Tysiące Polaków "tropem wilczym" w biegu dla Niezłomnych

Ponad 20 tysięcy osób w 81 miastach Polski, w Wilnie na Litwie oraz Grodnie i Lidzie na Białorusi uczciło pamięć Żołnierzy Wyklętych. Ideą biegu „Tropem Wilczym" jest popularyzacja wiedzy

Robert Krauz; tropemwilczym.pl
Ponad 20 tysięcy osób w 81 miastach Polski, w Wilnie na Litwie oraz Grodnie i Lidzie na Białorusi uczciło pamięć Żołnierzy Wyklętych. Ideą biegu „Tropem Wilczym" jest popularyzacja wiedzy o Niezłomnych. Biegacze przebiegli symboliczny dystans 1963 metrów –21 października 1963 roku został zamordowany Józef Franczak ps. Lalek, ostatni Żołnierz Wyklęty.

Coroczny "Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddaniem hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. - Pomysł narodził się dwa lata temu – chcieliśmy aby informacje o żołnierzach niepodległościowego podziemia dotarła do jak największej liczby osób. W tym roku liczba osób, która się zgłosiła do biegu przeszła nasze oczekiwania – mówi portalowi niezależna.pl Michał Dworczyk, prezes Fundacji Wolność i Demokracja, która była organizatorem biegu.


www.tropemwilczym.pl

W Wilnie bieg rozpoczął się o godz. 10.00, w Parku Zakret (Vingis). Wileńska Młodzież Patriotyczna na patrona biegu obrała porucznika Sergiusza Zyndram-Kościałkowskiego, pseudonim „Fakir”, poległego w potyczce z NKWD pod Raubiszkami 4 lutego 1945 roku. Był ostatnim żołnierzem polskim, którego szczątki spoczęły na wileńskiej Rossie. W czasie okupacji niemieckiej należał do Egzekutywy Wileńskiej Armii Krajowej. Instruktor Egzekutywy, Sergiusz Piasecki, znany wileński pisarz i żołnierz, przygody swoje i Kościałkowskiego opisał na kartach powieści „Dla honoru organizacji”.


www.kurierwilenski.lt

Jeden z najbardziej nietypowych biegów „Tropem Wilczym odbył się w zakładzie Karnym w Gorzowie Wielkopolskim.  Symboliczny dystans 1963 metrów po więziennym spacerniaku dla uczczenia Żołnierzy Wyklętych przebiegło 40 więźniów. W Chełmie bieg  rozpoczął  Marek Franczak, syn Józefa Franczaka ps. Lalek. W Warszawie w Parku Skaryszewskim w biegu oraz w imprezach jemu towarzyszących wzięło udział ponad 8 tysięcy osób.

Biegacze przebiegli obok pomnika Żołnierzy Radzieckich, który został zasłonięty zasłonił banerem z napisem: „Tu nadal stoi pomnik sowieckich oprawców”. Na banerze został umieszczony napis  „polegli w walce z sowieckim okupantem” oraz sylwetki żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego:

www.tropemwilczym.pl

W Szczecinie bieg rozpoczął się o godz. 11.30 obok Pomnika Czynu Polaków w Parku Kasprowicza – pierwsze wystartowały przedszkolaki, później uczniowie podstawówek a pełny dystans 1963 metrów przebiegli dorośli We Wrocławiu w biegu „Tropem Wilczym” udział wzięło ponad 150 osób. Rozpoczął się on o godzinie 14. 30 w Parku Tysiąclecia.

Fot. Robert Krauz​


Fot. Robert Krauz


Fot. Robert Krauz

 Źródło: niezalezna.pl

 

Magda Piejko
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo