Kultura w hołdzie Niezłomnym

  

Obecność Żołnierzy Niezłomnych w pamięci zbiorowej Polaków to sprawa ostatnich lat. Z prawdziwą eksplozją różnych działań podejmowanych oddolnie, społecznie, mamy do czynienia od czasu ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Czczenie ich pamięci 1 marca stało się Jego testamentem realizowanym coraz intensywniej i szerzej – mówi „Codziennej” Anna Żochowska, prezes Fundacji „Sztafeta”. Niemal w każdym miejscu w kraju Polacy oddadzą hołd Niezłomnym.

Data 1 marca wbiła się w kalendarz ważnych obchodów. W ostatniej nieomal chwili, kiedy jest jeszcze szansa na spotkanie nielicznych żyjących weteranów walk. I my tych ludzi spotykamy na koncertach, bo dla nich usłyszenie piosenek, które sami śpiewali kiedyś w lesie, teraz, po siedemdziesięciu latach, i to wykonywanych z werwą i zapałem przez młodych ludzi jest niezwykle wzruszające. – Podchodzą i dziękują za przywrócony ślad młodości – mówi Żochowska, wspominając koncerty Garwolińskiego Teatru Muzycznego „Od Czapy”, promujące płytę „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych”. Grupa artystów wystąpi 1 marca o godz. 20 w Powiatowym Domu Kultury w Otwocku przy ul. Poniatowskiego 10. Wstęp na koncert jest wolny.

W najbliższy piątek 27 lutego o godz. 18 w Katowicach w Kinoteatrze Rialto przy ul. Świętego Jana 24 odbędzie się promocyjny pokaz zarejestrowanego na DVD widowiska „Podziemna Armia Powraca”. Po pokazie krótki koncert w wykonaniu Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka i Jerzego Zelnika.

W Warszawie w sali teatralnej kościoła Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim 3 już 28 lutego odbędzie się o godz. 18 premiera filmu dokumentalnego „Odkrywanie kart historii warszawskiej Pragi”, po której odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. W Warszawie w klubie Palladium 1 marca 2015 r. o godz. 19.30 odbędzie się wielki koncert „Panny Wyklęte”. Zagrają i zaśpiewają Dariusz Malejonek, zespoł Maleo Reggae Rockers oraz znakomite piosenkarki, m.in. Kasia Kowalska, Halina Mlynkova i Marika. Bezpłatne wejściówki można pobrać ze Strefy Edukacyjnej IPN na Facebooku. W Warszawie czynne będą wystawy: plenerowa „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego” oraz „Milcząc, wołają”. Pierwszą można będzie zobaczyć przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 od 26 lutego do 13 kwietnia. Drugą w centrum edukacyjnym IPN‑u „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) od 27 lutego do 26 marca. Warto z pewnością zobaczyć wystawę makiet projektów pomnika rotmistrza Pileckiego, nagrodzonych w konkursie warszawskiego ratusza – również w stołecznym centrum edukacyjnym IPN‑u. Można ją oglądać od 26 lutego do 9 marca.

We Włocławku 3 marca o godz. 12 w Centrum Kultury Browar „B” zostanie otwarta wystawa poświęcona żołnierzom i rozpocznie się koncert Andrzeja Kołakowskiego. W Radomsku w Miejskim Domu Kultury przy ul. Brzeźnickiej 5 odbędzie się 28 lutego o godz. 18 spektakl Miejskiego Teatru Źródło „Do winy się nie poczuwam…”. W Ossowie również 28 lutego w Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej przy ul. Matarewicza 148 o godz. 17 odbędzie się projekcja filmu „Kwatera Ł”, a o godz. 18.15 projekcja filmu „Tropem Wyklętych”. W Lublinie 1 marca w Kościele Garnizonowym przy al. Racławickich 20 o godz. 13 odbędzie się koncert „Polsko święta! Polsko wieczna!”. Wstęp wolny. W Domu Ludowym w Iwoniczu od 1 marca zwiedzać będzie można wystawę poświęconą pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego.

W przygotowanie obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych jak zwykle czynnie włączyły się kluby „Gazety Polskiej” z całego kraju. Na przykład 2 marca w Domu Kultury w Kętach przy ul. Żwirki i Wigury 2A po prelekcji, która rozpocznie się o godz. 13, wystąpi zespół Forteca. W Zielonce 8 marca klub zorganizował pokaz filmów dokumentalnych Aliny Czerniakowskiej poświęconych Żołnierzom Niezłomnym. Projekcje rozpoczną się o godz. 19 w sali widowiskowej Ośrodka kultury i Sportu przy ul. Łukasińskiego 1/3.

Szczegóły nt. spotkań organizowanych przez kluby na stronie www.klubygazetypolskiej.pl.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Niesiołowski, bohater seksafery korupcyjnej, uderza w Kościół. Za "krycie pedofilów"

/ Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Według prokuratury, materiał dowodowy "wskazuje na to, że Stefan Niesiołowski w związku ze sprawowaną funkcją posła w okresie od stycznia 2013 r. do końca 2015 r. wielokrotnie przyjmował korzyści osobiste w postaci usług seksualnych, w zamian za działania na rzecz spółek należących do zaprzyjaźnionych z nim biznesmenów”. Politykowi nie przeszkadza to atakować Kościoła - ostatnio zrobił to w rozmowie z Jackiem Żakowskim w Superstacji.

Najpierw red. Żakowski próbował zadać Niesiołowskiemu pytanie o aferę, której jest głównym bohaterem. Polityk nie chciał jednak na ten temat rozmawiać. Ograniczył się jedynie do ataku na Grzegorza Schetynę:

Już mówiłem o tym i nie mam nic więcej do dodania. Od spraw procesu jest mój pełnomocnik. On odpowiada na wszystkie pytania. Mi jest niezręcznie prowadzić polemikę na ten temat. Ja nie widzę powodu, żebym się bronił przed pomówieniami, opluwaniem, obrzygiwaniem.

Niesiołowski ogłosił też, że nie będzie kandydował w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Ja mam 75 lat. Co ja mam do śmierci kandydować ? To byłbym najstarszym posłem. Ja już wcześniej mówiłem, że nie będę kandydował. Ale to nie jedyny powód. Drugi jest taki, że nie mam skąd kandydować. Gdzie ja pójdę ? Do tego pana, o którym rozmawiamy [Schetyny - przyp. Niezalezna.pl]? A drugi Pan to Kaczyński, który bardzo by się zdziwił. Jaką ma Pan jeszcze listę inną? [...] Nie sądzę, żeby Wiosna była spragniona mojej osoby. Jeszcze jest lista Zandberga. A także lista Winnicki, Godek, Mikke. Widzi Pan mnie w tym towarzystwie?

Ale główny ładunek jadu Niesiołowski zużył na Kościół katolicki. Pytany o ten temat przez Żakowskiego, bohater seksafery wypalił:

To, co wyprawia Kościół w ogromny stopniu hierarchowie, biskupi to jedna wielka hańba. Ta konferencja, Jędraszewski, Gądecki, ci biskupi, którzy uciekają przed dziennikarzami. To krycie pedofilów. Ten Głódź, który mówi Pani maltretowanej przez Jankowskiego, że spotkała ją nieprzyjemność. Nieprzyjemność to by ją spotkała, gdyby jej długopis ukradli.

Na tym plucie Niesiołowskiego się nie skończyło. Polityk stwierdził:

To nie Kościół. A teraz widzę twarz Jędraszewskiego, Hozera, Dziwisza i tych innych. To są twarze ludzi, którzy są zaprzeczeniem tego, za co Pan Jezus umarł na krzyżu. [...]  No może wierzą w jakiegoś Boga. Tak jak Indianie wierzą w totemy i  figurki, ale nie wierzą w podstawową prawdę. Ja nie przypominam sobie  żadnego fragmentu ewangelii, w którym byłby cień tolerancji dla pedofilii, natomiast jest tam bardzo dużo o miłości nieprzyjaciół. A oni popierają PiS. Popierają dyktaturę w Polsce. Nie mają zrozumienia dla krzywdy. Nie poparli tych biednych inwalidów protestujących w Sejmie.  Nie poparli ludzi prześladowanych, dobrego słowa nie powiedzieli o uchodźcach. W tych kłamstwach smoleńskich uczestniczyli bez przerwy.  Machali tymi krzyżami wokół PiS. Zapisali haniebny rozdział i to jest niestety mój Kościół.

Stefan Niesiołowski - niegdyś polityk Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego - ma podobne pomysły jak posłanka Scheuring-Wielgus

Papież powinien rozwiązać cały episkopat. Tak jak w Chile. Wyrzucić Rydzyka z Polski, żeby przestał szkodzić Polsce i Kościołowi. Nie wiem, dlaczego nie robi tego Franciszek. Były jakieś apele. Czy on jest źle informowany, czy on nie chce? Więc jest mi trudno, ale intuicja mi mówi, że biskup Gądecki powinien się poddać do dymisji. On się na to  stanowisko nie nadaje.

Pod koniec stycznia do Sejmu wpłynął wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu Niesiołowskiemu. Prokuratura Krajowa poinformowała, że prokurator zamierza postawić posłowi PSL-UED zarzuty popełnienia przestępstwa o charakterze korupcyjnym. Według prokuratury, materiał dowodowy "wskazuje na to, że Stefan Niesiołowski w związku ze sprawowaną funkcją posła w okresie od stycznia 2013 r. do końca 2015 r. wielokrotnie przyjmował korzyści osobiste w postaci usług seksualnych, w zamian za działania na rzecz spółek należących do zaprzyjaźnionych z nim biznesmenów”.

W związku ze sprawą zostali zatrzymani przedsiębiorcy Bogdan W., Wojciech K. i Krzysztof K. Bogdanowi W. i Wojciechowi K. prokurator przedstawił "zarzut dotyczący udzielenia posłowi na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Stefanowi Niesiołowskiemu, co najmniej trzydziestokrotnie korzyści osobistej". Podejrzani mieli organizować i opłacać usługi seksualne "świadczone przez kobiety trudniące się zawodowo lub okazjonalnie prostytucją". Zostali oni aresztowani na trzy miesiące.

Wobec trzeciego z mężczyzn - Krzysztofa K., któremu prokuratura zarzuciła, że w 2015 r. wielokrotnie ułatwił uprawianie prostytucji poprzez ustalanie terminów i miejsc spotkań z klientami, a także organizowanie środka transportu do miejsca świadczenia usług - prokurator zastosował środki o charakterze wolnościowym w postaci policyjnego dozoru i zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Zdaniem śledczych celem działania biznesmenów było pozyskanie przychylności posła w odniesieniu do podejmowanych przez nich przedsięwzięć, w tym o charakterze gospodarczym, i doprowadzenia do podjęcia przez posła osobistych działań polegających m.in. na wywarciu wpływu na ustaloną osobę, w celu zawarcia umów z podmiotami wskazanymi przez Bogdana W.

Według prokuratury należące do nich spółki, działające wcześniej w branży restauracyjno-hotelarskiej, "uzyskały intratne kontrakty na dostawy miału węglowego i fosforytów dla Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA". Bogdanowi W. i Wojciechowi K. grozi kara pozbawienia wolności do lat 8, natomiast Krzysztofowi K. - do lat 5.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Superstacja, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl