Nie spodziewałem się, że filmowe wizualizacje wyświetlane podczas koncertu nadadzą piosenkom nowej siły. Cieszę się, że możemy pokazać odbiorcom nasze wspaniałe tradycje, bo sięgamy do najlepszych wzorców i przypominamy, że walka o wolność nie zakończyła się z końcem II wojny światowej, ale toczyła się nadal – mówi Leszek Czajkowski. Z Jerzym Zelnikiem i Leszkiem Czajkowskim o płycie DVD „Podziemna armia powraca” rozmawia Sylwia Krasnodębska.
 
Skąd taki temat? Dlaczego Żołnierze Wyklęci?
J.Z.: Chodzi nam o ludzi, którzy umiłowali Polskę i mają poczucie odpowiedzialności za dziedzictwo naszych ojców. Mamy ogromną potrzebę kultywowania najwspanialszych wartości, których było tak wiele w naszej historii, tym bardziej że historię tę zakłamuje nie tylko nasz rodzimy mainstream, ale też świat, który bezlitośnie naciąga ją do swoich doraźnych potrzeb. Musimy ocalić to, co zostało, wyjść z mroku zakłamania, zwłaszcza że nam tę historię przez tak wiele lat przeinaczano i przemilczano. Naszym obowiązkiem jest wydobyć z ziemi szkielety Żołnierzy Niezłomnych. My robimy to w sensie artystycznym, bo w ten właśnie sposób chcemy przywrócić tożsamość prochom Żołnierzy Niezłomnych. I jak przywracają Polakom ich historię naukowcy jak prof. Andrzej Nowak czy prof. Krzysztof Szwagrzyk, tak my próbujemy siłą przekazu artystycznego uruchomić uśpiony wśród większości Polaków patriotyzm. W szczególności wśród młodzieży, żeby potrafiła głośno wołać „chwała Bohaterom, chwała Niezłomnym”.

Jaka jest reakcja młodzieży na ten przekaz?
J.Z.: Powiem nieskromnie, że ludzie są na koncertach ogromnie poruszeni. Autorem tekstów i muzyki jest Leszek Czajkowski, inspirowany przez Pawła Piekarczyka, ja uważam za zaszczyt, że zaprosili mnie do udziału w tym projekcie. To, że jesteśmy w tej chwili w szczerej przyjaźni, że mamy takie poczucie wspólnoty w tym dziele, to dla mnie ogromna radość, satysfakcja i takie poczucie, że w dobrych „zawodach” uczestniczymy.
 
Jak Panowie odbierają różnicę między poprzednimi występami a wyreżyserowanym przez Łukasza Kobielę koncertem, który właśnie ukazał się na płycie DVD?
L.Cz.: Materiał poświęcony Żołnierzom Niezłomnym to pierwotnie dwadzieścia jeden luźnych opowieści. Każda z nich była małym dramatem umieszczonym w trzech–czterech miejscach, natomiast teraz te piosenki stają się jedną całością, spójną opowieścią filmowo-muzyczną. Muszę przyznać, że nie spodziewałem się, iż filmowe wizualizacje wyświetlane podczas koncertu nadadzą piosenkom nowej siły. Cieszę się, że możemy pokazać odbiorcom nasze wspaniałe tradycje, bo sięgamy do najlepszych wzorców i przypominamy, że walka o wolność nie zakończyła się z końcem II wojny światowej, ale toczyła się nadal. Po Żołnierzach Armii Podziemnej była Solidarność – kolejny z etapów z polskiej drogi do niepodległości, po okresie wielkiego zniewolenia.
 
*   *   *

Płyta w promocyjnej cenie 32 zł 90 gr do nabycia na www.pokolenie.org.pl. Zamówienia telefoniczne 32 209 00 02. Informacje oraz sprzedaż: Michał Szczepański, 737 568 597 e-mail: wydawnictwo@pokolenie.org.pl. Patronami płyty Podziemna Armia Powraca są „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie”, portal Niezależna.pl, „Nowe Państwo” oraz telewizja Republika.