Ekumeniczna modlitwa za Ukrainę. W intencji braterstwa między Polakami a Ukraińcami

Magdalena Piejko

Kierowniczka działu „Kultura” w „Gazecie Polskiej”. Związana także z telewizją Republika, gdzie wydaje m.in. program „10.04.2010. FAKTY”.

Kontakt z autorem

  

Do 1 marca w kościele ojców Dominikanów przy ul. Freta w Warszawie można oglądać wystawę ikon pt. „Modlitwa za Ukrainę”, powstałych w zeszłym roku w Kijowie i nawiązujących do tragicznych wydarzeń na Majdanie. Wystawie będzie towarzyszyć cykl modlitw za ofiary poległe podczas walk na Majdanie i trwającej do dziś wojny na wschodzie kraju, a także w intencji braterstwa między Polakami a Ukraińcami.  

Inicjatorami wydarzenia jest Sergij Dmitriew – ojciec ukraińskiego kościoła prawosławnego cerkwii kijowskiej, który rok temu, pod koniec listopada, zorganizował plener zatytułowany „Miłosierdzie w Ikonie”. Wzięli w nim udział artyści z Polski, Słowacji, Litwy, Francji i Ukrainy; teraz możemy oglądać ich przejmujące prace także w Polsce. Współorganizatorami wystawy są dwie polskie pracownie ikon – Pracownia św. Łazarza z Opola oraz działające przy kościele Dominikanów na Służewcu Studium Chrześcijańskiego Wschodu.

- Kwestia integralności terytorialnej jest dla nas niezwykle istotna, nie można oddać tego, o co przez wieki walczyli nasi dziadowie - brzmi fragment notki dołączonej do jednej z ikon pokazywanych na wystawie, przedstawiających bohatera Niebiańskiej Sotni, poległego w czasie Majdanu Białorusina Michaiła Żyzniewskiego. - Dzisiaj, kiedy nasz wróg wbija nam nóż w plecy, troska o naszą kulturę powinna stać się naszym podstawowym zadaniem – napisał autor obrazu Pyłyp Jarmoła.

- Te ikony zostaną przekazane szpitalom w Polsce, które opiekują się rannymi z Majdanu – mówi portalowi niezalezna.pl Anita Szymborska, współorganizatorka wystawy. Na Ukrainie jest coraz gorzej, robimy, co możemy, poza modlitwą staramy się zorganizować wakacje dla dzieci uchodźców oraz rodzin żołnierzy ukraińskich walczących na Wschodzie - podkreśliła.

 – Świat o nich zupełnie milczy, a oni wciąż tam giną, to, co możemy zrobić, to przynajmniej się za nich pomodlić - mówiła podczas dzisiejszej uroczystości Karolina, studentka ostatniego roku kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego.Przed uroczystym otwarciem wystawy odśpiewano Mszę Świętą o Miłosierdzie Boże dla Ukrainy. Uroczysty śpiew chóru środowisk dominikańskich poprowadził Paweł Bębenek. Po mszy księża ukraińscy odprawili panichidę - prawosławne nabożeństwo o Miłosierdzie Boże dla zmarłych. – Dziękujemy wszystkim Polakom za wszelką pomoc i modlitwę mówił w wypełnionym po brzegi kościele św. Jacka ojciec Sergij Dmitriew. Do Warszawy specjalnie z tej okazji przyjechał m.in. także dyrektor Departamentu Stosunków Zewnętrznych cerkwii ukraińskiej arcybiskup Hilarion i archimandryta Kirion.

W najbliższą niedzielę o godz. 18 w cerkwii greckokatolickiej Zaśnięcia NMP przy ul. Miodowej w Warszawie odbędzie się kolejna ekumeniczna msza święta w intencji ofiar tragicznych wydarzeń na Ukrainie oraz pokoju.

Wystawę w kościele św. Jacka przy ul. Freta będzie natomiast można oglądać do 1 marca.fot. Magdalena Piejko
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Przewrócona cysterna blokuje A1

/ SD pictures

  

Przewrócona cysterna - prawdopodobnie z niebezpieczną substancją - blokuje przejazd w kierunku Katowic na autostradzie A1 pomiędzy węzłami Łódź Północ i Brzeziny w woj. łódzkim.

Jak poinformował Karol Barcicki z Punktu Informacji Drogowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, cysterna przewoziła prawdopodobnie niebezpieczną substancję. Do wypadku doszło w piątek ok. godz. 13.

Na razie brak informacji o objazdach; przewiduje się, że utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl