Obecność Żołnierzy Niezłomnych w pamięci zbiorowej Polaków to sprawa ostatnich lat. Z prawdziwą eksplozją różnych działań podejmowanych oddolnie, społecznie, mamy do czynienia od czasu ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Czczenie ich pamięci 1 marca stało się Jego testamentem realizowanym coraz intensywniej i szerzej – mówi „Codziennej” Anna Żochowska, prezes Fundacji „Sztafeta”. Niemal w każdym miejscu w kraju Polacy oddadzą hołd Niezłomnym.

Data 1 marca wbiła się w kalendarz ważnych obchodów. W ostatniej nieomal chwili, kiedy jest jeszcze szansa na spotkanie nielicznych żyjących weteranów walk. I my tych ludzi spotykamy na koncertach, bo dla nich usłyszenie piosenek, które sami śpiewali kiedyś w lesie, teraz, po siedemdziesięciu latach, i to wykonywanych z werwą i zapałem przez młodych ludzi jest niezwykle wzruszające. – Podchodzą i dziękują za przywrócony ślad młodości – mówi Żochowska, wspominając koncerty Garwolińskiego Teatru Muzycznego „Od Czapy”, promujące płytę „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych”. Grupa artystów wystąpi 1 marca o godz. 20 w Powiatowym Domu Kultury w Otwocku przy ul. Poniatowskiego 10. Wstęp na koncert jest wolny.

W najbliższy piątek 27 lutego o godz. 18 w Katowicach w Kinoteatrze Rialto przy ul. Świętego Jana 24 odbędzie się promocyjny pokaz zarejestrowanego na DVD widowiska „Podziemna Armia Powraca”. Po pokazie krótki koncert w wykonaniu Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka i Jerzego Zelnika.

W Warszawie w sali teatralnej kościoła Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim 3 już 28 lutego odbędzie się o godz. 18 premiera filmu dokumentalnego „Odkrywanie kart historii warszawskiej Pragi”, po której odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. W Warszawie w klubie Palladium 1 marca 2015 r. o godz. 19.30 odbędzie się wielki koncert „Panny Wyklęte”. Zagrają i zaśpiewają Dariusz Malejonek, zespoł Maleo Reggae Rockers oraz znakomite piosenkarki, m.in. Kasia Kowalska, Halina Mlynkova i Marika. Bezpłatne wejściówki można pobrać ze Strefy Edukacyjnej IPN na Facebooku. W Warszawie czynne będą wystawy: plenerowa „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego” oraz „Milcząc, wołają”. Pierwszą można będzie zobaczyć przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 od 26 lutego do 13 kwietnia. Drugą w centrum edukacyjnym IPN‑u „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) od 27 lutego do 26 marca. Warto z pewnością zobaczyć wystawę makiet projektów pomnika rotmistrza Pileckiego, nagrodzonych w konkursie warszawskiego ratusza – również w stołecznym centrum edukacyjnym IPN‑u. Można ją oglądać od 26 lutego do 9 marca.

We Włocławku 3 marca o godz. 12 w Centrum Kultury Browar „B” zostanie otwarta wystawa poświęcona żołnierzom i rozpocznie się koncert Andrzeja Kołakowskiego. W Radomsku w Miejskim Domu Kultury przy ul. Brzeźnickiej 5 odbędzie się 28 lutego o godz. 18 spektakl Miejskiego Teatru Źródło „Do winy się nie poczuwam…”. W Ossowie również 28 lutego w Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej przy ul. Matarewicza 148 o godz. 17 odbędzie się projekcja filmu „Kwatera Ł”, a o godz. 18.15 projekcja filmu „Tropem Wyklętych”. W Lublinie 1 marca w Kościele Garnizonowym przy al. Racławickich 20 o godz. 13 odbędzie się koncert „Polsko święta! Polsko wieczna!”. Wstęp wolny. W Domu Ludowym w Iwoniczu od 1 marca zwiedzać będzie można wystawę poświęconą pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego.

W przygotowanie obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych jak zwykle czynnie włączyły się kluby „Gazety Polskiej” z całego kraju. Na przykład 2 marca w Domu Kultury w Kętach przy ul. Żwirki i Wigury 2A po prelekcji, która rozpocznie się o godz. 13, wystąpi zespół Forteca. W Zielonce 8 marca klub zorganizował pokaz filmów dokumentalnych Aliny Czerniakowskiej poświęconych Żołnierzom Niezłomnym. Projekcje rozpoczną się o godz. 19 w sali widowiskowej Ośrodka kultury i Sportu przy ul. Łukasińskiego 1/3.

Szczegóły nt. spotkań organizowanych przez kluby na stronie www.klubygazetypolskiej.pl.