Wiemy już, jakie filmy będą ubiegały się o polskie Oscary. Najbardziej cieszy fakt, że wreszcie kręcimy atrakcyjne obrazy, mówiące prawdę o polskiej historii.

Nominacje do tegorocznych nagród nie pozostawiają wątpliwości. W 2014 r. liczyły się w Polsce trzy filmy fabularne. W kategorii „Najlepszy film” oraz „Najlepsza reżyseria” nominowane są trzy tytuły i ich twórcy: Łukasz Palkowski „Bogowie”, Władysław Pasikowski „Jack Strong” oraz Jan Komasa „Miasto 44”. Wreszcie o naszej historii najnowszej mówią najlepsi reżyserzy, wreszcie powstają atrakcyjne i artystycznie doskonałe obrazy, które zwyczajnie mówią prawdę. „Jack Strong” nominowany został do nagród również w kategoriach „Najlepszy dźwięk”, „Najlepszy montaż”, „Najlepsze kostiumy”, Najlepsza scenografia”, „Najlepsza muzyka”, „Najlepszy scenariusz”. „Bogów” wyróżniono nominacjami za najlepszy dźwięk, montaż, kostiumy, scenografię, scenariusz i zdjęcia. „Miasto 44” za montaż, kostiumy, scenografię i zdjęcia.

W kategorii „Najlepsza główna rola męska” nominowani zostali: Marcin Dorociński za rolę pułkownika Kuklińskiego w „Jacku Strongu”, Tomasz Kot jako prof. Religa w „Bogach” i Robert Więckiewicz dzięki kreacji w „Pod Mocnym Aniołem”. Szansę na nagrodę za najlepszą główną rolę kobiecą mają z kolei: Agata Kulesza („Pani z przedszkola”), Maja Ostaszewska („Jack Strong”) i Zofia Wichłacz („Miasto 44”). W kategorii „Drugoplanowa rola męska” nominowani są: Adam Woronowicz („Pani z przedszkola”), Arkadiusz Jakubik („Pod Mocnym Aniołem”), Ireneusz Czop („Jack Strong”) i Piotr Głowacki („Bogowie”).

Za drugoplanową rolę kobiecą nominowane zostały: Karolina Gruszka („Pani z przedszkola”) oraz Kinga Preis (dwie nominacje dla tej samej aktorki – za role w filmach „Bogowie” i „Pod Mocnym Aniołem”).

Nominowano również kandydatów na najlepszy filmowy serial fabularny. Są nimi „Czas Honoru. Powstanie”, ósma seria „Rancza” oraz „Wataha”. O tytuł najlepszego polskiego filmu dokumentalnego walczyć będą „Efekt domina”, „Powstanie warszawskie” i „Sen o Warszawie”. Do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych kandydowały w tym roku 42 polskie filmy fabularne oraz 85 filmów dokumentalnych. Nominacje przyznano w 19. kategoriach. Wśród najlepszych filmów nagrodzonych w poprzednich latach Orłami są m.in. „Pianista”, Róża”, „Dług”, „Obława” i „Katyń”.

Orły przyznawane są po raz 17. przez Polską Akademię Filmową, która zrzesza ponad 600 reprezentantów branży. Wręczenie nagród nastąpi 2 marca.