Wszystko wskazuje na to, że to właśnie jeden z czarnych bohaterów afery podsłuchowej Bartłomiej Sienkiewicz pokieruje Instytutem Obywatelskim, czyli think tankiem Platformy. Choć po ujawnieniu nagrań z podsłuchanych rozmów najważniejszych osób w państwie zapewne nikt nie spodziewał się takiego obrotu spraw, były szef MSW znów będzie odgrywał w PO ważną rolę.

Jak wynika z ustaleń portalu 300polityka.pl, Sienkiewicz przyjął propozycję premier Ewy Kopacz i już od jutra obejmie funkcję szefa Instytutu Obywatelskiego. Będzie miał zatem istotny wpływ na kształtowanie programu wyborczego partii w nadchodzących wyborach, choć jeszcze niedawno nagrany na taśmach w restauracji przekonywał, że „państwo polskie istnieje teoretycznie, praktycznie nie istnieje”, a Polskie Inwestycje Rozwojowe to „ch…, dupa i kamieni kupa”.

Instytut Obywatelski to think tank polityczny, który zgodnie z informacjami na swojej oficjalnej stronie internetowej „stanowi eksperckie zaplecze partii Platforma Obywatelska RP”.

- Instytut jest ośrodkiem badawczo-analitycznym. Prowadzi działalność ekspercką, wydawniczą i edukacyjną. Działa od marca 2010 roku. Motto działalności IO sprowadza się do hasła: Myślimy, by działać. Działamy, by zmieniać – czytamy na stronie Instytutu Obywatelskiego.

Przygotowując się na powrót Bartłomieja Sienkiewicza, przypominamy kilka jego słynnych cytatów: