Rząd debatuje o franku z... bankami. „To jak zaprosić rozbójnika i pytać się o opinie”

  

W związku z wahaniami kursu franka szwajcarskiego zbiera się Komitet Stabilności Finansowej, czyli „wszyscy święci” od nadzorowania rynku finansowego. Są tam szefowie NBP, Komisji Nadzoru Finansowego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i minister finansów który przewodniczy temu gremium. Okazuje się, że zaproszono też na to spotkanie przedstawicieli… pięciu banków. - Wydaje mi się, że powinno budzić to zasadnicze wątpliwości natury prawnej - mówi portalowi niezalezna.pl dr Janusz Szewczak, główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK.

- Jak to się ma do niezależności banku centralnego? Jak to się ma do ustawy o Komitecie Stabilności Finansowej czy ustawy o NBP? To tak, jakby rozbójnika zaprosić przed oblicze sądu przed wyrokiem i zapytać się, co proponuje. Państwo i jego instytucje są po to, aby chronić własnych obywateli, a nie być rzecznikiem lobby bankowego - zastanawia się ekonomista.
 
Szewczak mówi, że to przypomina klimat w restauracji „Sowa i przyjaciele”. Jego zdaniem trzeba było dobrze nadzorować te banki, aby praktyka udzielania kredytów nie budziła tak dużych wątpliwości. - Chyba niebawem będziemy mogli mówić o aferze frankowej. Przypomnijmy, że te umowy z bankami były umowami pozornymi, bo żaden Polak nie otrzymywał franków do ręki ani nie płacił nimi deweloperowi – podkreśla.
 
- Chorwaci zareagowali natychmiast, Węgrzy jeszcze wcześniej, a premier Kopacz apeluje o sprawdzenie nieprawidłowości w ustalaniu kursów w bankach.
Kilku miesięcy temu kilku dilerów jednego z dużych światowych banków o międzynarodowym zasięgu zostało oskarżonych o manipulowanie również kursem złotego – mówi.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Na stronie Nancy Pelosi relacja z wizyty w Auschwitz i... ani słowa, że wśród ofiar byli Polacy!

Nany Pelosi w czasie wizyty w Polsce / flickr.com/photos/sejmrp

  

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi przyjechała we wtorek do Polski. Nancy Pelosi odwiedziła obóz Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau, gdzie Niemcy na masową skalę mordowali Żydów. Na jej oficjalnej stronie internetowej pojawiła się nawet relacja z wizyty w naszym kraju, jednak nie ma tam ani słowa o tym, że wśród ofiar byli Polacy.

Amerykańska polityk przyjechała do Polski w drodze do Jerozolimy na Światowe Forum Holokaustu. W Polsce odwiedziła były niemiecki obozu Auschwitz, gdzie oddała hołd ofiarom i złożyła wieniec przed Ścianą Straceń. Towarzyszyli jej marszałkowie Sejmu Elżbieta Witek i Senatu Tomasz Grodzki, którzy także złożyli kwiaty w tym miejscu.

Na stronie Nancy Pelosi znajduje się relacja z wizyty w Muzeum Auschwitz. Jednak wśród wymienionych w tekście ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego ani słowem nie wspomniano o Polakach. Zwrócił na to uwagę dziennikarz „Gazety Polskiej” Wojciech Mucha.
 

„Nasza delegacja była głęboko poruszona wizytą w Auschwitz-Birkenau. Przybyliśmy, aby upamiętnić 75 lat od jego wyzwolenia i potwierdzić nasze zobowiązanie do zapewnienia, że horrory Holokaustu nigdy się nie powtórzą. Ogromne zło popełniane wobec Żydów, Romów, osób LGBTQ, osób niepełnosprawnych i innych [...].”
- czytamy w relacji na stronie Pelosi.

Dziennikarz publicznie zwrócił uwagę Przewodniczącej Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych i wystosował oficjalne pytanie w tej sprawie.

Chcę zapytać @SpeakerPelosi: Dlaczego na waszej stronie nie ma słowa o tym, że ofiarami Auschwitz byli także Polacy? Polacy byli drugą najliczniejszą grupą ofiar.
- napisał na Twitterze.
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts