MH17 zestrzelony rosyjską rakietą. Rekonstruują malezyjskiego boeinga – ZDJĘCIA

Chociaż dochodzenie w sprawie zestrzelonego malezyjskiego boeinga potrwa jeszcze co najmniej kilka miesięcy, to holenderscy śledczy już są niemal pewni, że samolot został trafiony rosyjskim po

twitter.com/annaholligan
Chociaż dochodzenie w sprawie zestrzelonego malezyjskiego boeinga potrwa jeszcze co najmniej kilka miesięcy, to holenderscy śledczy już są niemal pewni, że samolot został trafiony rosyjskim pociskiem ziemia-powietrze „Buk”. Do ustalenia pozostaje, kto go wystrzelił – prorosyjscy terroryści, czy sami Rosjanie.

Śledztwo w sprawie zamachu na lot MH17 jest prowadzone wręcz wzorcowo. Już w grudniu ubiegłego roku szczątki boeinga trafiły do Holandii. Umieszczono je w ogromnych hangarach wojskowych w bazie Gilze-Rijen; wkrótce rozpocznie się rekonstrukcja samolotu. Z rekonstrukcją raczej nie będzie problemu. Jak zapewnia Sara Vernooij, rzecznik holenderskiego urzędu ds. bezpieczeństwa, które zajmuje się śledztwem w sprawie zestrzelenia MH17, wszystkie elementy potrzebne do rekonstrukcji trafiły do Gilze-Rijen.


fot. twitter.com/annaholligan

W tym tygodniu do jednego z hangarów pozwolono wejść bliskim ofiar oraz dziennikarzom – rodzinom pozwolono nawet dotknąć niektórych fragmentów boeinga. Dla niektórych członków rodzin było to ostatnie fizyczne przypomnienie bliskich. Krewni będą mogli oglądać szczątki samolotu do najbliższej soboty. Sara Vernooij przewiduje, że hangar może odwiedzić nawet około pięciuset osób.


fot. twitter.com/annaholligan

Dziennikarka Nadette De Visser z „The Daily Beast”, która widziała szczątki, relacjonuje, że wiele z nich nosi ślady ognia, a niektóre są mocno osmolone. W hangarze nadal unosi się zapach spalonego plastiku i paliwa.

Ostateczny raport ze śledztwa poznamy prawdopodobnie już w październiku tego roku. Prokurator Fred Westerbeke poinformował, że obecnie w dochodzenie jest zaangażowanych ponad stu ekspertów z zagranicy i jest ono prowadzone na bezprecedensową skalę. Cały czas analizowane są ekspertyzy kryminalistyczne i relacje świadków.


fot. twitter.com/annaholligan

Do zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines doszło 17 lipca 2014 niedaleko wsi Hrabowe (w pobliżu miasta Torez) w obwodzie donieckim na Ukrainie, około 40 kilometrów od granicy rosyjskiej.

Na pokładzie MH17, który leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur, było 283 pasażerów (w tym 80 dzieci) i 15 członków załogi – wszyscy zginęli. Najwięcej ofiar – aż 196 – było obywatelami Holandii.

 

Źródło: niezalezna.pl,thedailybeast.com

plk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo