W piątek wieczorem ponad stuletnie kino Rialto w Katowicach było miejscem wyjątkowego, premierowego pokazu płyty DVD z zarejestrowanym widowiskiem patriotycznym „Podziemna Armia Powraca”. Przedsięwzięcie śmiało można nazwać pomnikiem z obrazu i słowa, stworzonym ku czci Żołnierzy Niezłomnych. „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie”, portal niezalezna.pl, „Nowe Państwo” oraz Telewizja Republika są patronami płyty.

Płyta „Podziemna Armia Powraca” powstała  dzięki katowickiemu Stowarzyszeniu Pokolenie. Piosenki wykonane przez Pawła Piekarczyka, Leszka Czajkowskiego, oraz Jerzego Zelnika, oddają atmosferę wczesnych lat powojennych, atmosferę czasu Żołnierzy Wyklętych.
 
Gości, którzy w liczbie ponad dwustu osób przybyli na premierę, powitał dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder, który był współorganizatorem imprezy. Przemysław Miśkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie, podkreślił symboliczność tytułu płyty: – Kiedy zaczynaliśmy pracę nad projektem, to nazwa „Podziemna Armia Powraca” była dla nas bardzo jednoznaczna. Pragnęliśmy przywrócić pamięć o Niezłomnych, którzy zostali skazani na zapomnienie przez komunistów. Z czasem poczułem, że powrót Niezłomnych, powrót podziemnej armii, poza wymiarem symboliczny ma też wymiar bardzo konkretny, wymiar pobudzenia Polaków do wielkiej sprawy, które ma na imię Polska.

Łukasz Kobiela, reżyser wydarzenia, wcześniej określony przez Miśkiewicza jako spirytus movens całości przedsięwzięcia, wspominał historię powstania widowiska.


fot. Stowarzyszenie Pokolenie

Koncert wzbogacony wyświetlanymi klipami na wielkim telebimie przeniósł widzów w czasy po 1944 roku, pokazując zarówno bohaterstwo, jak i zdradę, Niezłomnych żołnierzy i komunistycznych zdrajców, wspaniałe postacie Panien Wyklętych i oprawców z UB. Rozmach widowiska nie pozwala choćby na chwilę odwrócić wzroku od sceny. Widzowie dzięki wymownym wizualizacjom mogli poczuć się momentami, jakby byli w centrum powojennych wydarzeń. Poruszający był utwór „Pamięć”, w którym w nagranym klipie wystąpił Włodzimierz Kapczyński więzień okresu stalinowskiego, który był również internowany w stanie wojennym.


fot. Stowarzyszenie Pokolenie

Po pokazie nagranego widowiska na scenę weszli artyści Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk i Jerzy Zelnik. Dali koncert zakończony owacjami na stojąco i głośnymi okrzykami: „Cześć i chwała bohaterom” oraz „Precz komuną”. Na sali obecni byli zarówno kombatanci ze Światowego Związku Armii Krajowej, jak i bohaterowie okresu Solidarności, a wśród nich przywódca strajku na kopalni Wujek, Stanisław Płatek, oraz występujący w wizualizacjach Andrzej Rozpłochowski - jeden z najbardziej radykalnych przywódców związku i więzień polityczny z lat 80. Gośćmi pokazu byli też członkowie grup rekonstrukcyjnych, m.in. „Berliner Mauer” i „Chwała Bohaterom – Pamięć i Rekonstrukcja”. Warto zwrócić uwagę na fakt, że na publiczności było dużo młodych Polaków. Bynajmniej nie zebranych w tym miejscu w ramach obowiązkowych zajęć szkolnych.


fot. Stowarzyszenie Pokolenie


fot. Stowarzyszenie Pokolenie


fot. Stowarzyszenie Pokolenie

„Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie”, niezalezna.pl, „Nowe Państwo” oraz Telewizja Republika są patronami płyty „Podziemna Armia Powraca”.
 

Płyta w promocyjnej cenie 32 zł 90 gr do nabycia na www.pokolenie.org.pl. Zamówienia telefoniczne 32 2090002. Informacje oraz sprzedaż Michał Szczepański 737568597 email: wydawnictwo@pokolenie.org.pl