Platforma nadal zagraża kopalniom. Ustawa przepchnięta przez Senat

  

Wczoraj przez Senat przepchnięta została ustawa o likwidacji kopalń. Nie uwzględniono poprawek PiS‑u, który chciał, by znalazły się w niej zapisy dotyczące dialogu społecznego, zmniejszenia wynagrodzenia członków zarządu i regularnych audytów finansowych kopalń, które miałyby być przedstawiane parlamentowi.

Wczorajsza debata w Senacie była bardzo szybka. Na posiedzeniu pojawił się pełnomocnik ds. górnictwa minister Wojciech Kowalczyk. Jak ocenia senator PiS‑u Marek Martynowski, nie był on jednak przygotowany do merytorycznej debaty. „»Nie wiem. Odpowiedź prześlę na piśmie« – tak w większości odpowiadał minister Kowalczyk na pytania senatorów, dotyczące zmiany ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Lista oczekujących senatorów na odpowiedź – 12. Przygotowanie pełnomocnika tragiczne” – relacjonował senator PiS‑u. Mimo to ustawa została w Senacie przegłosowana.

Zdaniem wiceprezes PiS‑u Beaty Szydło rząd działa doraźnie, bez szerszego planu. Ustawa ws. kopalń i porozumienie z górnikami ma na celu uspokojenie sytuacji przed wyborami. – Chcielibyśmy poznać plan rządu ws. kopalń i przemysłu energetycznego – mówiła wczoraj Beata Szydło.

Związkowcy nie mają zamiaru odpuszczać rządowi. Tadeusz Chwałka (Federacja Związków Zawodowych), Piotr Duda (NSZZ „Solidarność”) i Jan Guz (OPZZ) wystosowali list do premier Kopacz. Liczą, że uda się im spotkać z szefową rządu jeszcze w tym miesiącu. „Nasza propozycja podyktowana jest przekonaniem, że tylko skuteczny dialog związków zawodowych z rządem pozwoli na rozwiązanie pilnych problemów, inaczej niż stało się to w przypadku ostatnich protestów na Śląsku” – napisali liderzy związkowi w liście do Kopacz. Związkowcy chcą wrócić do swoich postulatów. Ich zdaniem rząd powinien pochylić się nad problemem umów śmieciowych, emerytur pomostowych, elastycznego czasu pracy i patologii w agencjach pracy tymczasowej. Niezmiennie żądają również powrotu do starych regulacji dotyczących wieku emerytalnego.

Solidarność nie zawiesiła pogotowia strajkowego, które nadal obowiązuje na terenie całego kraju. – Po dostarczeniu pisma do pani premier i po jej odpowiedzi ocenimy po pierwszym spotkaniu plenarnym, czy zawiesić to pogotowie – stwierdził Piotr Duda z Solidarności. Nie wykluczył również, że może dojść do zaostrzenia protestu i strajku w całej Polsce. Ponadto powołane zostały grupy robocze, które mają koordynować przebieg ewentualnego protestu.

Rząd jednak nie ma zamiaru ustępować i rozmawiać na warunkach związkowców. Iwona Sulik, rzecznik rządu, podkreśliła jedynie, że miejscem rozmów rządu ze związkami jest komisja trójstronna. – Należy podjąć dialog, ale w ramach określonych przez prawo. Taki dialog społeczny toczy się w ramach komisji trójstronnej – powiedziała rzeczniczka rządu. Zapowiedziała, że ze związkowcami spotka się minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Związkowcy błyskawicznie zareagowali na wypowiedź Sulik. „Oświadczenie rzecznika rządu odbieramy jako odmowę spotkania ze związkami zawodowymi i dlatego jeszcze raz wzywamy panią premier do rozmów. W przeciwnym razie, o problemach kolejarzy, energetyków, pracowników poczty, ochrony zdrowia, oświaty i innych branż przyjdzie nam rozmawiać w obliczu protestów i strajków, jak miało to miejsce w stosunku do górnictwa– stwierdził wczoraj Piotr Duda w specjalnym oświadczeniu.

Tekst ukazał się we czwartkowej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Uciekła z miejsca kolizji i zamknęła się w domu. Policjanci musieli sforsować drzwi

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Pexels/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Dyżurny krakowskiej policji odebrał w połowie ostatniego tygodnia zgłoszenie o kolizji dwóch pojazdów na ul. Królowej Jadwigi. Na miejsce natychmiast udała się załoga ruchu drogowego. Tam zgłaszający opowiedział mundurowym jak po zaparkowaniu swojego pojazdu marki Kia, zauważył inny pojazd tej samej marki wjeżdżający nagle na chodnik i z dużą prędkością zmierzający w jego kierunku. Widząc to, mężczyzna błyskawicznie odciągnął dwójkę swoich dzieci, dzięki czemu nie doszło do tragedii.

Pędzące auto uderzyło jednak w jego samochód, a sprawca bardzo szybko odjechał z miejsca. Poszkodowany mężczyzna zapamiętał wygląd osoby kierującej oraz markę i numery rejestracyjne pojazdu, dzięki czemu szybko udało się namierzyć właściciela oraz ustalić jego miejsce zamieszkania. Natychmiast udali się tam funkcjonariusze drogówki oraz policjanci z Komisariatu Policji IV w Krakowie. Pod ustalonym adresem mundurowi zastali 83-latka, który przekazał, że jest ojcem kobiety będącej właścicielką wskazanego pojazdu i wyłącznym użytkowaniem samochodu.

Mężczyzna jednak utrudniał funkcjonariuszom wykonywanie czynności służbowych, stwierdził, że nie wpuści ich na swoją posesję, ignorując tłumaczenia o odpowiedzialności karnej z tym związanej. Oświadczył ponadto, że córka nie wyjdzie do policjantów i zatrzasnął drzwi. Jako że wejście do budynku nie było możliwe, a kolejne próby przekonania do ich otwarcia drzwi okazały się bezskuteczne, na miejsce przybył ślusarz, który otworzył drzwi.

W środku policjanci zastali kobietę w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, co potwierdziły przeprowadzone badania. 59-latka nie przyznała się do winy, tłumacząc, że nic nie pamięta ze względu na leki, które zażywa. Policyjni technicy zabezpieczyli ślady, a mundurowi wraz z podejrzaną udali się do komisariatu, gdzie okazało się, że była ona również pod wpływem środków odurzających. Kobiecie zatrzymane zostało prawo jazdy.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego kobiecie grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl