Znaleziono czaszkę legendarnego Żołnierza Niezłomnego. Czerwoni bandyci odcięli mu głowę

Instytut Pamięci Narodowej odnalazł i zidentyfikował czaszkę sierż.

Stefs; creativecommons.org/licenses/by-sa/1.0/deed.en

Instytut Pamięci Narodowej odnalazł i zidentyfikował czaszkę sierż. Józefa Franczaka „Lalka”, ostatniego Żołnierza Wyklętego prowadzącego zbrojny opór przeciw komunistycznej dyktaturze. Zwyrodnialcy z SB znieważyli ciało zamordowanego Żołnierza Wyklętego, odcinając mu głowę - donosi "Nasz Dziennik".

Czaszkę bohatera odnaleziono w zbiorach Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Służyła ona komunistom do "celów naukowych".

Józef Franczak już w wieku 17 lat - jako ochotnik - wstąpił do polskiego wojska. Po wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939 został aresztowany przez Sowietów. Zdołał uciec z niewoli. Wstąpił do Armii Krajowej.

W 1945 r. rozpoczął walkę z nowym porządkiem, czyli sowiecką okupacją Polski. Brał udział w wielu akcjach zbrojnych wymierzonych w tzw. utrwalaczy władzy ludowej: milicjantów i żołnierzy formacji bezpieczeństwa. W 1947 r. Franczak dołączył do oddziału żołnierzy podziemia niepodległościowego, dowodzonego przez kpt. Zdzisława Brońskiego Uskoka.

10 lutego 1953 r. przeprowadził z kolegami akcję ekspropriacyjną kasy Gminnej Spółdzielni w Piaskach, aby zdobyć fundusze na przetrwanie zimy. Akcja nie udała się, kasjer zdążył wezwać na pomoc milicję. W starciu z milicjantami zginął Stanisław Kuchciewicz – ostatni dowódca Franczaka. "Lalek" przez następne 10 lat ukrywał się. Nie ujawnił się w czasie amnestii w kwietniu 1956 r. Skazany na banicję, wyjęty spod prawa przez ówczesne władze, aż do dnia śmierci - 21 października 1963 r. - był jedną z najbardziej poszukiwanych w kraju osób. Został zadenuncjowany przez Stanisława Mazura, brata stryjecznego swojej żony, który był tajnym współpracownikiem SB "Michał".

"Lalek" zginął podczas obławy, z bronią w ręku odpierając ataki komunistów. Po śmierci mordercy odcięli Franczakowi głowę. Józef Franczak był ostatnim poległym w boju partyzantem podziemia poakowskiego na terenie Polski. 17 marca 2008 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał mu pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

 Źródło: Wikipedia,niezalezna.pl,Nasz Dziennik

 

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo