Komorowski gasił strajki opozycji w PRL

  

„Po marcu 1981 r. jeździłem na spotkania do zakładów jako gaszący strajki” – przyznaje prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie-rzece „Zwykły polski los”. Fragment ten ujawnia "Gazeta Polska Codziennie". Premierę książki Komorowskiego zaplanowano na 4 marca br. Trzy dni później odbędzie się konwencja wyborcza kandydata PO.

Obszerny wywiad-rzeka, który z Bronisławem Komorowskim przeprowadził jego znajomy Jan Skórzyński, ma się ukazać w najbliższą środę, ale już wzbudza mnóstwo kontrowersji. Kilka dni temu wyszło na jaw, że w książce polityk chwali się, iż w październiku 1989 r., gdy był dyrektorem w Urzędzie Rady Ministrów, nasłał milicję na opozycjonistów okupujących Dworzec Główny w Katowicach. Dziennik „Fakt” ujawnił fragment, w którym obecny prezydent opowiada o sytuacji, gdy od Adama Słomki, przyszłego posła KPN, usłyszał, że demonstranci żądają wycofania wojsk sowieckich z Polski. Komorowski odpowiedział mu: „Co ty pie...lisz? Myślisz, że z powodu waszego protestu na dworcu Ruscy wyjdą z Polski?”.

Jak dowiedział się portal Niezależna.pl, w „Zwykłym polskim losie” jest kolejny wątek, który może poważnie zaszkodzić wizerunkowi Komorowskiego jako polityka ugodowego. Cytowaliśmy jego wspomnienia z grudnia 1972 r., gdy polityk wspólnie z kolegami szykował zamach na przypadkowego milicjanta. „Miałem wykonać zamach, zostawić na miejscu kartkę z informacją, że to jest odwet za zamordowanie robotników podczas rewolucji grudniowej, a potem porzucić broń w wybranym grobowcu na cmentarzu ewangelickim i opłotkami uciec na Koło (osiedle w Warszawie – red.)” – relacjonuje Bronisław Komorowski. Broń została już zakupiona, a zabójcą miał być właśnie obecny lider PO. Ostatecznie próbie zamachu zapobiegła mama jednego z kolegów – broń została zniszczona. Komorowski opowiada, że gdy pochwalił się swoimi planami Antoniemu Macierewiczowi, ten zerwał kontakt z całą grupą.

„Codzienna” dotarła do kolejnych wspomnień, które stawiają obecnego prezydenta w złym świetle. Chodzi o rok 1981 r. i sytuację, która z kolei – według słów samego Komorowskiego – pokazuje go jako osobę niezwykle ugodowo nastawioną do PRL-owskiej dyktatury. Przywołuje w nich okres, gdy pracował w Ośrodku Badań Społecznych przy Komisji Krajowej „Solidarności”.

Jak opowiada Komorowski „jeździł na spotkania do zakładów jako prelegent”. – Z jednej strony w przekonaniu, że organizujemy walkę z komunizmem, z drugiej – np. po marcu 1981 r.– jako gaszący strajki. No bo przecież wizja interwencji sowieckiej była bardzo realna, więc trzeba było przekonywać ludzi – relacjonuje prezydent i przytacza anegdotę z tego okresu:
- Mówiłem: „Panowie, musimy się zachowywać odpowiedzialnie, rozsądnie, bo inaczej wejdą”. Na to jeden z robotników: „Panie student, przecież nie o to chodzi, żeby nie weszli, tylko żeby wyszli!” – wspomina Komorowski.

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie".
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Debata obnażyła prawdziwą twarz Konfederacji! Analiza nie pozostawia złudzeń: To „walenie w PiS”

zdjęcie ilustracyjne / konfederacja.eu, mat. pras.

  

Z raportu analityka portalu politykawsieci.pl, wynika, że przekaz w wykonaniu polityków Konfederacji opiera się na ataku na Prawo i Sprawiedliwość. Statystyki jednoznacznie wskazują na to, że w zasadzie cały przekaz generowany przez profile wspierające Konfederację w mediach społecznościowych skoncentrowany był na frontalnym ataku na Prawo i Sprawiedliwość.

Na antenie TVP1 i TVP Info wyemitowana została debata wyborczą komitetów wyborczych startujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Cała debata podzielona była na pięć bloków tematycznych. Choć w zgodnej opinii komentatorów, emocje w trakcie debaty nie sięgały zenitu, a przebieg całości był dość przewidywalny, okazuje się, że właśnie przy tej okazji na jaw wyszły prawdziwe intencje Konfederacji.
 
[polecam:https://niezalezna.pl/272770-starcie-kandydatow-na-ostatniej-prostej-przed-wyborami-debata-wybory-polakow]

Co ciekawe, sama debata w mediach społecznościowych nie wzbudziła zbyt dużego zainteresowania. Z analizy portalu politykawsieci.pl wynika, że na wszelkie możliwe sposoby, próbowano wykorzystać ją w szeregach Konfederacji.

Zwrócił na to uwagę Michał Rachoń:

„Debata została głównie wykorzystana przez profile wspierające partię #Konfederacja do promocji #Bosak oraz dużej krytyki posłanki #PiS #Wiśniewska, inni kandydaci praktycznie niezauważeni w social media”.
- czytamy w raporcie.

Najbardziej intrygujące są jednak dane dotyczące ostatnich 24 godzin w mediach społecznościowych, a konkretnie istnej fali promocji Konfederacji. Tymczasem okazuje się, że generowana na profilach treść praktycznie w 100 procentach ograniczała się wyłącznie do krytyki Prawa i Sprawiedliwości.

W ten sposób Konfederacja obnażyła swoją prawdziwą twarz, jednoznacznie pokazując, że jej głównym celem zdaje się być próba odebrania głosów Prawu i Sprawiedliwości.

Zwracał na to uwagę prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Katarzyną Gójską w „Sygnałach Dnia”

Popieranie takich formacji jak Konfederacja to w gruncie rzeczy popieranie Koalicji Europejskiej czyli Platformy Obywatelskiej. To zabiera głosy nam, te głosy może nic nie będą znaczyły i będą tworzyły strefę, która nie jest zdolna do koalicji i ułatwi sytuację totalnym opozycjonistom, z którymi tak ciężko musimy walczyć.
- powiedział dzisiaj w "Sygnałach Dnia" Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.  
 [polecam:https://niezalezna.pl/272831-zapytano-prezesa-pis-o-szanse-na-koalicje-z-konfederacja-to-formacja-prorosyjska]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl