Nominacje do filmowych Orłów

  

Wiemy już, jakie filmy będą ubiegały się o polskie Oscary. Najbardziej cieszy fakt, że wreszcie kręcimy atrakcyjne obrazy, mówiące prawdę o polskiej historii.

Nominacje do tegorocznych nagród nie pozostawiają wątpliwości. W 2014 r. liczyły się w Polsce trzy filmy fabularne. W kategorii „Najlepszy film” oraz „Najlepsza reżyseria” nominowane są trzy tytuły i ich twórcy: Łukasz Palkowski „Bogowie”, Władysław Pasikowski „Jack Strong” oraz Jan Komasa „Miasto 44”. Wreszcie o naszej historii najnowszej mówią najlepsi reżyserzy, wreszcie powstają atrakcyjne i artystycznie doskonałe obrazy, które zwyczajnie mówią prawdę. „Jack Strong” nominowany został do nagród również w kategoriach „Najlepszy dźwięk”, „Najlepszy montaż”, „Najlepsze kostiumy”, Najlepsza scenografia”, „Najlepsza muzyka”, „Najlepszy scenariusz”. „Bogów” wyróżniono nominacjami za najlepszy dźwięk, montaż, kostiumy, scenografię, scenariusz i zdjęcia. „Miasto 44” za montaż, kostiumy, scenografię i zdjęcia.

W kategorii „Najlepsza główna rola męska” nominowani zostali: Marcin Dorociński za rolę pułkownika Kuklińskiego w „Jacku Strongu”, Tomasz Kot jako prof. Religa w „Bogach” i Robert Więckiewicz dzięki kreacji w „Pod Mocnym Aniołem”. Szansę na nagrodę za najlepszą główną rolę kobiecą mają z kolei: Agata Kulesza („Pani z przedszkola”), Maja Ostaszewska („Jack Strong”) i Zofia Wichłacz („Miasto 44”). W kategorii „Drugoplanowa rola męska” nominowani są: Adam Woronowicz („Pani z przedszkola”), Arkadiusz Jakubik („Pod Mocnym Aniołem”), Ireneusz Czop („Jack Strong”) i Piotr Głowacki („Bogowie”).

Za drugoplanową rolę kobiecą nominowane zostały: Karolina Gruszka („Pani z przedszkola”) oraz Kinga Preis (dwie nominacje dla tej samej aktorki – za role w filmach „Bogowie” i „Pod Mocnym Aniołem”).

Nominowano również kandydatów na najlepszy filmowy serial fabularny. Są nimi „Czas Honoru. Powstanie”, ósma seria „Rancza” oraz „Wataha”. O tytuł najlepszego polskiego filmu dokumentalnego walczyć będą „Efekt domina”, „Powstanie warszawskie” i „Sen o Warszawie”. Do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych kandydowały w tym roku 42 polskie filmy fabularne oraz 85 filmów dokumentalnych. Nominacje przyznano w 19. kategoriach. Wśród najlepszych filmów nagrodzonych w poprzednich latach Orłami są m.in. „Pianista”, Róża”, „Dług”, „Obława” i „Katyń”.

Orły przyznawane są po raz 17. przez Polską Akademię Filmową, która zrzesza ponad 600 reprezentantów branży. Wręczenie nagród nastąpi 2 marca.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Schetyna smutny, ale udało mu się rozbawić: „To nie jest klęska”

Grzegorz Schetyna / Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Nadal oczekujemy na ostateczne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, ale po ogłoszeniu przez Państwową Komisję Wyborcą danych z 99,31 proc. obwodowych komisji wyborczych, wiadomo, że PiS zdecydowanie wygrał. Wczoraj, podczas wieczoru wyborczego, Grzegorz Schetyna próbował bagatelizować porażkę Koalicji Europejskiej, mówiąc o "remisie". Dziś mówi, że fatalny wynik antypisowskiego projektu totalnej opozycji "to nie jest klęska".

Z danych PKW przeliczonych z 99,31 proc. obwodowych komisji wyborczych w Polsce wynika, że wyborach do PE PiS otrzymało 45,56 proc. głosów, Koalicja Europejska - 38,3 proc., Wiosna - 6,04 proc., Konfederacja - 4,55 proc., Kukiz'15 - 3,7 proc., Lewica Razem - 1,24 proc. - wynika.

[polecam:https://niezalezna.pl/273232-wyniki-z-9931-proc-obwodowych-komisji-wyborczych-pis-4556-proc-konfederacja-bez-zadnego-mandatu]

Szef Platformy Obywatelskiej tłumaczył się dzisiaj w TVN 24 z wyborczej porażki Koalicji Europejskiej.

Schetyna ubolewał, że nie nie udało mu się zmobilizować w całości elektoratu tak, jak zrobił to PiS.

"Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy.(...) Nie zmobilizowaliśmy w całości naszego elektoratu tak, jak zrobił to PiS.
Musimy wyciągnąć wnioski"

- mówił szef PO w TNV 24.

"Lepiej się wygrywa niż przegrywa. Jest pytanie o rozmiar porażki.(...) Trzeba skorygować kurs, potrzeba większej mobilizacji. Konsolidacja opozycji może zatrzymać to pisowskie szaleństwo"

[polecam:https://niezalezna.pl/273233-tam-byl-nokaut-trzy-razy-wiecej-glow-na-pis-niz-koalicji-europejskiej]

- kontynuował, zachęcając wyborców Wiosny, by dołączyli do Koalicji Europejskiej. - "Wyborcy Wiosny muszą mieć alternatywę, nie bycia pod progiem, tylko zbudowania czegoś co zatrzyma PiS". - mówił Schetyna.

Zdaniem przewodniczącego Platformy wynik wczorajszych wyborów do Parlamentu Europejskiego "to nie jest klęska".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl