Co jest grane? Założenia "nowego" porozumienia... znane już we wrześniu

  

Podział kopalni w Kompanii Węglowej, z których część zostanie przejęta przez Węglokoks i Tauron oraz "konsolidacja" górnictwa z energetyką - takie są podstawowe założenia wciąż tajnego porozumienia premier Ewy Kopacz ze związkowcami. Dokładnie taki sam projekt zmian w górnictwie wiceminister gospodarki, Tomasz Tomczykiewicz przedstawił... już we wrześniu 2014 r.

Dwie kopalnie: "Sośnica" i "Pokój" - zostają w Kompanii Węglowej, a cztery inne: "Makoszowy","Brzeszcze","Bobrek","Piekary" zostaną przejęte przez Węglokoks, jako inwestorem. Takie założenia paktu rządu z szefami związków górniczych podał na swoim profilu na Twitterze Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80". Z kolei przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Dominik Kolorz stwierdził, że "docelowe połączenie kapitałowe z energetyką to najważniejszy element porozumienia" i mówił o "spółce giełdowej energetycznej", która "wczoraj złożyła ofertę inwestycyjną". Chodzi o przedsiębiorstwo Tauron (gdzie wiceprezesem jest Aleksander Grad).

Wystarczy jednak cofnąć się do września 2014 r. by przekonać się, że to co przedstawiane jest jako "nowe" rozwiązanie - było już szykowane kilka miesięcy temu. Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki referując dziennikarzom plan naprawczy dla kopalń, informował wtedy, że zakłada on właśnie: przejęcie części kopalń Kompanii Węglowej przez Węglokoks i "konsolidację części kopalń ze spółkami energetycznymi".

- W pierwszym etapie planu naprawczego Węglokoks przejmie część Kampanii Węglowej. Etap drugi, czyli konsolidacja węglowych aktywów z branżą energetyczną jest w trakcie uzgadniania - mówił wiceminister Tomczykiewicz, dodając, że ​rząd chce, aby w tym przedsięwzięciu wzięły udział PGE, Tauron i Enea.

Fragment jednego z tekstów jakie ukazał się na ten temat we wrześniu zeszłego roku:Mimo porozumienia wciąż nie wiadomo co dalej z projektem likwidacyjnym, który w nocy z czwartku na piątek został przegłosowany przez posłów. Senat, który również czeka głosowanie w tej sprawie, prace nad dokumentem przełożył do wtorku.

Jak wskazują słowa szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Dominika Kolorza - plany likwidacyjne wcale nie zostały wstrzymane. - SRK [Spółka Restrukturyzacji Kopalń - przyp.] będzie się od teraz kojarzyć z czyśccem, w których najsłabsze ogniwa kopalń mają być wyczyszczone i wtedy będą zlikwidowane - powiedział w TVP Info.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Prezydent pogratulował biało-czerwonym. "Serdeczne podziękowania dla całej Ekipy! Tak trzymać!"

zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/@LaczyNasPilka

  

Prezydent Andrzej Duda pogratulował na Twitterze zwycięstwa piłkarskiej reprezentacji Polski z Łotyszami w eliminacjach Euro 2020. "Serdeczne podziękowania dla całej Ekipy! Tak trzymać!" - napisał prezydent.

W niedzielę w swoim drugim meczu o awans do piłkarskich mistrzostw Europy, reprezentacja Polski wygrała na Stadionie PGE Narodowy z Łotwą 2:0. Bramki strzelili kapitan biało-czerwonych Robert Lewandowski i Kamil Glik.

Brawo Biało-Czerwoni! Gratulacje dla Strzelców goli! Serdeczne podziękowania dla całej Ekipy! Tak trzymać! Awansuje ten, kto wygrywa i zdobywa punkty. A te wędrują dziś do nas! Brawo! 

- napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Po dwóch rozegranych meczach eliminacji do Euro 2020, Polska z sześcioma punktami prowadzi w grupie G.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl