Nominacje do filmowych Orłów

  

Wiemy już, jakie filmy będą ubiegały się o polskie Oscary. Najbardziej cieszy fakt, że wreszcie kręcimy atrakcyjne obrazy, mówiące prawdę o polskiej historii.

Nominacje do tegorocznych nagród nie pozostawiają wątpliwości. W 2014 r. liczyły się w Polsce trzy filmy fabularne. W kategorii „Najlepszy film” oraz „Najlepsza reżyseria” nominowane są trzy tytuły i ich twórcy: Łukasz Palkowski „Bogowie”, Władysław Pasikowski „Jack Strong” oraz Jan Komasa „Miasto 44”. Wreszcie o naszej historii najnowszej mówią najlepsi reżyserzy, wreszcie powstają atrakcyjne i artystycznie doskonałe obrazy, które zwyczajnie mówią prawdę. „Jack Strong” nominowany został do nagród również w kategoriach „Najlepszy dźwięk”, „Najlepszy montaż”, „Najlepsze kostiumy”, Najlepsza scenografia”, „Najlepsza muzyka”, „Najlepszy scenariusz”. „Bogów” wyróżniono nominacjami za najlepszy dźwięk, montaż, kostiumy, scenografię, scenariusz i zdjęcia. „Miasto 44” za montaż, kostiumy, scenografię i zdjęcia.

W kategorii „Najlepsza główna rola męska” nominowani zostali: Marcin Dorociński za rolę pułkownika Kuklińskiego w „Jacku Strongu”, Tomasz Kot jako prof. Religa w „Bogach” i Robert Więckiewicz dzięki kreacji w „Pod Mocnym Aniołem”. Szansę na nagrodę za najlepszą główną rolę kobiecą mają z kolei: Agata Kulesza („Pani z przedszkola”), Maja Ostaszewska („Jack Strong”) i Zofia Wichłacz („Miasto 44”). W kategorii „Drugoplanowa rola męska” nominowani są: Adam Woronowicz („Pani z przedszkola”), Arkadiusz Jakubik („Pod Mocnym Aniołem”), Ireneusz Czop („Jack Strong”) i Piotr Głowacki („Bogowie”).

Za drugoplanową rolę kobiecą nominowane zostały: Karolina Gruszka („Pani z przedszkola”) oraz Kinga Preis (dwie nominacje dla tej samej aktorki – za role w filmach „Bogowie” i „Pod Mocnym Aniołem”).

Nominowano również kandydatów na najlepszy filmowy serial fabularny. Są nimi „Czas Honoru. Powstanie”, ósma seria „Rancza” oraz „Wataha”. O tytuł najlepszego polskiego filmu dokumentalnego walczyć będą „Efekt domina”, „Powstanie warszawskie” i „Sen o Warszawie”. Do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych kandydowały w tym roku 42 polskie filmy fabularne oraz 85 filmów dokumentalnych. Nominacje przyznano w 19. kategoriach. Wśród najlepszych filmów nagrodzonych w poprzednich latach Orłami są m.in. „Pianista”, Róża”, „Dług”, „Obława” i „Katyń”.

Orły przyznawane są po raz 17. przez Polską Akademię Filmową, która zrzesza ponad 600 reprezentantów branży. Wręczenie nagród nastąpi 2 marca.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Premier Morawiecki ocenia skuteczność działań polskiej policji. Posłużył się szkolną skalą

/ twitter.com/PremierRP

  

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w wojewódzkich obchodach Święta Policji oraz w festynie rodzinnym i w Katowicach. "Nasze codzienne bezpieczeństwo jest w rękach policjantów i policjantek, którzy ofiarnie - często z narażeniem życia - dbają o bezpieczeństwo wszystkich Polaków" - powiedział. "To jest szóstka z plusem" - dodał.

Premier Morawiecki podziękował policjantom za ich codzienną służbę.

"Można oczywiście zmieniać ustawy, modernizować sprzęt i trzeba to robić, trzeba poprawiać regulacje, ale na końcu nasze codzienne bezpieczeństwo jest w waszych rękach. Jest w rękach polskich policjantów i policjantek, którzy ofiarnie - często z narażeniem życia - dbają o bezpieczeństwo wszystkich Polaków"

- podkreślił szef rządu.

"Dziękuję wam drodzy policjanci, dziękuję waszym rodzinom za wierną służbę Rzeczpospolitej, za wierną i wspaniałą służbę społeczeństwu polskiemu"

- oświadczył premier. 

"Spotykamy się w 100-lecie utworzenia kluczowej dla funkcjonowania państwa polskiego formacji. Spotykamy się w wielkie święto, w święto policji polskiej, ale wiemy doskonale, że policjanci nie działają od święta. Działają każdego dnia, nocy, w każdej chwili są obecni po to, aby zapewniać bezpieczeństwo Polakom"

- mówił szef rządu.

Nawiązywał też do niedawnych badań mówiących, że ponad 90 proc. mieszkańców Polski czuje się bezpieczna w swoim miejscu zamieszkania.

"To jest szóstka z plusem, jak byśmy powiedzieli językiem wystawiania cenzurek; znakomite osiągnięcie, które zawdzięczamy przede wszystkim polskiej policji, polskim policjantom"

- powiedział Morawiecki.

Jak dodał, ten wskaźnik poczucia bezpieczeństwa nie jest przypadkowy. "Tutaj szereg nowych rozwiązań, które wdrożyliśmy, jak przywracanie posterunków policyjnych (...) powoduje, że jest bliskość pomiędzy obywatelem, człowiekiem, a policjantem" - mówił premier. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl