Ukraina uczciła mordercę Polaków

Skandal na Ukrainie. Rada Najwyższa tego kraju uczciła minutą ciszy zbrodniarza Romana Szuchewycza.

невідомо; Roman Szuchewycz pierwszy od lewej
Skandal na Ukrainie. Rada Najwyższa tego kraju uczciła minutą ciszy zbrodniarza Romana Szuchewycza. Ponosi on główną odpowiedzialność za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej jako taktyki UPA przeciwko Polakom.

Hołd mordercy oddano w 65. rocznicę jego śmierci. Dokonano tego na wniosek deputowanego z Partii Radykalnej Oleha Liaszki.

Szuchewycz był działaczem Ukraińskiej Organizacji Wojskowej i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Między 1934 a 1937 r. więziony był przez władze polskie za działalność terrorystyczną. Potem, w latach 1941–42 działał w oddziałach ukraińskich w służbie niemieckiej, a od 1943 r. dowodził UPA. Poległ w walce z Sowietami.

Roman Szuchewycz, jako główny dowódca UPA ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej jako taktyki UPA przeciwko Polakom i przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej, których ofiarą padło do 100 tys. osób, z czego na Wołyniu zginęło 40-60 tys. Polaków, w Małopolsce Wschodniej od 20-25 do 40 tys., a na ziemiach współczesnej Polski od 6 do 8 tysięcy Polaków.

 

Źródło: niezalezna.pl,kresy24.pl,Wikipedia,PWN

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo