​Zakazanie strajku niedopuszczalne

  

Sąd okręgowy w Gliwicach orzekł, że strajk prowadzony w pięciu kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest nielegalny.  – Czekamy na oficjalne pismo. Kiedy je otrzymamy, nasi prawnicy się do niego odniosą – powiedział Łukasz Karczmarzyk z biura prasowego śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. 
 
Tymczasem dr Małgorzata Kurzynoga, adiunkt z Zakładu Europejskiego i Zbiorowego Prawa Pracy Uniwersytetu Łódzkiego mówi, że obecnie brak jest przepisów, na podstawie których można byłoby wydać sądowy zakaz strajku.
 
Oczywiście jest możliwość ustanowienia takiej regulacji, ale musiałaby być ona zgodna z Konstytucją oraz prawem międzynarodowym. Komitet Wolności Związkowej za dopuszczalne uznaje sądowe zawieszenie prawa do strajku wyłącznie w administracji publicznej i tylko dla pracowników sprawujących władzę w imieniu państwa oraz w usługach zasadniczych (tzn. takich, w których przerwa w funkcjonowaniu stanowiłaby zagrożenie dla życia, bezpieczeństwa osobistego lub zdrowia wszystkich lub części mieszkańców kraju), a także ze względu na poważną sytuację kryzysową w kraju (bezpieczeństwo narodowe lub zdrowie publiczne). Przy czym, generalny zakaz strajkowania z uwagi na poważną sytuację kryzysową w kraju mógłby nastąpić tylko na ograniczony okres czasu. Ponadto, pożądane byłoby, aby sądem właściwym był sąd pracy – tłumaczy Kurzynoga.
 
Nie ma jeszcze pisemnej decyzji sądu w sprawie strajku w JSW, jednak dr Kurzynoga podkreśla, że zakazanie strajku jako zabezpieczenie roszczenia docelowego w drodze postanowienia sądu cywilnego na podstawie art. 730(1) oraz 755 § 1 k.p.c jest niedopuszczalne.
 
Ograniczenie prawa do strajku musi być bowiem zgodne z art. 59 ust. 3 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP oraz nie może stanowić naruszenia wiążącego przez Polskę prawa międzynarodowego. Tymczasem zakaz strajku wydany na podstawie art. 730(1) i 755 § 1 k.p.c., stanowi naruszenie istoty prawa do strajku ponieważ w ten sposób można zakazać każdej akcji strajkowej. Zakaz strajku wydawany jest bowiem na czas nieokreślony, na posiedzenie niejawnym w oparciu o argumenty strony pracodawczej z pominięciem związku zawodowego. Ponadto, zakazanie strajku w powyższym trybie wydaje się sprzeczne z ratyfikowaną przez Polskę Konwencją 87/1948 MOP, z której wyprowadzane jest prawo do strajku – wyjaśnia adiunkt.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: solidarnosc.org.pl,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Jarosław Kaczyński w "Sygnałach dnia"

Jarosław Kaczyński, / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

W piątek o godz. 7.15 gościem Katarzyny Gójskiej w programie "Sygnały dnia" Radiowej Jedynki będzie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Wśród zaplanowanych tematów rozmowy jest 10 rocznica katastrofy smoleńskiej, oraz wspomnienie o bracie śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim i Jego dziedzictwie.

W piątek 10.04 o godz. 7.15 w Radiowej Jedynce - zaprasza Katarzyna Gójska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: polskieradio.pl, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts