Ekumeniczna modlitwa za Ukrainę. W intencji braterstwa między Polakami a Ukraińcami

Magdalena Piejko

Kierowniczka działu „Kultura” w „Gazecie Polskiej”. Związana także z telewizją Republika, gdzie wydaje m.in. program „10.04.2010. FAKTY”.

Kontakt z autorem

  

Do 1 marca w kościele ojców Dominikanów przy ul. Freta w Warszawie można oglądać wystawę ikon pt. „Modlitwa za Ukrainę”, powstałych w zeszłym roku w Kijowie i nawiązujących do tragicznych wydarzeń na Majdanie. Wystawie będzie towarzyszyć cykl modlitw za ofiary poległe podczas walk na Majdanie i trwającej do dziś wojny na wschodzie kraju, a także w intencji braterstwa między Polakami a Ukraińcami.  

Inicjatorami wydarzenia jest Sergij Dmitriew – ojciec ukraińskiego kościoła prawosławnego cerkwii kijowskiej, który rok temu, pod koniec listopada, zorganizował plener zatytułowany „Miłosierdzie w Ikonie”. Wzięli w nim udział artyści z Polski, Słowacji, Litwy, Francji i Ukrainy; teraz możemy oglądać ich przejmujące prace także w Polsce. Współorganizatorami wystawy są dwie polskie pracownie ikon – Pracownia św. Łazarza z Opola oraz działające przy kościele Dominikanów na Służewcu Studium Chrześcijańskiego Wschodu.

- Kwestia integralności terytorialnej jest dla nas niezwykle istotna, nie można oddać tego, o co przez wieki walczyli nasi dziadowie - brzmi fragment notki dołączonej do jednej z ikon pokazywanych na wystawie, przedstawiających bohatera Niebiańskiej Sotni, poległego w czasie Majdanu Białorusina Michaiła Żyzniewskiego. - Dzisiaj, kiedy nasz wróg wbija nam nóż w plecy, troska o naszą kulturę powinna stać się naszym podstawowym zadaniem – napisał autor obrazu Pyłyp Jarmoła.

- Te ikony zostaną przekazane szpitalom w Polsce, które opiekują się rannymi z Majdanu – mówi portalowi niezalezna.pl Anita Szymborska, współorganizatorka wystawy. Na Ukrainie jest coraz gorzej, robimy, co możemy, poza modlitwą staramy się zorganizować wakacje dla dzieci uchodźców oraz rodzin żołnierzy ukraińskich walczących na Wschodzie - podkreśliła.

 – Świat o nich zupełnie milczy, a oni wciąż tam giną, to, co możemy zrobić, to przynajmniej się za nich pomodlić - mówiła podczas dzisiejszej uroczystości Karolina, studentka ostatniego roku kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego.Przed uroczystym otwarciem wystawy odśpiewano Mszę Świętą o Miłosierdzie Boże dla Ukrainy. Uroczysty śpiew chóru środowisk dominikańskich poprowadził Paweł Bębenek. Po mszy księża ukraińscy odprawili panichidę - prawosławne nabożeństwo o Miłosierdzie Boże dla zmarłych. – Dziękujemy wszystkim Polakom za wszelką pomoc i modlitwę mówił w wypełnionym po brzegi kościele św. Jacka ojciec Sergij Dmitriew. Do Warszawy specjalnie z tej okazji przyjechał m.in. także dyrektor Departamentu Stosunków Zewnętrznych cerkwii ukraińskiej arcybiskup Hilarion i archimandryta Kirion.

W najbliższą niedzielę o godz. 18 w cerkwii greckokatolickiej Zaśnięcia NMP przy ul. Miodowej w Warszawie odbędzie się kolejna ekumeniczna msza święta w intencji ofiar tragicznych wydarzeń na Ukrainie oraz pokoju.

Wystawę w kościele św. Jacka przy ul. Freta będzie natomiast można oglądać do 1 marca.fot. Magdalena Piejko
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Jest reakcja rzecznik PiS na obelżywe słowa szefa MSZ Izraela. Mazurek przypomniała fakty

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

"Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – tysiące Polaków otrzymało to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie" - przypomniała za pośrednictwem Twittera rzecznik prasowa Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

Dzisiaj przed południem premier Mateusz Morawiecki poinformował o odwołaniu wizyty polskiej delegacji na szczyt V4 w Izraelu.

[polecam:https://niezalezna.pl/259352-szczyt-v4-w-izraelu-odwolany-powod-interweniowal-premier-polski]

Taka decyzja to skutek tego, że wczoraj p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz, odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi izraelskiego rządu stwierdził:

Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (były premier Izraela), któremu Polacy zamordowali ojca, "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych".

Po tej wypowiedzi do polskiego MSZ została wezwana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl