeństwa - mówił Andrzej Duda.

- Nie wyobrażam sobie, by Armia Europejska była tworem odrębnym od NATO, bo to będzie kierunek budowania bariery pomiędzy UE a USA, co w moim przekonaniu nie jest dziś w polskim interesie - dodawał kandydat PiS na prezydenta.

P
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: andrzejduda.pl

Wczytuję komentarze...

Kto jest kim w sztabie wyborczym Andrzeja Dudy? Bielan szczerze o kulisach kampanii

sztab Andrzeja Dudy / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Poznaliśmy dziś najważniejsze osoby w sztabie wyborczym ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy. Mecenas Jolanta Turczynowicz-Kieryłło będzie szefową kampanii, Joachim Brudziński - szefem sztabu organizacyjnego, a była premier Beata Szydło - szefową sztabu programowego. Rzecznikiem sztabu został Adam Bielan, który zapowiada, że kampania będzie wyjątkowo trudna.

Bielan pytany w Polsat News dlaczego zdecydował się objąć funkcję rzecznika sztabu wyborczego Andrzeja Dudy odparł, że „prezydentowi się nie odmawia”.

Gdy dostałem taką propozycję zadzwoniłem do żony, zapytałem o zgodę, bo wiadomo, że nie będzie mnie często w domu; żona natychmiast powiedziała, że powinienem się zgodzić. [...] Dostałem tę propozycję kilka tygodni temu. Cieszę się, że tak długo (...) te propozycje nie wyciekły do mediów
- tłumaczył polityk.

W trakcie rozmowy na antenie Polsat News Bielan zwrócił uwagę na szczególną wagę zbliżających się wyborów prezydenckich.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z wagi tych wyborów, nie tylko dla naszego obozu politycznego, a dla Polski. Ostatniej rzeczy jakiej Polska potrzebuje, to przez kolejne trzy i pół roku wojny prezydenta z rządem.
- rzecznik sztabu Andrzeja Dudy.

W tym kontekście zwrócił uwagę, że opozycja w wyborach parlamentarnych przejęła Senat i choć izba wyższa nie ma kompetencji do wetowania ustaw, to już - jak mówił Bielan - politycy opozycji próbowali zablokować przyjęcie ustawy dotyczącej 13. emerytury.

Adam Bielan w pewnym momencie przyznał, że kampania prezydencka będzie trudna.

Kampania prezydencka zawsze cieszy się w Polsce najwyższą frekwencją. Z całą pewnością nasi oponenci są bardzo mocno zmobilizowani, są gotowi na wszystko. Widzieliśmy w Pucku, że są w stanie zorganizować bojówki, które w sposób wulgarny obrażają prezydenta na oficjalnych uroczystościach.
- mówił Adam Bielan.

W ubiegłym tygodniu w Pucku i Wejherowie podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem grupa manifestujących próbowała zakłócić spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Pikietujący mieli ze sobą transparenty, na których widniały hasła m.in. „Konstytucja” i „Duda jesteś wstydem narodu”, gwizdali i wykrzykiwali hasła m.in.: „Marionetka” i „Będziesz siedział”.
[polecam:https://niezalezna.pl/310665-budka-usprawiedliwia-okrzyki-w-pucku-nie-mam-szacunku-dla-prezydenta-ktory-lamie-konstytucje]

W uroczystościach uczestniczyła też wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), kontrkandydatka Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Na filmikach zamieszczonych w internecie widać, że spotyka się ona z protestującymi wcześniej osobami.
[polecam:https://niezalezna.pl/310232-zenada-kodziarze-obrazaja-prezydenta-a-kidawa-blonska-im-za-to-dziekuje]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts