Islandia, Norwegia, Litwa i Irlandia - w tych krajach Europy Polacy stanowią dziś największe mniejszości narodowe – wynika z mapy opublikowanej na Twitterze przez grupę @BeautifulMaps. Drugiej Irlandii były premier Donald Tusk i jego ekipa nie zdołali wybudować w Polsce. Zamiast tego jesteśmy drudzy w Irlandii, dzięki masowej imigracji zarobkowej za rządów Platformy Obywatelskiej.
 
Mapa szybko zyskała popularność wśród internautów. Opublikował ją m.in. były szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt. Okazuje się, że w jego kraju, mimo zwiększającej się wspólnoty muzułmańskiej, nadal najwięcej jest przedstawicieli fińskiej mniejszości.
 
Na mapie Europy można zobaczyć jaka jest „największa mniejszość” w poszczególnych państwach. Oznaczono ją za pomocą flagi kraju, skąd ta grupa pochodzi. W przypadku Polski są to Niemcy, lecz Rosji - Ukraińcy. Z kolei u naszych zachodnich sąsiadów, podobnie jak w państwach Beneluksu czy Szwajcarii, dominują Turcy. Tymczasem w Turcji mieszka wielu przedstawicieli Kurdystanu. Rosjan jest najwięcej na Ukrainie, Białorusi, Łotwie, oraz w Estonii.W Hiszpanii największą mniejszość stanowią Rumuni, we Francji - Algierczycy, a w Wielkiej Brytanii – Hindusi” – pisze TVP Info.


fot.: Twitter.com / @BeautifulMaps

Polacy zaś dominują w Islandii, Norwegii, Irlandii i na Litwie. Chociaż według danych statystycznych stanowią drugą największą mniejszość narodową również w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Emigracja naszych rodaków do tych państw w poszukiwaniu pracy trwa. Właśnie do Polaków w Wielkiej Brytanii udał się w weekend kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda.
- Te rozmowy jednoznacznie potwierdzają to, co już słyszałem w kraju od młodych ludzi. Podstawową motywacją tych wyjazdów jest motywacja ekonomiczna. Brak perspektyw zawodowych w Polsce, uzyskania pracy, uzyskania godziwej płacy, a w związku z tym zawodowego i osobistego rozwoju, także rozwoju rodzinnego, który na Wyspach Brytyjskich udało się szybko zrealizować – podkreślał Duda podczas spotkania z polskimi rodzinami na Wyspach.