MH17 zestrzelony rosyjską rakietą. Rekonstruują malezyjskiego boeinga – ZDJĘCIA

  

Chociaż dochodzenie w sprawie zestrzelonego malezyjskiego boeinga potrwa jeszcze co najmniej kilka miesięcy, to holenderscy śledczy już są niemal pewni, że samolot został trafiony rosyjskim pociskiem ziemia-powietrze „Buk”. Do ustalenia pozostaje, kto go wystrzelił – prorosyjscy terroryści, czy sami Rosjanie.

Śledztwo w sprawie zamachu na lot MH17 jest prowadzone wręcz wzorcowo. Już w grudniu ubiegłego roku szczątki boeinga trafiły do Holandii. Umieszczono je w ogromnych hangarach wojskowych w bazie Gilze-Rijen; wkrótce rozpocznie się rekonstrukcja samolotu. Z rekonstrukcją raczej nie będzie problemu. Jak zapewnia Sara Vernooij, rzecznik holenderskiego urzędu ds. bezpieczeństwa, które zajmuje się śledztwem w sprawie zestrzelenia MH17, wszystkie elementy potrzebne do rekonstrukcji trafiły do Gilze-Rijen.


fot. twitter.com/annaholligan

W tym tygodniu do jednego z hangarów pozwolono wejść bliskim ofiar oraz dziennikarzom – rodzinom pozwolono nawet dotknąć niektórych fragmentów boeinga. Dla niektórych członków rodzin było to ostatnie fizyczne przypomnienie bliskich. Krewni będą mogli oglądać szczątki samolotu do najbliższej soboty. Sara Vernooij przewiduje, że hangar może odwiedzić nawet około pięciuset osób.


fot. twitter.com/annaholligan

Dziennikarka Nadette De Visser z „The Daily Beast”, która widziała szczątki, relacjonuje, że wiele z nich nosi ślady ognia, a niektóre są mocno osmolone. W hangarze nadal unosi się zapach spalonego plastiku i paliwa.

Ostateczny raport ze śledztwa poznamy prawdopodobnie już w październiku tego roku. Prokurator Fred Westerbeke poinformował, że obecnie w dochodzenie jest zaangażowanych ponad stu ekspertów z zagranicy i jest ono prowadzone na bezprecedensową skalę. Cały czas analizowane są ekspertyzy kryminalistyczne i relacje świadków.


fot. twitter.com/annaholligan

Do zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines doszło 17 lipca 2014 niedaleko wsi Hrabowe (w pobliżu miasta Torez) w obwodzie donieckim na Ukrainie, około 40 kilometrów od granicy rosyjskiej.

Na pokładzie MH17, który leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur, było 283 pasażerów (w tym 80 dzieci) i 15 członków załogi – wszyscy zginęli. Najwięcej ofiar – aż 196 – było obywatelami Holandii.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,thedailybeast.com


Wczytuję komentarze...

Gala Człowieka Roku "Gazety Polskiej" za nami! ZOBACZ ZDJĘCIA

/ fot. Bartosz Kalich/Gazeta Polska

  

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, abp Marek Jędraszewski, Edward Mosberg i śp. Kornel Morawiecki - zostali uhonorowani podczas dzisiejszej Gali „Gazety Polskiej”. Na uroczystości obecni byli politycy, szefowie najważniejszych instytucji państwowych, przedstawiciele świata nauki, dziennikarze, artyści. Oto, co zdołali uchwycić nasi fotoreporterzy!

Podczas Gali wręczono nagrody w trzech kategoriach: Człowiek Roku Gazety Polskiej, nagrodę miesięcznika “Nowe Państwo”, czyli nagrodę im. św. Grzegorza I Wielkiego oraz nagrodę Klubów „Gazety Polskiej”.

[polecam:http://niezalezna.pl/311250-grzecznie-juz-bylo-minal-rok-a-w-nim-wideo]

Członkowie prawie 500 Klubów Gazety Polskiej wyróżnili abp. Marka Jędraszewskiego.

[polecam:https://niezalezna.pl/311234-abp-jedraszewski-czlowiekiem-roku-klubow-gp-skromny-kaplan-bezgranicznie-oddany-kosciolowi]

„Zdaję sobie sprawę z jej znaczenia, ponieważ Kluby „Gazety Polskiej” istnieją i działają nie tylko w Polsce, ale i w różnych państwach i na różnych kontynentach, skupiając Polaków szczerze zatroskanych o losy naszej Ojczyzny. Jestem bardzo wdzięczny zwłaszcza za to, że głos pasterzy Kościoła wciąż dociera do nich i jest przyjmowany przez nich z całą powagą w poczuciu wspólnej miłości do Polski i odpowiedzialności za nią

- napisał w liście abp Jędraszewski.

Redaktor naczelna "Nowego Państwa" Katarzyna Gójska w laudacji dedykowanej Edwardowi Mosbergowi oraz śp. Kornelowi Morawieckiemu - laureatom tegorocznej Nagrody im. św. Grzegorza I Wielkiego - mówiła:

„Na pierwszy rzut oka to zupełnie inne ludzkie losy, inne doświadczenia życiowe. Naszym zdaniem jest jednak wspólny mianownik: obrona prawdy w życiu publicznym, ale też obrona dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej”.

[polecam:https://niezalezna.pl/311243-edward-mosberg-z-nagroda-im-grzegorza-i-wielkiego-zawsze-glosze-prawde-i-tylko-prawde]

Nagrodę w imieniu twórcy Solidarności Walczącej odebrał jego syn, szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. - Ojciec miał bardzo głęboko w sercu Polskę i żył dla niej całe życie - powiedział premier. Edward Mosberg nie zdołał dotrzeć na Galę Człowieku Roku „GP”. Przed wylotem do Warszawy zmarła jego żona, Cecylia Mosberg. Za nagrodę podziękował w nadesłanym nagraniu, które odtworzono podczas Gali.

[polecam:https://niezalezna.pl/311251-kornel-morawiecki-posmiertnie-uhonorowany-nagroda-grzegorza-i-wielkiego-czlowiek-wielkiej-odwagi]

[polecam:https://niezalezna.pl/311246-prezes-kaczynski-zapowiada-kolejne-wielkie-zwyciestwo-bo-dobro-musi-pokonac-zlo]

Człowiekiem Roku „Gazety Polskiej" został prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Ta nagroda jest dedykowana człowiekowi, który najwięcej znaczył i najwięcej dobrego zrobił dla Polski w zeszłym roku. Nie mieliśmy wątpliwości, kto to był - mówił w laudacji redaktor naczelny tygodnika Tomasz Sakiewicz.

- Ta nagroda jest zawsze bardzo wielkim zaszczytem, ale jeżeli otrzymuje się ją razem z takimi osobami, które dziś podobne nagrody otrzymały, to to jest zaszczyt jeszcze większy, zupełnie szczególny

- podziękował polityk, wskazując na dostojność pozostałych laureatów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts