​Zakazanie strajku niedopuszczalne

  

Sąd okręgowy w Gliwicach orzekł, że strajk prowadzony w pięciu kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest nielegalny.  – Czekamy na oficjalne pismo. Kiedy je otrzymamy, nasi prawnicy się do niego odniosą – powiedział Łukasz Karczmarzyk z biura prasowego śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. 
 
Tymczasem dr Małgorzata Kurzynoga, adiunkt z Zakładu Europejskiego i Zbiorowego Prawa Pracy Uniwersytetu Łódzkiego mówi, że obecnie brak jest przepisów, na podstawie których można byłoby wydać sądowy zakaz strajku.
 
Oczywiście jest możliwość ustanowienia takiej regulacji, ale musiałaby być ona zgodna z Konstytucją oraz prawem międzynarodowym. Komitet Wolności Związkowej za dopuszczalne uznaje sądowe zawieszenie prawa do strajku wyłącznie w administracji publicznej i tylko dla pracowników sprawujących władzę w imieniu państwa oraz w usługach zasadniczych (tzn. takich, w których przerwa w funkcjonowaniu stanowiłaby zagrożenie dla życia, bezpieczeństwa osobistego lub zdrowia wszystkich lub części mieszkańców kraju), a także ze względu na poważną sytuację kryzysową w kraju (bezpieczeństwo narodowe lub zdrowie publiczne). Przy czym, generalny zakaz strajkowania z uwagi na poważną sytuację kryzysową w kraju mógłby nastąpić tylko na ograniczony okres czasu. Ponadto, pożądane byłoby, aby sądem właściwym był sąd pracy – tłumaczy Kurzynoga.
 
Nie ma jeszcze pisemnej decyzji sądu w sprawie strajku w JSW, jednak dr Kurzynoga podkreśla, że zakazanie strajku jako zabezpieczenie roszczenia docelowego w drodze postanowienia sądu cywilnego na podstawie art. 730(1) oraz 755 § 1 k.p.c jest niedopuszczalne.
 
Ograniczenie prawa do strajku musi być bowiem zgodne z art. 59 ust. 3 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP oraz nie może stanowić naruszenia wiążącego przez Polskę prawa międzynarodowego. Tymczasem zakaz strajku wydany na podstawie art. 730(1) i 755 § 1 k.p.c., stanowi naruszenie istoty prawa do strajku ponieważ w ten sposób można zakazać każdej akcji strajkowej. Zakaz strajku wydawany jest bowiem na czas nieokreślony, na posiedzenie niejawnym w oparciu o argumenty strony pracodawczej z pominięciem związku zawodowego. Ponadto, zakazanie strajku w powyższym trybie wydaje się sprzeczne z ratyfikowaną przez Polskę Konwencją 87/1948 MOP, z której wyprowadzane jest prawo do strajku – wyjaśnia adiunkt.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: solidarnosc.org.pl,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Oświęcim: wiosną parking wielopoziomowy przy dworcu

/ https://oswiecim.pl/

  

Wiosną przyszłego roku gotowy będzie parking wielopoziomowy park and ride, który samorząd Oświęcimia wznosi tuż przy miejscowym dworcu kolejowym. Budowa jest już na ukończeniu: trwają prace przy jego elewacji i wewnątrz budynku – podał oświęcimski magistrat.

Parking pomieści 300 miejsc dla samochodów, kilkadziesiąt dla rowerów, skuterów i motocykli, a także toalety.

Przedsięwzięcie, które obok budowy parkingu obejmowało również wyburzenie dawnego hotelu „Glob”, kosztuje ponad 19,4 mln zł. Miasto pozyskało na tę inwestycję dofinansowanie unijne w wysokości 14,3 mln zł.

Budowa przez samorząd Oświęcimia parkingu wiąże się z planami spółki PKP SA, która kończy budowę dworca kolejowego w tym mieście oraz modernizuje linie kolejowe w kierunku Krakowa i Czechowic-Dziedzic.

Nowy dworzec kolejowy powstaje w miejscu dawnego, który wyburzono. Rozbiórka ruszyła rok temu. PKP SA planuje, że otwarcie nowego dworca nastąpi wiosną przyszłego roku. Koszt inwestycji to ok. 16,5 mln zł. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl